Slovenija

'Nekoč smo bili enotni, danes smo razcepljeni'

Ljubljana, 08. 07. 2011 16.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA/Jure Rejec
Komentarji
121

Ob 20. obletnici samostojne Slovenije so ključni akterji slovenskega osamosvajanja predstavili zbornik, v katerega so zapisali svoje poglede na prehojeno pot in tisti čas primerjali z današnjim.

Zbornik v slovenskem in angleškem jeziku je nastal na pobudo slovenskih poslancev Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu v okviru Inštituta dr. Janeza Evangelista Kreka in Inštituta dr. Jožeta Pučnika. V njem so svoje misli predstavili Lojze Peterle, tedanji predsednik slovenske vlade, Janez Janša, tedanji obrambni minister, Igor Bavčar, tedanji notranji minister, dr. Dimitrij Rupel, tedanji zunanji minister in Ivan Oman, tedanji član predsedstva Republike Slovenije. Evropska poslanca dr. Milan Zver in dr. Romana Jordan Cizelj sta zbornik na pot pospremila z urednikovim uvodom in epilogom.

Lojze Peterle je pojasnil, da je proces osamosvojitve uspel zaradi notranjih in zunanjih razlogov - politična opcija na oblasti je imela večino, čeprav šibko, izpostavil pa je predvsem podporo ljudi. Med ključnimi ljudmi je omenil prvega vodjo Demosa dr. Jožeta Pučnika, glavna operativna funkcija pa je bila v rokah vlade (ki jo je vodil).
Lojze Peterle je pojasnil, da je proces osamosvojitve uspel zaradi notranjih in zunanjih razlogov - politična opcija na oblasti je imela večino, čeprav šibko, izpostavil pa je predvsem podporo ljudi. Med ključnimi ljudmi je omenil prvega vodjo Demosa dr. Jožeta Pučnika, glavna operativna funkcija pa je bila v rokah vlade (ki jo je vodil). FOTO: J.R.

Lojze Peterle je opozoril na poskuse zamegljevanja dogodkov okoli osamosvajanja Slovenije. Zato si želi, da bi prihodnje generacije vedele, za kaj se je pri osamosvajanju Slovenije šlo in kdo je bil nosilec tega projekta. Posameznike nerad izpostavlja, je pa omenil prvega vodjo Demosa dr. Jožeta Pučnika. Po njegovem ne gre prezreti tudi dejstva, da je veliko delo opravila takratna vlada, ki je imela v rokah ključno operativno funkcijo.

"Bili smo sposobni epohalnih sprememb. Danes očitno tega Slovenija ni sposobna, leta 1991 ni bilo konec zgodovine. Pred nami so izzivi, za katere je treba najti rešitve," je dejal Peterle.

Kot pravi, sprememba oblasti ni samo tehnično vprašanje, ampak je v Sloveniji še vedno paradigmatsko vprašanje. "In ko govorimo o bodoči zmagi, ne gre za romantiko in ne za ideologijo, gre spet za vprašanje, kako in katere skupne cilje bomo postavili za našo politično prihodnost," pravi.

Dejal je tudi, da je Demosova vlada v tistih letih dokazala, da misli na vse. "Nismo se osamosvajali samo za eno politično opcijo ali za kakšno posebno ime," je povedal. Za prihodnost pa pravi, da ne vidi boljšega navdiha za tisto, kar se mora v Sloveniji še zgoditi, kot je navdih slovenske pomladi.

Janez Janša, takratni obrambni minister, in Dimitrij Rupel, nekdanji zunanji minister, sta opozorila na neprestano metanje polen pod noge s strani članov leve politične opcije.
Janez Janša, takratni obrambni minister, in Dimitrij Rupel, nekdanji zunanji minister, sta opozorila na neprestano metanje polen pod noge s strani članov leve politične opcije. FOTO: J.R.

