Napovedi o zmanjšanju financiranja skrbijo številne urednike in ostale zaposlene v novinarstvu, poroča ZDF. "Mislim, da bo javnost izgubila dobro vsebino. To lahko oslabi slovenski medijski prostor in ga privede do drastičnih turbulenc," je dejal Mirko Štular, direktor Radia Slovenija.
Premier Janez Janša za nemško televizijo ni želel dati izjav, v nedavnem pogovoru pa je zatrjeval, da mu gre za medijsko konkurenco. "Predlaga se minimalna prerazporeditev sredstev v korist regionalnih programov, ker je Slovenija ena najbolj centraliziranih držav v EU."
Medijski strokovnjak Marko Milosavljević pa meni, da bi vladni načrti o prestrukturiranju financiranja najbolj koristili spletnim stranem in televizijskim postajam, ki so povezane z vlado.
"Janša je z javno radiotelevizijo na bojni nogi. V komentarju na spletni strani vlade govori o 'monopolu laži', s katerim 'ne gre izgubljati časa'. Na družbenih omrežjih gre še bolj brutalno, eno novinarko je nekoč označil za prostitutko, organizacijo Reporterji brez meja pa 'Lažnivci brez meja'. Kar zadeva medije, Janša goji enako sovražno podobo kot šef vlade sosednje države Viktor Orban in že nekaj časa poglablja vezi z Madžari. Hkrati so podjetniki, povezani z Orbanom, v Sloveniji kupili več uredništev, pri katerih ima v lasti deleže tudi Janševa stranka SDS – dve televizijski postaji, en časopis in različne spletne portale," je mogoče slišati v prispevku ZDF.
Luka Lisjak Gabrijelčič, politični analitik, ki študij zaključuje na Madžarskem, pa je v prispevku opozoril, da Viktor Orban uporablja svoje oligarhe, da bi povečal svoj politični vpliv. "Najprej je to storil v Severni Makedoniji, zdaj pa to izvaja še v Sloveniji."
Avtor prispevka še pravi, da bi se EU, po mnenju tistih, ki jih skrbi Janševo prestrukturiranje slovenskega medijskega prostora, s slovenskim predsednikom vlade morala končno jasno pogovoriti.
KOMENTARJI (1386)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.