Slovenija

Neporabljena ostaja skoraj petina turističnih bonov in bonov 21

Ljubljana, 29. 06. 2022 09.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Konec junija se izteče veljavnost turističnih bonov in bonov 21. Podatki tik pred koncem unovčevanja kažejo, da bo neporabljena ostala skoraj petina vrednosti bonov oz. skupaj okoli 97 milijonov evrov.

Po podatkih Finančne uprave RS (Furs) je bilo od začetka unovčevanja turističnih bonov 19. junija 2020 do nedelje unovčenih za 293,4 milijona evrov turističnih bonov. To je 82 odstotkov skupne vrednosti vseh izdanih bonov, medtem ko jih je neizkoriščenih še za okoli 63,5 milijona evrov.

Piranu turistični boni prinesli 49 milijonov evrov, Trzinu manj kot tisoč

Podatki po občinah kažejo, da je bila daleč največja vrednost bonov unovčena v Piranu, in sicer do sredine maja okoli 49 milijonov evrov. Nekaj več kot 16 milijonov evrov so upravičenci potrošili v občinah Kranjska Gora in Moravske Toplice, mejo 10 milijonov pa so presegli tudi v občinah Brežice, Izola, Podčetrtek in Bohinj. Na drugi strani se je do sredine maja v občine Trzin, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Majšperk in Log-Dragomer iz naslova unovčenja turističnih bonov steklo manj kot 1000 evrov.

Piran je zmagovalec tekme za bone.
Piran je zmagovalec tekme za bone. FOTO: Shutterstock

Podatki o bonih za gostinstvo, turizem, šport in kulturo, t. i. bonih 21, pa kažejo, da so upravičenci od začetka njihovega unovčevanja 16. julija lani do nedelje unovčili za več kot 153,5 milijona evrov teh bonov. Tudi v tem primeru gre za okoli 82 odstotkov zneska potencialno vseh unovčenih bonov. V začetku tedna je bilo tako na voljo še nekaj več kot 33 milijonov evrov vrednosti teh bonov.

Podatki po dejavnostih kažejo, da je šla skoraj polovica bonov v 10 mesecih njihovega unovčevanja v sektor gostinstva, dobra tretjina pa v turizem. V kulturo, kamor sodijo tudi nakupi knjig, učbenikov in delovnih zvezkov, so uporabniki usmerili manj kot 15 odstotkov prejetega zneska, manj kot 10 odstotkov pa je odpadlo na področje športa. 

Boni niso škodili, a tudi niso pomagali vsem

"Ukrep turističnih bonov obeh izdaj je turističnim podjetjem v času velikega upada obiska tujih gostov zagotovil sredstva, pomembna za vzdrževanje likvidnosti, in s tem bistveno olajšal njihov položaj," je ukrep za STA ocenil direktor Turistično gostinske zbornice Slovenije (TGZS) Fedja Pobegajlo. Pred epidemijo covida-19 so tuji gostje v Sloveniji ustvarili 73 odstotkov nočitev, zato so bile posledice takega zmanjšanja obiska zelo resne, je spomnil.

Turistični boni so, kot je dejal Pobegajlo, vzpodbudili povpraševanje gostov v večini turističnih krajev. "Ostaja pa dejstvo, da je ukrep najbolj pomagal nastanitvam v izrazitih počitniških destinacijah, ostalim destinacijam in segmentom turizma pa bistveno manj. Zato smo si intenzivno prizadevali za podporo ostalim navedenim destinacijam in podjetjem preko drugih ukrepov," je dodal.

Obenem so turistični boni prebivalcem Slovenije omogočili spoznavanje bolj ali manj skritih kotičkov naše države. "Veseli nas, da nam nekateri člani že sporočajo, da se ti slovenski gostje že vračajo k njim," je dejal direktor TGZS. Zato kot zelo dobro ocenjuje tudi odločitev Slovenske turistične organizacije (STO), da v bodoče del sredstev namenja trženju turistične ponudbe na domačem trgu. 

Bi si z bonom 21 plačali večerjo v restavraciji? To lahko storite še danes in jutri.
Bi si z bonom 21 plačali večerjo v restavraciji? To lahko storite še danes in jutri. FOTO: Shutterstock

Boni so bili pozitiven ukrep, ki v gospodarstvu ni povzročil škode. A manjkal je osnovni ukrep, in sicer nadomestilo turističnim ponudnikom in gostincem za izpadli promet, ki je bil posledica prisilnega zaprtja za devet mesecev v dveh letih, pa je dejal predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) Blaž Cvar.

