Pes je za celo življenje, ne samo za božič. To je prepoznavni slogan britanskega združenja za zaščito psov Dogs Trust, ki vsako leto zaokroži po medijih z namenom osveščanja ljudi, da hišni ljubljenčki niso primerni za božično darilo. Kljub temu v številnih zavetiščih v decembru zaznavajo porast posvojitev, s čimer seveda ne bi bilo nič narobe, če ne bi teh istih živali v mnogih primerih januarja oziroma ko je praznikov konec, vrnili v zavetišča ali še huje – jih odvrgli v okolico.
Berlinsko zavetišče, ki je največje v Evropi, je v teh dneh izdalo obvestilo, da so do novega leta povsem ukinili možnost posvojitve živali. "Družine in posamezniki lahko še vedno pridejo k nam na ogled, vendar pa bodo žival v posvojitev lahko dobili šele januarja, do takrat pa imajo čas za razmislek, ali so zanjo res pripravljeni skrbeti celo življenje in ne samo v času božiča in novega leta," je pojasnila predstavnica berlinskega zavetišča Claudia Hämmerling.
Za podobno potezo so se odločili tudi v Bremnu, kjer skrbijo za okoli 500 zapuščenih živali. "Po 18. decembru in do novega leta posvojitev iz našega zavetišča ni mogoča," so zapisali v obvestilu za javnost. Temu zgledu so sledili še v Hanovru in številnih drugih nemških mestih.
Več posvojitev pred prazniki tudi v Sloveniji
Kako pa je s tem v Sloveniji? Statistika zadnjih let kaže, da je oddaja psov bolj ali manj konstantna skozi vse leto, se pa v prihajajočih praznikih nekoliko poveča, ocenjuje Marko Oman iz Zavetišča za zapuščene živali Ljubljana: "Nekaj k temu gotovo prispeva želja po obdarovanju. Precej posvojiteljev je takšnih, ki obdarujejo sami sebe. Ne gre pa zanemariti, da so v tem času ljudje več doma in imajo čas, da se lahko ves dan ukvarjajo z novo živaljo." Najmanj posvojitev psov je v jesenskem času: "Takrat jih je namreč potrebno voditi na sprehod in veliko bodočih skrbnikov verjetno ne mika najbolj, da bi ravno v tem delu leta pričeli s sprehodi ob vsakem vremenu in v temi."
Zanimivo, ravno obratno je pri mačkah: "Največ posvojitev je konec avgusta, ko se ljudje vrnejo z dopustov in potem tako ostaja celotno jesen. Zelo verjetna razloga za posvojitev v tem času sta slabo vreme in daljše noči, ljudje več časa prebijejo doma in to je odličen čas za novo družbo," meni Oman.
'Če je jasno, da bi bila muca darilo, posvojitev zavrnemo'
V Mačji hiši tiste, ki želijo žival posvojiti, da bi jo potem nekomu podarili za darilo, zavrnejo. "Če je iz posvojitvenega razgovora jasno, da bi bila muca darilo, posvojitev zavrnemo, prav tako, če zainteresirani tega sicer ne povedo, se nam pa zdi, da bi bil razlog za posvojitev prav obdarovanje nekoga. Če nismo prepričani, posvojitev preložimo čez praznike in je potem jasno, ali smo sumili pravilno ali ne," pove direktorica zavoda Helena J. Hacin.
"Res je, da se nekateri ljudje odločajo za posvojitev pred prazniki in pred dopusti, vendar ne iz razloga, da bi živali podarili kot darilo, ampak preprosto zato, ker imajo proste dneve in se lahko živali takrat bolj posvetijo," pa ocenjuje Tomaž Kristanič iz Zavetišča za živali Maribor.
"Pred božičnimi prazniki smo vsi veliko bolj veseli in ljubeznivi, tudi do živali. Ko pa prazniki minejo in z njimi tudi povečano veselje ter ljubezen, se lahko slednje pokaže tudi na skrbi za živali," opozarjajo v zavetišču za živali Marjetica Koper.
Posvojitve v prazničnem času so lahko tudi uspešne
"Naše izkušnje kažejo, da so posvojitve v tem prazničnem času, pa četudi gre za obdarovanje, lahko uspešne," doda Marko Oman iz zavetišča na ljubljanskih Gmajnicah. "Le pravilen pristop je potreben. In ni lepšega, da tudi zapuščena žival začuti toplino doma, ki je v teh praznikih gotovo najbolj intenzivna."
Niso namreč vse posvojitve v tem delu leta avtomatično slabe, meni sogovornik: "Zato ljudi ne odženemo na tak način, kot to počnejo kolegi v Nemčiji. Velikokrat si osebe, ki bodo obdarjene, dejansko želijo imeti žival in tisti, ki obdaruje, to (skrito) željo le izpolni."
Ljudem, ki želijo nekoga obdariti z novim hišnim ljubljenčkom, svetuje, da obdarovanca prej pripeljejo v zavetišče, da si sam izbere žival, izpolni vprašalnik in da se neposredno z njim tudi opravi razgovor. "Seveda lahko žival posvoji le polnoletna oseba, torej v primeru otrok skrb in odgovornost prevzamejo starši." Postopek poteka skoraj enako kot pri klasični posvojitvi, le prispevek ob posvojitvi poravna tisti, ki obdaruje, pojasni Oman: "Se zgodi, da kakšen po premisleku tudi odstopi, vendar redko. Večina sprejme nov izziv odgovorno, kar potrjuje velik odstotek uspešnih posvojitev psov. Vse posvojene pse namreč določen čas po posvojitvi tudi preverimo."
Žival je za božič in za vedno!
In zakaj ne z živaljo obdariti otrok, ker je to le njihova največja želja? "Ker to ni igrača, ki se jo lahko naveličamo, jo pospravimo v škatlo ali na polico. Žival je družinski član, ki do konca svojega življenja potrebuje skrb, nego in pozornost," opozarja Oman in nekoliko predrugači misel organizacije Dogs Trust: "Žival je za božič in za vedno!"
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.