Janša: Po plebiscitu se borimo za interpretacijo
Tedanji obrambni minister Janez Janša pa opozarja, da se je po rezultatu plebiscita za osamosvojitev Slovenije začel boj za interpretacijo. "Tisti, ki je imel močnejše zvočnike, je stvar peljal v smer, da slovenska osamosvojitev ni bila toliko realno, ampak bolj operetno dejanje," je dejal.

Vzporednico med časom osamosvajanja in sedanjostjo je povezal tudi glede opozoril glede odsotnosti alternative v državi. Z opozorili, da ni alternative za vodenje države, se po njegovem mnenju poskuša dajati ljudem vtis, da ni niti treba menjavati vlado niti iti na predčasne volitve.

Ta formula se je po njegovih besedah uporabljala že ob osamosvajanju Slovenije, ko se je iskala politična alternativa, novi obrazi, ko so nekateri "ponujali" nerealno alternativo – najprej so bili proti osamosvojitvi, nato so se zavzemali za samostojno državo v okviru nekakšne konfederativne Jugoslavije kot tudi za vstop celotne nekdanje države v Evropo, za kar v okviru takratnih razmer ni bilo realnih možnosti: ''Rdeče barve zvezd so le zamenjali za rumene,'' je še dodal.

Tudi Peterle se je odzval na nekatere trditve, da so vsi politiki enaki. "Če bi bili leta 90 vsi enaki, ne bi naredili nove države. Če pa bi bili danes vsi enaki, ne bi bili v takšni državi, v kakršni smo," je dejal.

Predstavitev zbornika Dvajset let samostojne Slovenije - 13
Predstavitev zbornika Dvajset let samostojne Slovenije - 13 FOTO: J.R.

Dimitrij Rupel je izpostavil večna nasprotovanja procesu demokratizacije oziroma osamosvajanja s strani organov oblasti in medijev. Rupel je kot primer navedel Temeljno listino, ki je bila protiutež Majniški deklaraciji in norčevanje iz takratne zunanje politike, ki naj ne bi bila sposobna doseči priznanja države. Po njegovem mnenju je ta odnos ostal vse do danes. ''Leva politična opcija bi rada naredila vse, da Janša ne bo zmagal,'' je izjavil.

Igor Bavčar se je v svojih besedah usmeril predvsem na uspeh Demosa oziroma takratne politike, pri čemer je bilo ob parlamentarni večini ključno zavzeto delo, jasni načrti in podpora ljudi. ''To je sposobnost politike, ki jo je treba negovati,'' je prepričan Bavčar.

57. številka Nove Revije kot nov slovenski evangelij
Članom predsedstva v času osamosvajanja države Ivan Oman pa je opozoril, da se velikokrat romantično govori o enotnosti Slovencev pred 20 leti in sedanji razdeljenosti.

Besede, ''da smo bili nekoč enotni, danes pa smo razcepljeni'', so sicer pravilne, a se po njegovem pozablja, da se je bilo treba takrat za enotnost potruditi, saj da so bile politične ovire velike. Izpostavil je 57. številko Nove Revije, za katero je dejal, ''da je kot nov slovenski evangelij pomenila neko luč na koncu temnega predora, ki je bil dolg 45 let''.

Milan Zver je omenil posebno poslanstvo zbornika - prihodnje generacije bodo o procesu osamosvojitve lahko izvedele več, hkrati pa si bodo lahko z njim jasnejšo sliko o Sloveniji ustvarili tudi tuji zgodovinarji.
Milan Zver je omenil posebno poslanstvo zbornika - prihodnje generacije bodo o procesu osamosvojitve lahko izvedele več, hkrati pa si bodo lahko z njim jasnejšo sliko o Sloveniji ustvarili tudi tuji zgodovinarji. FOTO: J.R.