"Šlo je za selektiven ukrep, saj boni niso prodrli do vseh," je ocenil Cvar. "Lepo je bilo videti polno Obalo in druge turistične centre. A na številne gostince, ki so prav tako morali zapreti vrata, smo pravzaprav pozabili," je spomnil zlasti na mestna središča in podeželje.

S prisilnim zaprtjem za devet ali več mesecev je v sektorju izpadlo za okoli tri milijarde evrov prometa, to pa boni samo delno nadomeščajo, je dejal Cvar. "Ko sprejme bon, mora ponudnik še vedno pokriti stroške materiala, energije, izplačati plače in tako naprej. Gostincu ostane okoli 10 odstotkov vrednosti," je pojasnil.

Zato bi namesto o pomoči gostincem in turističnim ponudnikom morali govoriti o odškodnini za pokritje škode, ki je nastala z devetmesečnim prisilnim zaprtjem. Posledice tega so bile dolgotrajne, saj so mnoge gostince zapustili tudi kadri, ki niso mogli preživeti z 80-odstotnim nadomestilom plač. Izpostavil je še dejstvo, da turističnih bonov druge države niso uvajale, pač pa so večinoma raje nadomestilo izplačale neposredno podjetjem. "Pogrešamo osnovni ukrep, to je nadomestilo za izpad prometa," je podčrtal Cvar.

Ljubljanski turistični delavci razočarani

Ljubljana se je do sredine maja uvrščala na 10. mesto med destinacijami po številu unovčitev turističnih bonov. "Turistični boni ljubljanskim namestitvenim obratom niso pomagali dovolj. Najbolj so pomagali določenemu delu turističnih podjetij oz. destinacij, zlasti obmorskim, termalnim in delu gorskih, ne pa mestnemu turizmu, poslovnemu turizmu, turističnim agencijam, rent a car podjetjem, delom gostinstva, delom igralništva, segmentom, ki delujejo v Ljubljani," so na Turizmu Ljubljana ocenili za STA.

"Ukrep pomoči turističnemu in gostinskemu sektorju v Ljubljani ni bil ustrezen oziroma ni dosegel namena pomoči," so navedli.

Kot so dodali, je v času koronske krize Turizem Ljubljana s številnimi deležniki iz mestnega turizma vložil izjemno veliko napora v pripravo izhodišč za pomoč vsem prizadetim deležnikom: "Vendar se v dejanskih paketih ukrepov za omilitev posledic epidemije ta izhodišča niso upoštevala v zadostni meri in so bili sprejeti ukrepi vedno znova razočaranje za vse deležnike turističnega gospodarstva v Ljubljani."

V primeru, da bodo storitve (nočitve) opravljene v času pred in po tem presečnem datumu, se z boni lahko plača le del letovanja do 30. 6. 2022. Storitve, ki bodo opravljene po tem datumu, se lahko plačajo z drugimi plačilnimi sredstvi, predlagajo na Fursu. Ponudnikom storitev pa svetujejo, naj  morebitne popravke ali spremembe podatkov v sistemu finančne uprave uredijo do 30. junija. "To pomeni, naj preverijo bone, ki jih imajo na statusu 'rezerviran', in jih unovčijo ter izvedejo morebitne popravke podatkov do tega datuma," so razložili. 

Za unovčenje bonov čas le še do četrtka

Turistične bone je vsem prebivalcem Slovenije v luči pomoči zaradi koronavirusa prizadetemu turizmu leta 2020 prinesel tretji protikoronski zakon, polnoletnim v vrednosti 200 evrov in mladoletnim v vrednosti 50 evrov. Po dveh podaljšanjih jih je še do četrtka mogoče unovčiti v turističnih namestitvenih obratih za nočitev ali nočitev z zajtrkom.

