Nemška družba TGE Gas Engineering je sporočila, da je v sredo na ministrstvo za gospodarstvo podala vlogo za energetsko dovoljenje in tako državne organe seznanila z namero, da bi na območju pristanišča v Kopru postavila plinski terminal. Na ministrstvu so prejem vloge potrdili in napovedali začetek potrebnih postopkov. Odzivi na začetek uradnega postopka za terminal v Kopru so različni, večina pa mu nasprotuje.
Družba TGE, ki je v 25-odstotni lasti francoske multinacionalke Suez, je namero za oddajo vloge za pridobitev energetskega dovoljenja za gradnjo milijardo evrov vrednega plinskega terminala v Kopru napovedala v začetku maja. Na območju pristanišča v Kopru želi postaviti objekte za raztovarjanje, skladiščenje ter uplinjanje utekočinjenega plina, so navedli v družbi.
Na ministrstvu za gospodarstvo bodo vlogo najprej preučili in vlagatelja, če bo potrebno, pozvali, naj jo dopolni. Nato bodo stekli potrebni postopki za pridobitev dovoljenja, so povedali. Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak s prejemom vloge še ni seznanjen.
Po njegovih besedah plinski terminali v energetskem smislu lahko pripomorejo k zanesljivejši preskrbi Evrope in Slovenije, a je pri njihovem umeščanju treba spoštovati stroge okoljske in naravovarstvene standarde. "Vse kaže, da je ta del Jadrana za take plinske terminale neprimeren in da zanje obstaja visoka družbena nesprejemljivost. Več kot dovolj je razlogov, da do teh projektov ne pride," je ocenil.
Okoljsko ministrstvo: Gradnja terminala ni predvidena
Na ministrstvu za okolje in prostor, ki je pristojno za pripravo državnih lokacijskih načrtov, so že pred časom pojasnili, da je za Luko Koper v pripravi državni lokacijski načrt, v katerem gradnja plinskega terminala ni predvidena. Minister pa bi vladi sprejem novega predlagal le, če bi minister za gospodarstvo podal utemeljeno pobudo, da se začne z načrtovanjem takšnega objekta, so poudarili.
Tudi v Luki Koper so potrdili, da jih je TGE obvestil o oddaji vloge. "Ker pismo ne vsebuje podrobnih informacij glede tega projekta, ga ne moremo komentirati," so bili skopi. Konkretnejši so bili v koprski občini, kjer so ponovili, da gradnji terminalu nasprotujejo. Župan Boris Popovič je tudi kot predsednik nadzornega sveta Luke Koper ocenil, da "v Luki za tak terminal ni prostora".
Po mnenju ekonomista Bogomirja Kovača je projekt z gospodarskega vidika poslovna priložnost, z vidika okoljevarstva in razvojnih možnosti pa ni vzdržen. "Menim, da je to eden od projektov, ki celovito gledano preprosto ne bi vzdržal. Tu se meša razvoj luke in transportne logistike, mešata se energetika in turizem ter način življenja na razmeroma zelo omejenem in ozkem območju. Vsega ne bo mogoče početi," je menil.
Nevladna okoljevarstvena organizacija Zveza ekoloških gibanj Slovenije je projekt načeloma podprla. "Vendar pa mora biti postavljen v prostor z vsemi varnostnimi in okoljskimi presojami," je dejal predsednik zveze Karel Lipič. Medtem pa so načelno proti njemu v slovenski fundaciji za trajnostni razvoj Umanotera. "Za bolj natančno stališče bi morali imeti več podatkov," je dodala direktorica Umanotere Vida Ogorelec Wagner.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.