Predstavnica Komisije za preprečevanje korupcije Barbara Fürst nam je pojasnila, da se je komisija včeraj odločala, ali bi primer Nekrep, glede katerega so podali načelno mnenje, v njem pa ugotovili, da so na zdravniški zbornici ravnali koruptivno, odstopila policiji. Pojasnila je, da so temeljito preučili, ali koruptivno dejanje ustreza kakemu členu kazenskega zakonika, in ugotovili, da ni tako. Zato zadeve ne bodo prepustili organom pregona.
Hkrati nam je tudi pojasnila, da korupcija še ni nujno tudi kaznivo dejanje. Kot določa Zakon o preprečevanju korupcije, je korupcija širši pojem. V skladu z zakonom se kot korupcijo obravnava vsako kršitev dolžnega ravnanja z namenom, da se pridobi neko korist. Ni pa nujno, da je tako ravnanje tudi kaznivo, nam je pojasnila predstavnica za stike z javnostjo omenjene komisije.
Penko: Gre za napačno interpretacijo
Pravni zastopnik Zlatke Kanič Boštjan Penko pa je zapisal, da je komisija dejansko stanje v zadevi Nekrep ugotovila zmotno in nepopolno, v obrazložitvi mnenja pa povsem napačno interpretirala nekatera temeljna pravna vprašanja.
"Komisija ne razume, da pomeni utemeljen in s strani vseh članov razsodišča druge stopnje soglasno sprejet in podpisan sklep o javnem opominu originalni izvirnik odločitve o disciplinskem ukrepu zoper Kaničevo, ki ga naknadno ni mogoče spreminjati ali popravljati," piše Penko v odzivu.
Ob tem dodaja, da komisija kot koruptivno oceni ravnanje nekaterih oseb oz. organov znotraj zbornice, ki pri odločanju v zadevi Nekrep sploh niso imeli nobene vloge. Pri tem pa je komisija spregledala zgoraj omenjeno in edino potencialno koruptivno okoliščino v zvezi z naknadnim protipravnim spreminjanjem že sprejete odločitve razsodišča druge stopnje.
Penko poudarja, da je imel kot zastopnik Kaničeve vpogled v spis po prejetju sklepa razsodišča druge stopnje. Prav obrazložitev je Penka napotila na razmišljanje, da z odločanjem razsodišča druge stopnje nekaj ni v redu, je zatrdil. "Z vpogledom v spis smo ugotovili, da je razsodišče že sprejeto odločitev naknadno protipravno spremenilo, tej naši ugotovitvi pa je s svojim dokončnim sklepom sledila tudi skupščina zbornice," piše Penko.
"Vsa ostala materija, s katero se v tem načelnem mnenju ukvarja komisija, nima nobene zveze s korupcijo in je kot takšna izven njene pristojnosti," je prepričan Penko, ki ob tem meni, da bi bilo za verodostojnost komisije "mnogo bolje, če bi se vsaj v bodoče držala okvirov svojih zakonskih pooblastil in sledila namenu, zaradi katerega je bila ustanovljena".
Gre za Zdravniško zbornico Slovenije, ki je mariborski pediatrinji Zlatki Kanič, zdravnici v primeru smrti 12-letnega Bora Nekrepa, omilila kazen. Razsodišče druge stopnje ji je prisodilo odvzem licence za štiri mesece in ji naložilo tri mesece dodatnega izobraževanja, skupščina pa javni opomin in trimesečno izobraževanje. Člani drugostopenjskega razsodišča sklepa skupščine zbornice niso podprli.
Sicer pa so starši Bora Nekrepa, ki je leta 2008 umrl zaradi previsoke ravni amoniaka v krvi, kazensko ovadili zdravnico na mariborski pediatrični kliniki, ki so ji očitali umor iz malomarnosti.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.