Bon 21 pa lahko prebivalci Slovenije, polnoletni v vrednosti 100 evrov in mladoletni 50 evrov, do konca meseca unovčijo v turističnih namestitvah, restavracijah in barih, v knjigarnah, muzejih in na koncertih, ob najemu športne opreme in ob obisku športnih klubov, ogledajo si lahko razstave, obiščejo zabaviščne parke in smučarske centre.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (150)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Galaktik1
29. 06. 2022 20.04
+0
Tisti, ki nismo ali nismo mogli porabiti bonov, plačevali za njih bomo pa kljub temu.
flojdi
29. 06. 2022 13.44
-3
Mislim da je bilo talanje bonov kar povprek ena sama cudna prefstava" enih dolocenih.eno posto smo lahko dobili Kar Vsi..niso pa znali Vprasati Vse..kdo ta bom bon sploh potrebuje..ali zeli .moj prvi je bil dan drugemu.drugega si pa vec kot pol lahko Dajatelji Vzamejo Sebi
mužik
29. 06. 2022 13.23
+2
A,bo se ta vlada kaj letos izprsila,da mi placa dopust
mackon08
29. 06. 2022 13.30
+4
mužik vsak pošteni državljan si dopust sam zasluži in plača.
fedr?k
29. 06. 2022 13.50
+1
Ta vlada ti bo še vzela priboljske ter kakšno dobro vecerjo3 na dopustu zaradi dvigovanja cen ter davkov. Hlapci pa še kar naprej plesejo.
MiciMici17
29. 06. 2022 13.12
+2
pol pa naj podaljšajo veljavnost do konca leta, mater, kaj zdaj neko javkanje! Itak jim bomo vsi davkoplačevalci tisočkrat preplačali, tako da nam niso nič šenkali!
mali.mato
29. 06. 2022 13.44
-3
mužik
29. 06. 2022 13.03
-2
A,ni lepo ziveti na racun drzave?? Dobis vsak mesec denar ,ceke placa drzava,ti samo trosis, hvala ti jansa za bone,hvala mesecu da se briga za nas,naj zivi bratovcina sinjega goloba
mackon08
29. 06. 2022 13.29
+3
mužik tebi izgleda ne potegne, da so boni nategancija za take naivneže kot si ti.
13klu?
29. 06. 2022 13.01
+5
Me zanima koliko lenuhov na socialcu in Romov ni izkoristilo bonov
mužik
29. 06. 2022 13.06
+0
Jaz sem jih hocem se vec,pa socialko dvigniti
MUNGATUMBA
30. 06. 2022 08.37
+1
Za Rome povprašaj v hotel Kempinski - Portorož in v kampu Ankaran+ Lucija
Kuku456
29. 06. 2022 13.01
+3
Sej bodo pa pokradli ta denar po bo isto dobr.. Bučki namesto da bi šli uzivat
Kozorog123
29. 06. 2022 13.00
+3
Meni so bili turistični boni bedarija... Namestitvene kapacitete so močno dvignile cene (za njih bo šele sedaj prišla kruta realnost)... Še večja bedarije so ti "digitalni" boni za katere mladina kupuje telefone in slušalke, ki jim bodo v izredno pomoč pri učenju... To so zadeve, ki jih bomo v naslednjih letih plačevali z višanjem davkov...
mali.mato
29. 06. 2022 13.45
+1
Jaz sem jih porabil po normalnih cenah- Bedaki pa rinete v glavne turistične destinacije.
flojdi
29. 06. 2022 13.50
+0
Itak.nihce ni vprasal kdo jih resnicno potrebuje..kar talali so. In eni ki imajo vsega dovolj so dobili se malcek nepotrebnega vec.tisti.ki pa tega nimajo ..jim pa verjetno ne pomaga kaj dosti.npr..da gres nekam se Tur ista..moras do tja prit..in bom boncek ni pokril" vsega kar je treba zraven
MUNGATUMBA
30. 06. 2022 08.39
+1
mali- Je tako. V Beli krajini niso cen spreminjal, pa v Prekmurju tudi ne !
mackon08
29. 06. 2022 12.43
-3
Boni so največja bedarija samo so podražili nastanitve, jaz grem večkrat v toplice in bom na ta račun tepen.
mužik
29. 06. 2022 13.04
-1
Ti di ocek se vec nonov in sovoalke prosim dvignite nekam male so