Po mnenju urednika zbornika in evropskega poslanca Milana Zvera ima publikacija posebno poslanstvo, saj bo lahko služila kot vir za tuje zgodovinarje, politike in druge. Zbornik je namreč dvojezičen, preveden je tudi v angleščino. "Ko danes prebiramo tuja dela, ki zadevajo dogodke izpred 20 let, večkrat zasledimo zelo površno oceno o Sloveniji, saj ni dovolj primarnih virov," je dejal. Poleg tega opozarja, da brez temeljitih in dobrih učbenikov ter spremenjenih učnih načrtov ne bomo poznali niti sami svoje najnovejše zgodovine. ''V prihodnje se bo situacija izboljšala, mi pa bomo opravili svojo nalogo, ker imamo radi Slovenijo,'' je še dejal.

Po en izvod zbornika bodo podelili vsaki splošni knjižnici v Sloveniji ter 12 bibliobusom. Ravnateljica Nuka Mateja Komel Znoj je izid zbornika pohvalila, saj gre za pomembna pričevanja glavnih akterjev: ''Ob branju sem dobila občutek narodovega sodelovanja. Upam, da se bo ta občutek še kdaj ponovil.''

Zbornik Dvajset let samostojne Slovenije.
Zbornik Dvajset let samostojne Slovenije. FOTO: J.R.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (121)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User669171
09. 07. 2011 18.30
robba 09.07.2011, 14:04 0 nightfly 09.07.2011, 13:37 0 Tonček Balonček09.07.2011, 08:364 pojdi na sladoled in se ohladi prosim, ker zgubljaš besede o dogodkih o katerih nimaš pojma in ne solit pameti vse vprek pol ste pa na smrt užaljeni, če vam napišemo, da ste v službi SDS
User640983
09. 07. 2011 15.55
nightfly vroče kot hudič. Taki čas. da je lahko. Prav si povedal. Najhuje je to, ko te komunist opozarja, da se moraš bati komunizma. V tej Sloveniji pa zadnje čase res ni več nič normalnega. Eni bi radi rešili kar se da rešiti, pa jim ne uspe, drugi pa se hvalijo, kako bi to oni že zdavnaj naredili, pa čeprav sami vedo , da se to ne daSlabo nam pa še sploh ne gre, samo da se ne bo poslabšalo.
User640983
09. 07. 2011 15.01
nightfly pozdravljen. A so pametni ti osvoboditelji. Saj ni moglo biti drugače, če so pa vsi bivši spreobrjenci. Eni močno lomastijo po parlamentu, nočejo pa povedati, da imajo končano kumrovško fakulteto. In zakaj bi bili oni boljši od nespreobrnjencev?
User482693
09. 07. 2011 14.17
polifem 08.07.2011, 23:25 2 Sedanjost je prav za prav močno povezana z preteklostjo!Mnogo več kot si nekateri hočejo prizneti!namreč; slovenski reakcionarji so bili vedno tesno povezani (beri hlapci) z germani ,in hbsburžani,Tako v Avstro-Ogrski,med 2.s.v.,po njej so množično iskali v nemčiji delo,in končno razdor YU je začela prav nemčija s obilno podporo ZDa in Vatikana!In naši reakcionarji so zopet nasedli švabom!Torej vemo kaj lahko od njih pričakujemo tudi v bodoče! tov. poli,ljudje so šli ven delat ker je bla tu beda. če niso bili pod avstroogrsko je bila opcija bit pod turki.bi ti to bl pasal? menda vemo kdo je bil gianni de michelis in sekretar james baker' ona dva sta strašno podpirala osamosvojitev,ne? dej, ne glumi glivu...
User482693
09. 07. 2011 14.04
