Eden od srečnežev, ki je ptici uspel ujeti v svoj fotografski objektiv, je tudi ljubiteljski ornitolog Gregor Bernard. "V nedeljo zjutraj je zazvonil ornitološki alarm, ki bi bil zelo primeren za prvoaprilsko šalo. V dobrih petnajstih minutah smo bili že na poti do lokacije, kjer so bile ptice opažene," je zapisal na svojem blogu.
In res, pričakala sta jih dva plamenca, po vsej verjetnosti starš in njegov potomec. "Rožnati flamingo, ki ga vidite na fotografijah, je odrasel, mlajši pa še nima barve oz. končne podobe," nam je pojasnil.
"Ko smo že mislili, da razen sprehajanja po travniku in pomakanja glave v vodo poplavljenega travnika ne bosta uprizorila nič posebnega, je v vasi nekaj počilo. Elegantni in hkrati štorasti ptici sta se pognali v beg. Nekajkrat sta plamenca zaokrožila nad nami in se očitno odločila, da je bil preplah lažen. Pristala sta nazaj, tokrat na sredino poplave, na naše veselje še bližje kot prej. Posijalo je tudi sonce in odrasla ptica je zasijala v vsej svoji lepoti. Po tednu deževja je bil to pravi balzam za oči," je dogajanje opisal Bernard.
Po njegovih besedah gre za zelo nenavaden in redek pojav, razlog, da sta se ptici ustavili pri nas, pa je bilo slabo vreme. "Ta ptič pri nas nima kaj iskati, je pa res, da ga lahko sem zanese na njegovi selitveni poti. Flamingi v Evropi gnezdijo v Španiji, na Sardiniji, v Albaniji, malo večja skupina pa prezimuje na severnem Jadranu. Ne znam vam povedati, od kod sta prišla, očitno sta bila na neki poti in sta se izogibala slabi fronti ter nekako prišla na celino. Na tem poplavljenem travniku sta našla dovolj hrane in si nabrala novih moči."
Flaminga sta se na območju zadrževala nekaj dni, nato pa sta nadaljevala svojo pot. Bernard pravi, da sta bila namenjena na neko zimsko prezimovališče. "Najbližje, ki ga poznam in kjer se že nekaj let zapored zbira po 300 ali 400 flamingov, so lagune med izlivom Soče in Gradežem, naravni rezervat Valle Cavanata. Flamingi začnejo tja prihajati oktobra in se zadržijo do začetka leta. Plitka voda je njihov habitat, v njej stojijo in s kljunom brodijo po vodi, lovijo drobne rakce, žuželke ..."
Lani so podoben prizor opazovali ob Ptujskem jezeru, v Sečoveljskih solinah pa se flamingi večkrat pojavijo. "Za Obalo to ni tako nenavadno, za celinski del pa je kar zanimivo. Vedno pa gre za posamezne osebke, še nikoli se ni zgodilo, da bi jata teh ptic pri nas preživela celo zimo," nam je še povedal Bernard.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.