Slovensko sodniško društvo z obžalovanjem ugotavlja, da se v zadnjem času stopnjuje nestrpnost oziroma nerazumevanje vloge sodstva in sodnikov v sistemu državne oblasti, in sicer tako s komentarji v nekaterih medijih kot tudi v javnosti ter celo z grafitom na stanovanjski hiši sodnice, ki je z izrekom sodbe nestrpnost obsodila.
Napad na sodnika pomeni resno opozorilo na nespoštovanje institucij sistema in temeljev demokracije, opozarjajo v društvu. Zadnje nasilno dejanje po njihovem opozarja, da uresničitev grožnje z bombnim napadom na hišo sodnice jeseni lani ni bil le osamljen primer. "Očitno gre za pojave širših razsežnosti, ki zahtevajo takojšnjo poglobljeno obravnavo in ukrepanje," dodajajo v sodniškem društvu.
Poudarjajo, da so sodniki pri opravljanju sodniške funkcije neodvisni, vezani le na ustavo in zakon. Neodvisnost ni privilegij sodnikov, pač pa je pravica državljanov, ki jim zagotavlja nepristranskost sprejete odločitve. Slednja pa ni vedno po volji udeležencev v postopku.
Kot so še zapisali, je eno od temeljnih načel sodobnih demokratičnih držav prav spoštovanje sodnih odločb, čeprav se udeleženci postopkov z njimi ne strinjajo. Jim pa pravni red zagotavlja pravna sredstva, s katerimi lahko argumentirano izpodbijajo odločitev v zato predpisanih postopkih.
Tudi takšna dejanja, napovedujejo v sodniškem društvu, sodnikov ne bodo odvrnila, da bi svoje delo, kot doslej, tudi v prihodnje opravljali pokončno v skladu z ustavo in zakoni, kot so prisegli.
V minulem tednu so se namreč lokala Cafe Open dvakrat lotili z molotovkami, enkrat pa so ga popisali s sovražnimi besedami. Enak grafit se je se znašel tudi na hiši sodnice Mojce Zalar Kocjančič, sicer soproge pravosodnega ministra Aleša Zalarja, ki je sodila napadalcem na gejevskega aktivista Mitjo Blažiča.
Napad obsodili tudi v Komisiji pravičnost in mir
V Sloveniji smo že dlje časa priča raznovrstnim oblikam nasilja in izrazom nestrpnosti na osnovi verske ali politične pripadnosti, spolne usmerjenosti, izbire vrednot in podobno, so zapisali v Komisiji pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci, kjer vse takšne oblike nestrpnosti in nasilja obsojajo.
Tudi napad na hišo sodnice in na lokal Open v Ljubljani. S tem je bila namreč po mnenju komisije napadena tudi skupnost istospolno usmerjenih, ki jih je treba sprejemati s spoštovanjem in obzirnostjo. Komisija zato v izjavi za javnost poziva vse odgovorne, naj preprečujejo vsakršno nasilje in nestrpnost ter si prizadevajo za spoštovanje človekovih pravic in za enakopravnost vseh državljank in državljanov. Ob tem tudi pričakujejo, da ta napad ne bo izrabljen za uzakonitev sporne redefinicije družine in za manipulacijo človekovih pravic, so še zapisali v komisiji.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.