nightfly 09.07.2011, 13:37 0 Tonček Balonček09.07.2011, 08:364 Toncek , tudi jaz se sprsujem , kaj se je zgodilo z narodom konec 80 -ih, da je totalno izgubil kompas. Iz kar dobro zastavljene platforme ,bi lahko takrat druzbo samo nadgrajevali ... a si ti slučajno takrat živel? dobro zastavljena platforma?!hehehehhehehehehe. pa saj je šlo vse v maloro,tovariš. inflacija v dvoštevilčnem,vsak mesec,ni bilo nič,če si hotu ven iz države,plačat depozit,na pasoš si lahk prnesu nekih dvesto mark, drgač carina,vso tehnično blago smo kupval z devizami,po avte smo hodil v srbijo sarajevo, makedonijo in odpelj,pa ne vprašaj ne za barvo ne za opremo. kruh-bel,črn,oljnat ni blo kavbojk, ni blo kave, ni blo marsikaj. na meji je blo vprašanje:šta imaš za prijavit? in ne kaj imate za prijavit? skupna učna jedra.. a smo že vse to pozabl,a? pa da jih niso vse objokane izgnal iz kongresa v bg,bi ti že dal osamosvojitev. sam svoje pozicije so rešval, ne pa gradil demokracijo pa osamosvojitev. ker drgač bi namesto njih bili tu kaki kertes,sekulić, itd...
User482693
09. 07. 2011 13.57
fabris 08.07.2011, 21:50 in dragi fabris, menda ne boš govoril, da je za osamosvojitev zaslužen potrč,ertl,turk,stanovnik...itd, kot se hoče sedaj nekako prkazvat. in janša ni nič moj,je pa trenutno boljši kot njegovi napadalci in modeli, kteri hočjo spremenit nedavno zgodovino.pa saj ni blo to sto let nazaj, komahj dvajset let je minilo,pa bi že radi spreobračal. najbolj da daste odlikovanje še miloševiću, ker brez njega tega ne bi blo, pa adžiću,aksentijeviću,kadijeviću,itd.... oni so velik prpomogl k vsem sledečim dogodkom...
User482693
09. 07. 2011 13.30
fabris 08.07.2011, 21:50 1 Dragi robba Živalska farma se ponavlja v novi Sloveniji, kjer je tvoj janša bolj enakopraven od enakopravnega in si je prisvojil vse zasluge za zmago, njegovi prašiči pa tulijo v isti rog z njim moj predragi roba. a si tolk neveden, al se sam delaš? ta tvoja živalska farma je razpadla, kot je razpadla v orwelovi knjigi, okol leta 90.nektere prej, druge kasnej. in dobro veš ti, zelo dobro, da je orwel opisval komunizem.. al pa si ti bral enga druzga orwela?
Tonček Balonček
09. 07. 2011 08.36
In kam ans je pripeljaal tista "enotnost"? Leta 90 smo bili po razvutosti, življenskem standardu in političnih svoboščinah, delavskih in socialnih pravicah ter še čem najmanj deset, če ne celo dvajset let pred Češko, Slovaško, Poljsko, da ne omenjam Bolgarije in Romunije. Od takrat smo capljali in izropali družbeno lastnino (nihče nas ni vprašal, če se lahko vse kar podržavi in pošenka zasebnikom), ukvarjali smos epa ppoleg tega ropanja predvsem s preštevanjem, kdo je bil zraven (pri "osvobajanju", ne pri ropanju!), kdo ej bil prej večji komunist in kdo s eje spreobrnil, kdo pa se ni itd. In ne mi zdaj nakladati o neki enotnosti, še par let in ti bivši sovjetski protektorati ans bodo prehiteli, mi bomo pa še vedno slavili,recimo 30-letnico zloma komunizma, v stilu "mi smo bili zraven"!
User731121
09. 07. 2011 03.22
Saj res, zakaj smo bili takrat tako enotni? Aja, prepričali so nas, da je težka kriza in ni drugih alternativ...
User731121
09. 07. 2011 03.08