mužik
29. 06. 2022 12.39
+6
Ce laho nevladniki dobijo denar od drzave ,zakak bi se ga jaz branil
flojdi
29. 06. 2022 13.51
+0
.jest pa ze doolgo ne sprejemam cesa kar mi ni potrebno
Carpediem32
29. 06. 2022 14.02
+0
Nevladnimi be dobijo tako veliko, kot so dobili recimo Boscarol, Odlazek in podobni.
barjagula
29. 06. 2022 12.39
+10
Je rekla žena, da naj vzamem na dopust kakšno knjigo za sprostit. Ne, hvala.. Dovolj se nasmejim ob branju komentarjev.
MUNGATUMBA
30. 06. 2022 08.40
+1
mužik
29. 06. 2022 12.27
+2
Golob daj bone ,da grem na dopust se enkrat
mužik
29. 06. 2022 12.26
+2
Cas je da drzava vrne 30 let nazaj kar so nam pokradli
MiciMici17
29. 06. 2022 13.14
+5
mužik.. če si davkoplačevalec, si si bon kupil sam in si ga x krat preplačal.. vračanje:))))))))))))))))))))))))) malo mor.. en
mužik
29. 06. 2022 13.21
-4
Kaj je to davkoplacevalec??dobim vse od drzave kaj rabim.
maršal Broz
29. 06. 2022 12.23
+1
Janša je dve lati vladal na način, da je zgledalo, kot da nalašč hoče izgubit volitve...
mužik
29. 06. 2022 12.26
+0
flojdi
29. 06. 2022 13.53
..mogoce se je pa ze navelical..pa ne zna drugace povedat ..ker
hudicek_21
29. 06. 2022 12.21
+4
Zdej v sistem Fursa pogledat kdo ni bonov izkoristil in, če bojo še kdaj boni dodeljeni državljanom, tem ki jih niso sedaj izkoristili enostavno se jim jih več ne da.
flojdi
29. 06. 2022 13.54
+0
Se popolnoma strinjam. Mene prej Vprasajte ce jih sploh hocem..potrebujem. .ali zelim
MUNGATUMBA
30. 06. 2022 08.42
+1
Mene pa nič spraševat-- sam dvojno jih dat.. Lej pa še rima se
mužik
29. 06. 2022 12.16
-1
Izkoristil vse 2x na dopustu za bone,cas je da drzava vrne kar so nam pobrali v 30 letih,socialko pa se cakam,vi samo drazite vse moji ceki pa pristanejo na socialnem da jih placa drzava
mužik
29. 06. 2022 12.38
+2
Zakaj minusi??smo socialna drzava,lahko zivim na racun drzave,podpirajo ta vlada,mesec se bori za nas..tako da...
N0EL
29. 06. 2022 12.10
+1
Rabim novega maca, lahko prosim še en bon za tole? Ca 2 jurja rabim. Hvala. 😎
Krneki 00
29. 06. 2022 11.55
-3
Tok enih partzanov pa belogardistov wanabee je tukej gor da so njihovi konflikti včasih tko zabavni da jih rajši berem kot članek :-D
Ph4nt0mz
29. 06. 2022 11.51
-1
Florida je pustila vse odprto in tržila turizem brez restrikcij. Rezultat? V letu 2021 je imela 45% delež vseh mednarodnih turistov v ZDA, domačih gostov pa so imeli največ v zgodovini. Hotelski prihodki so bili za 2% višji v primerjavi z letom 2019. Pri nas pa zapiranje in subvencioniranje turizma z boni...Aja, Florida je imela lani proračunski presežek, mi pa 3 milijarde minusa.
Castrum
29. 06. 2022 11.58
-1
To, da Florida ni imela restrikcij in blokad, seveda ne drži
Ph4nt0mz
29. 06. 2022 12.16
+2
To seveda drži. Kazen, če kdo tam od tebe zahteva PCT, je že lani bila $5.000 za posamezen prekršek.
mužik
29. 06. 2022 12.17
-1
Rožice že odcvetajo
29. 06. 2022 11.46
+5
Ja, res čudno, vsaj bone21 á 100 € in 50€ bi lahko porabili, za hrano v lokalu, če za kaj drugega ne. Pa pravijo nekateri, da so pri nas lačni ljudje.
fedr?k
29. 06. 2022 12.44
-3
Ni bilo lahko bone zapraviti v nekaterih gostilnah. Nekje so zahtevali fotokopije osebne ter se norca delali. Nekje je pa šlo gladko.
MUNGATUMBA
30. 06. 2022 08.45
+1
Z levo roko zapravil v dveh oštarijah. Ja, da je bla pa kaka kontrola, je pa ja valda razumljivo