Slovenija

Nemočni smučarski nadzorniki

Krvavec, 05. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Samo na treh večjih gorenjskih smučiščih - na Krvavcu, Voglu in v Kranjski Gori - se je v letošnji sezoni zgodilo več kot 400 nesreč, od tega 25 hujših. Med krivci so tudi objestneži, ki si med smučanjem privoščijo marsikaj. Kaznujejo jih lahko le nadzorniki, ki pa imajo pri tem številne težave.

Na Krvavcu je zaposlenih šest nadzornikov, ki pa doslej niso še nikogar kaznovali (Foto: POP TV)
Na Krvavcu je zaposlenih šest nadzornikov, ki pa doslej niso še nikogar kaznovali (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Novi zakon o varnosti na smučiščih v praksi povzroča precej težav. Denimo na Krvavcu, kjer je zaposlenih šest nadzornikov, doslej niso izrekli še nobene kazni. Pa ne zato, ker tam ni takih, ki zaradi objestnostni ogrožajo druge, pač pa zaradi izredno nenavadnega razloga. "Problem imamo, ker nimamo plačilnih nalogov oziroma obrazcev, ki bi jih lahko izpolnili, da bi določeno osebo predali sodniku za prekrške. Te lističe bi po novem moralo izdati Ministrstvo za promet RS," je pojasnil vodja smučišča RTC Krvavec Anton Jerič.

Po Jeričevih besedah nadzorniki ne morejo kaznovati kršiteljev, ker za to nimajo ustreznih obrazcev (Foto: POP TV)
Po Jeričevih besedah nadzorniki ne morejo kaznovati kršiteljev, ker za to nimajo ustreznih obrazcev (Foto: POP TV) FOTO: POP TV


Nadzorniki, ki skrbijo za red in varnost, imajo od lani po zakonu možnost, da tiste, ki ravnajo v nasprotju s pravili smučišča, kaznujejo na samih smučiščih s kaznijo od 10 do 70 tisoč tolarjev. Tega pa ne morejo storiti še zaradi enega razloga. "Za samo mandatno kazen naj bi nadzornik imel sedmo stopnjo izobrazbe, česar pa je na smučiščih malo," je še dodal Jerič. Ukrepanje zaenkrat rešujejo interno, tako da nekomu, ki ogroža sebe in vse ostale, odvzamejo karto. Na Krvavcu so tako v letošnji sezoni vzeli smučarske karte šestim dirkačem na smučeh, v večini primerov pa je šlo za odvzem dnevnih kart.

Zakon pa je po drugi strani zmanjšal pooblastila policistom na smučiščih, ki od lani preverjajo le psihofizično stanje smučarjev in obravnavajo hujše nesreče. "Kršitve na samem smučišču, kot so razna divjanja, prevelike hitrosti in podobne kršitve, obravnavajo nadzorniki, policisti pa lahko kršitelje samo nadzorujejo oziroma opozarjajo ter o kršitvah obveščajo nadzornike," je povedal Robert Šebenik s policijske postaje Kranj.

Robert Šebenik je povedal, da lahko policisti po novem preverjajo le psihofizično stanje smučarjev na smučiščih (Foto: POP TV)
Robert Šebenik je povedal, da lahko policisti po novem preverjajo le psihofizično stanje smučarjev na smučiščih (Foto: POP TV) FOTO: POP TV


Tehnični direktor RTC Krvavca Marko Grebenc pa je zatrdil, da se kot upravljavci maksimalno trudijo, da zagotovijo tisto, kar je za varnost potrebno zagotoviti. "Problem, ki ga opažamo pa je, da se smučarji premalo zavedajo enega uvodnih členov Zakona o varnosti na smučiščih, ki govori o samoodgovornosti," je še pristavil Grebenc. Prav precenjevanje sposobnosti pa je tisto, zaradi česar se zgodi največ nesreč.

Poškodbe na smučiščih

V ljubljanskem Kliničnem centru pa so v zadnjem tednu zaradi poškodb na smučiščih oskrbeli več kot 300 ljudi. Več kot tretjina je bila težje poškodovanih. Po podatkih zdravnikov število smučarskih poškodb sicer iz leta v leto pada, saj je fizična pripravljenost smučarjev vedno boljša.

Med poškodbami pride najpogosteje do zloma golenske kosti tik nad smučarskim čevljem (Foto: POP TV)
Med poškodbami pride najpogosteje do zloma golenske kosti tik nad smučarskim čevljem (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Poškodba, ki se najraje pripeti med vijuganjem po belih strminah, je zlom golenske kosti tik nad smučarskim čevljem. Zanimivo pa je, da je nov tip carving smuči, ki jih uporablja večina rekreativnih smučarjev, prinesel predvsem večje število poškodb kolenskih in križnih vezi.