A to, da se par zave, da ima težave, ter se sooči z neplodnostjo, je le začetek lahko tudi dolgega in napornega procesa zdravljenja. V ambulanti za zdravljenje neplodnosti Ginekološke klinike UKC Ljubljana pomoč letno poišče 1000 parov.
S pomočjo postopkov zunajtelesne oploditve pa se pri nas rodi približno 1300 otrok na leto, kar pomeni nekaj več kot pet odstotkov vseh otrok, ki se rodijo v Sloveniji. To naše centre za zdravljenje neplodnosti skupaj s strokovnjaki in zdravniki uvršča v sam evropski vrh.

Čakalnih dob ni
Prof. dr. Eda Vrtačnik - Bokal, predstojnica Kliničnega oddelka za reprodukcijo UKC Ljubljana, pravi, da lahko s polno odgovornostjo trdi, da je za pare, ki se soočajo z izzivi plodnosti, pri nas zelo dobro poskrbljeno: "In sicer tako diagnosticiranje in zdravljenje neplodnosti, postopki zunajtelesne oploditve in tudi zdravljenje z zdravili ter kirurško zdravljenje. Vse te metode so pri nas na voljo." Čakalnih dob za pare, ki imajo težave pri spočetju otrok, ni – ne za diagnostiko ne za zdravljenje.
Vzrok za neplodnost je v enaki meri tako pri ženskah kot moških
"V eni tretjini je vzrok za neplodnost pri ženski, v eni tretjini pri moškem, v ostalih primerih pa kar pri obeh skupaj,"nam pojasni zdravnica. Zmotno je namreč prepričanje, da je v večini primerov vzrok pri ženskah. Je pa dejstvo, da starost ženske močno vpliva tako na plodnost kot na uspešnost postopkov zdravljenja, je pojasnila Bokalova.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.