Okoli tretje uro popoldne so se trije člani Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) Žan Mahnič, Zvonko Černač in Branko Simonovič v kombiju z zatemnjenimi stekli pripeljali pred poslopje Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) in zakorakali v stavbo. Mahnič je ob tem povedal: "Prišli smo zaradi suma zlorabe obveščevalno-varnostnih služb s strani Marjana Šarca in Damirja Črnčeca z namenom pritiska in vplivanja na poslance in pa vodilne v strankah potencialne bodoče koalicije."
A trojica iz komisije je več kot četrt ure morala čakati na recepciji. Člani komisije so to komentirali z besedami: "Vedo, zakaj smo prišli, tako da zdaj vsi pospravljajo." Neuradno naj bi iskali odgovor na vprašanje, ali je NPU res zasledoval in prisluškoval nekaterim politikom iz SMC in Desusa, ki se z Janezom Janšo pogajajo o morebitni koaliciji. Da bodo člani Knovsa odšli na nadzor, se je hitro razvedelo tudi po državnem zboru. Vodja poslanske skupine SD, Matjaž Han, je to komentiral z besedami, da on za to ne ve, in dodal: "Zdaj, če je en odstotek tega res, je to zaskrbljujoče, vseeno se v tej državi počutim varnega in svobodnega."
Trije člani komisije so se po naših podatkih kar uro in pol pogovarjali tudi z direktorico policije Tatjano Bobnar, za katero je Mahnič dejal, da je blokirala preiskavo.
Iz NPU so sporočili, da je preverjanje oseb iz političnih razlogov nezakonito in da bodo tudi v prihodnje svoje delo opravljali profesionalno, v skladu z veljavnimi zakoni. "Policija, kot tudi Nacionalni preiskovalni urad ali Uprava kriminalistične policije, ni dislocirana enota kateregakoli politika ali katerekoli politične organizacije, da bi izvrševala njihova naročila," so med drugim zapisali v odzivu na ’neutemeljene napade na policijo in vsiljevanje izmišljenih zgodb o njenem delu’.
Portali blizu stranke SDS so sicer poročali, da naj bi kabinet predsednika vlade v odhajanju prek njegovega državnega sekretarja Damirja Črnčeca določenim kriminalistom znotraj Generalne policijske uprave "dostavili seznami ljudi, ki jih je treba informativno obdelati". Črnčec je v odzivu preko odvetniške družbe zanikal to poročanje. "Damir Črnčec ni nikoli vzpostavil nobene vohunske mreže za zasledovanje in zbiranje podatkov o politikih SMC, DeSUS in SAB ali njihovih družinskih članih ter bližnjih sorodnikih, oziroma sploh nikakršne vohunske mreže. Nikakor ne drži, da naj bi si Damir Črnčec podredil policijo in obveščevalne službe ter da naj bi izkoristil svoje pretekle vodstvene položaje. Damir Črnčec ne deluje po navodilih Marjana Šarca, se ne vmešava (in se nikoli ni vmešaval) in ne zlorablja državnih institucij," so v odzivu na članek sporočili iz Odvetniške družbe Pirc Musar & Lemut Strle.
Mahnič direktorico policije pozval, naj pomisli na svojo prihodnost
"V policiji spoštujemo parlamentarni nadzor, pristojen za delo obveščevalnih in varnostnih služb, in komisiji v njenih nadzorih zagotavljamo vse potrebne podatke, v okviru, ki je določen z veljavno zakonodajo," so na policiji zapisali v odzivu na današnji obisk Knovsa na NPU. Dodali so, da jim je Bobnarjeva pojasnila, da bo policija predstavila in dala na vpogled samo tiste podatke, do katerih so upravičeni na podlagi Zakona o parlamentarnem nadzoru obveščevalnih in varnostnih služb. "Kljub temu so člani pooblaščene skupine v nadzoru od generalne direktorice policije zahtevali pojasnila o konkretnih operativnih zadevah, ki se niso nanašala na izvajanje prikritih preiskovalnih ukrepov in posredovanje podatkov o
vpogledih v evidencah policije za določene konkretne fizične osebe – določene poslance oziroma politike – pri čemer Policija nima pravne podlage, da bi članom Knovs posredovala te podatke," pravijo na GPU. Bobnarjeva se je zato odločila, da na določena vprašanja članov komisije ne bo odgovorila, ne glede na to, da jo je Mahnič pozval, da naj pomisli na svojo prihodnost.
"Članom pooblaščene skupine smo tako še pojasnili, da lahko navedene podatke
pridobijo preko drugih nadzornih institucij, ki v okviru svojih pristojnosti nadzirajo delo Policije na področju hranjenja, dostopanja in obdelovanja osebnih podatkov. Če pa razpolagajo s podatki o morebitnih zlorabah, sum izvršitve kaznivih dejanj naznanijo Posebnemu oddelku Specializiranega državnega tožilstva RS, ki je edini stvarno pristojen za preiskavo kaznivih dejanj, ki jih storijo uradne osebe Policije," pravijo na GPU.
KOMENTARJI (384)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.