Komisija za preprečevanje korupcije je prejela anonimni prijavi o nepravilnostih pri napredovanju uslužbenke v enem od ministrstev, ki je bila v začetku novembra 2006 začasno premeščena v eno od vladnih agencij in bila po manj kot enem letu ponovno zaposlena v istem ministrstvu. 15. septembra 2007 je tako ponovno nastopila službo v ministrstvu in istega dne napredovala v poseben naziv – pooblaščena ministrica.
V pogovoru za 24ur.com predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos ni želel komentirati, za katero ministrstvo, agencijo in uslužbenko gre v obravnavanem primeru. Po nekaterih informacijah, ki smo jih prejeli v naše uredništvo, se je omenjeno napredovanje zgodilo na ministrstvu za zunanje zadeve.
Šlo naj bi za uslužbenko, ki je bila v vmesnem času premeščena na Slovensko obveščevalno-varnostno agencijo (Sova), ki jo je takrat vodil Matjaž Šinkovec. Ko se je Šinkovec konec poletja poslovil od Sove, naj bi očitno službo zamenjala tudi omenjena sodelavka, ki je 15. septembra 2007 znova nastopila službo na ministrstvu za zunanje zadeve. Protikorupcijska komisija je v primeru omenjene uslužbenke ugotovila kar nekaj kršitev.
Napredovala za kar pet uradniški mest
Po navedbah v anonimnih prijavah je v tem času uslužbenka večkrat neupravičeno napredovala v višje nazive in plačilne razrede. Na podlagi gradiva, ki ga je pregledala, je Komisija ugotovila, da je uslužbenka med začasno premestitvijo iz ministrstva v agencijo in nazaj v ministrstvo napredovala za 5 uradniških nazivov. S tem se ji je povečal tudi količnik za določitev osnovne plače, od 4,40 na 7,60.
Komisija je v anonimni prijavi sprejela v obravnavo in pozvala oba državna organa, da odgovorita na trditve prijaviteljev. Anonimni prijavi je posredovala tudi inšpekciji za sistem javnih uslužbencev. Zunanje ministrstvo je odgovorilo, da navedbe v anonimnih prijavah o nepravilnostih pri napredovanju uslužbenke niso resnične. Vse premestitve na zahtevnejša delovna mesta oziroma napredovanja uslužbenke Barbare Žvokelj so bila skladna s predpisi, vztrajajo na MZZ ter poudarjajo, da je na Sovi dobila odlične ocene. Zato je pri prestopu na zunanje ministrstvo napredovala na položaj pooblaščene ministrice, ki ji zagotavlja uspešno diplomatsko kariero.
Komisija je ugotovila, da gradivo agencije vsebuje podatke in dokazila, ki v nasprotju z odgovorom ministrstva kažejo na določene nepravilnosti pri napredovanju uslužbenke. V zvezi s tem je Komisija ugotovila, da je kadrovska služba agencije svoje nadrejene opozarjala na pomanjkljivosti v postopku napredovanja uslužbenke in ob tem upravičeno izražala pomisleke o zakonitosti konkretnih pravnih aktov, izdanih v tej zadevi.
Dogovor ministra in nekdanjega direktorja
Uslužbenka je bila 2. novembra 2006 začasno, za obdobje dveh let, z ministrstva premeščena v agencijo. V zvezi s tem je pristojna služba agencije 24.oktobra 2006 prejela odločbo ministrstva, da je uslužbenka s 1. novembrom 2006 imenovana v višji naziv.
Medtem je agencija izdala svojo odločbo, s katero je uslužbenka z 2. novembrom 2006 imenovana v višji uradniški naziv (podsekretar), z 12. julijem 2007, pa v naziv sekretarka. 17. septembra 2007 je nekdanji direktor agencije z ministrom podpisal aneks k pogodbi o zaposlitvi, da uslužbenka s 15. septembrom 2007 ponovno nastopi službo v ministrstvu in istega dne napreduje v poseben naziv – pooblaščena ministrica.
Omenimo, da aneks o začasni premestitvi usluženke v agencijo v 6. členu povzema zakonsko določeno obveznost posebnega izpita za uradne osebe agencije, katerega bi morala uslužbenka opraviti v roku 6 mesecev od sklenitve aneksa, to je od 27. oktobra 2006.
Vseeno je opravljala najzahtevnejša dela
“Področni zakon določa, da uslužbencu agencije, ki tudi v drugem roku ne opravi tega izpita, preneha delovno razmerje. Komisija je ugotovila, da uslužbenka izpita ni opravila oziroma k izpitu ni niti pristopila. Takratni direktor agencije ji je rok za opravo izpita podaljšal na eno leto od dneva podpisa aneksa o premestitvi v agencijo, torej od 27. oktobra 2006. Ker pa je bila s 15. septembrom 2007 premeščena nazaj v ministrstvo in ob tem napredovala v naziv pooblaščena ministrica, je uslužbenka v času premestitve v agenciji opravljala najzahtevnejša dela in naloge uradne osebe, ne da bi opravila izpit, ki ga zakon enako zahteva za vse javne uslužbence s statusom uradnih oseb v agenciji,“ menijo v protikorupcijski komisiji.
Za komentar smo po telefonu poprosil tudi ministrstvo za zunanje zadeve. Pojasnili so nam, da nam bodo pripravili pisne odgovore.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.