V društvu so na podlagi fotografij in videoposnetkov ugotovili, da gre za navadnega delfina. Delfina so tudi identificirali in ugotovili, da gre za isto žival, ki jo je ekipa društva opazovala v Kopru leta 2022. Pred dvema tednoma so ga opazili tudi v zavarovanem območju Miramare in v Grljanu v Italiji, o čemer so jih obvestili kolegi iz organizacije Shoreline. Istega delfina so poleti pogosto videli tudi okoli hrvaških otokov Rab in Krk, kar so lahko ugotovili po fotografijah, ki so jih z njimi delili sledilci.
Zahvaljujoč dodatnim obvestilom je ekipa danes locirala delfina in dodatno ocenila njegovo stanje. Delfin, kot so zatrdili, ni poškodovan ali oslabljen. Njegovo nekoliko nenavadno obnašanje pa je verjetno posledica dejstva, da je sam, saj ta vrsta delfinov običajno živi v velikih skupinah.
Navadni delfini se na tem območju sicer pojavljajo razmeroma redko. Nekoč so bili v Jadranu pogosti, vendar so skoraj v celoti izginili zaradi namernega iztrebljanja, ki je potekalo do 60. let prejšnjega stoletja, so navedli.
V društvu ljudi pozivajo, da se delfinu neposredno ne približujejo. Interakcija s samotnimi delfini namreč le poslabša njihovo vedenje in jih dodatno ogroža. Prav tako lahko takšna interakcija predstavlja tveganje za ljudi.
"Čeprav delfini na splošno ne napadajo ljudi, gre za divjo žival, ki že kaže nenavadno vedenje in bi lahko potencialno poškodovala človeka, možen pa je tudi prenos nalezljivih bolezni. Ne hranite delfina in ne skušajte plavati z njim," so poudarili.
Vse, ki bi delfina opazili, pozivajo, naj jih o tem obvestijo in jim pošljejo morebitne fotografije in videoposnetke.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.