Velja omeniti dejstvo, da je narod umetno razslojen in je bil to le še en projekt slovenske vlade, da bi lažje izpeljali tranzicijo oziroma da bi se čim bolj neovirano polastili družbenega premoženja. Jugoslavija bi se v vsakem primeru spremenila, razpadla bi na posamezne republike, se preoblikovala v konfederacijo, 3.jugoslovansko republiko ali karkoli drugega. Vendar je prevladala skrajna nacionalistična opcija, ki so jo utrjevali s hudo propagando v nacionalnih medijih, drugače tudi za Novo revijo ne bi nihče slišal. Sicer pa res čudno, a nihče več ne zna napisati takih evangelijev oziroma kaj podobno revolucionarno razsvetljenega ali pa je dejstvo, da tisti članki v 57.številki sploh niso bili nič posebnega, le neka cenena folozofija ter propaganda, kot jo lahko danes beremo po raznih blogih ali celo kar me komentarji pod prispevki v dnevnih medijih. Vprašanje je tudi, kdo so bili vsi ti novi obrazi takrat v politiki, če jih je večina iz seznama na Udba.netu, narod je takrat poznal v glavnem idole ter medijske zvezde, struktura partije ter raznih tajnih služb pa je bila neznana. Zato se ne bo čuditi, če se bodo čez nekaj let pri nas spet pojavili neki "novi" obrazi, ko odrastej otroci prvorazrednih državljanov, iz družin oligarhije in tajkunov. Že sedaj, v rosnih letih prevzemajo ključne položaje v občinah ter državni upravi, z izobrazbo ali brez nje, pri čemer jim pomagajo otroci iz preverjenih družin, navadno policajev in vojakov ali birokratov. Drugorazredni državljani so običajno že na začetku ostranjeni iz vseh vidnejših mest v kraju, njihove ieje pokradene ali zatrte v kali, eliminira pa se jih tudi med samim procesom sodelovanja, vse od rojstva do smrti. Včasih so temu rekli razredna družba, vzpostavljena z dolgotrajno evgenično selekcijo državljanovm, zdaj pravimo temu razslojenost ali da smo razcepljeni, po domače. Niti taka običajna srečanja starih frendov ob litru vinca, v javnosti nimajo več takega učinka, kot ga je imelo svoj čas to pranje možganov.
User496630
09. 07. 2011 02.11
nightfly 09.07.2011, 01:49 ..., toda mi , kaj bomo predali naslednjim rodovom ? Samo mrznjo? Lep dan ! ... za kar se boš odločil... lep dan tudi tebi!
User496630
09. 07. 2011 01.05
"Življenje se mi še malo ne zdi kot kratka sveča. Sijajna bakla je, ki so mi jo podali, da jo za trenutek podržim kvišku, in preden jo bom predal naslednjim rodovom, bi rad, da kar se da svetlo zažari." George Bernard Shaw Tale je eden izmed mojih najljubših mislecev. Lahko noč.
User653455
09. 07. 2011 00.58
Zakaj pa ne sedi urednik na sredini? Ali pa vsaj osamosvojiteljski premier? Se že ve kdo je "glavni" pri teh projektih... predvolilna kampanja je na desnici v polnem razmahu! Pa kolk so jih polna usta, da t. i. levica vedno pogreva zgodovino. Seveda, če so pa disidenti kvizlingov in kolaborantov, kakšen je pa tudi bivši komunist...
saintjozef
09. 07. 2011 00.58
nightfly Lep pozdrav. Sem ti celo nekaj napisal v odgovor. Žalostno resnico. Toda zbrisal sem. Boš razumel. Lahko noč.
M_teorija
09. 07. 2011 00.05
Ja spat bo treba. Je že težko mislit, da me že zanaša v desno!
M_teorija
08. 07. 2011 23.54
Priznanja za osamosvojitev bi radi dobili nazaj, pa jim je nerodno naravnost povedat, zato poskušajo preko zbornika!
povemvsem
08. 07. 2011 23.51
Dejstvo je,da so reakcionarji bili vedno na napačni strani in so še vedno,in tudi to,da so komunisti bili na napačni strani in so še vedno!
saintjozef
08. 07. 2011 23.46
M_teorija Očitno. Toda saj vidiš, kaj vse se da (po) naredit.
povemvsem
08. 07. 2011 23.46
M_teorija, ne pričakuj od teh ljudi kakšne logike!
M_teorija
08. 07. 2011 23.40
saintjozef08.07.2011, 23:37 Na nerodna reč. A potem komunisti niso bili proti!?