Eden najbogatejših slovenskih podjetnikov albanskega rodu Hetem Ramadani, ki zdaj živi v Dubaju, pred tem pa je živel v največji in najdražji vili pri nas, v Radomljah, vredni več kot 10 milijonov ameriških dolarjev (9 milijonov evrov), že več let ne plačuje preživnine. Zato nekdanja žena redno vlaga izvršbe na njegovo premoženje. Te pa niso najbolj učinkovite, ker ima večino premoženja v tujini, po ocenah angleških medijev za skoraj 50 milijonov funtov (60 milijonov evrov). Pravne bitke zaradi delitve premoženja zdaj bijeta tako na slovenskem kot na londonskem sodišču. "Postopek za delitev premoženja, ki ga imata nekdanja zakonca na ljubljanskem sodišču traja že od leta 2008 in po skoraj osmih letih še vedno ni pravnomočno končan," pravi odvetnik Ramadanijeve nekdanje žene Dušan Korošec in dodaja: "Kljub ogromnemu premoženju pa se vsa ta leta mednarodno uspešen podjetnik spretno izogiba tudi plačevanju preživnine."

Hetem Ramadani je bil še pred leti visoko na vrhu lestvice najbogatejših Slovencev z 68 milijonov evrov premoženja, po vsem svetu in v različnih davčnih oazah ima številna podjetja in nepremičnine, trenutno živi v najelitnejšem predelu Dubaja, kjer ima vilo na prestižnem umetnem otoku v obliki palme. Eno od njegovih podjetij je bilo nekoč razglašeno za najhitreje rastoče podjetje v jugovzhodni Evropi z več kot 600 milijoni evrov letnih prihodkov.
Luksuz v Radomljah

Zato ne čudi, da je bilo razkošno tudi njegovo življenje v hiši v Radomljah, ki velja za največjo zasebno hišo pri nas. Za 12 milijonov ameriških dolarjev (10,5 milijona evrov) je 2500 kvadratnih metrov veliko vilo na skoraj 5500 kvadratnih metrih zemljišča z bazenom, telovadnico, vinsko kletjo, savno in drugim luksuzom pred leti prodajala dunajska agencija. Zdaj je hiša v lasti irskega podjetja, ki pa ga prav tako povezujejo z Ramadanijem. "In ker je gospod med enim od izvršilnih postopkov, ki jih moramo vlagati na sodišče zaradi neplačevanja preživnine, svoj naslov stalnega prebivališča v tej hiši odjavil in se prijavil v Dubaju, je bil ta postopek izvršbe z rubežem premičnin neuspešen," pravi odvetnik Korošec, ki v preživninski zadevi zastopa najmlajšo hči, v postopku delitve premoženja pa nekdanjo ženo. "Zadnje nakazilo iz naslova neplačanih preživnin je bilo oktobra 2014."

Izvršbe in rubeži tudi pri najbogatejših
Že leta 2012 smo poročali, da je zaradi neplačevanja preživnine najbogatejšega poslovneža doletela izvršba oziroma celo rubež premičnin v vili v Radomljah, ki ga je opravil izvršitelj Marijan Hojs, a pri tem ni bil uspešen, saj je podjetnik medtem spremenil stalno prebivališče in se prijavil v Dubaju, zato rubež na tem naslovu ni bil več mogoč. Kot je takrat povedal sodni izvršitelj bi pri podjetniku lahko opravili rubež premičnin tudi na drugem naslovu v Sloveniji, a se pri nas ni prijavil, zato tudi rubež ni bil več mogoč. "Seveda je moja stranka lahko razočarana nad postopki v Sloveniji, ki se vse predolgo vlečejo. V Angliji, kjer njegova nekdanja žena živi s štirimi hčerkami je bil preživninski postopek na sodišču pred leti končan v slabih štirih mesecih in preživnina tudi plačana. Pri nas pa je bila tožba za preživnino najmlajše hčere na ljubljansko sodišče vložena že leta 2008, na prvi stopnji o tem odločeno 2011, po vseh pritožbah pa smo dokončno sodbo dočakali šele leta 2013, torej šele po petih letih. Dolžnik pa se kljub vsemu ves čas izogiba plačilu preživnin," pravi odvetnik hčerke Dušan Korošec. Zato skoraj vsako leto vlagajo izvršbe, vendar imajo zaenkrat zavarovano terjatev le z izvršbo na poslovnih deležih Ramadanijevih ljubljanskih podjetij, kar pomeni, da mu je sodišče zarubilo poslovne deleže in prepovedalo razpolagati z deleži v treh podjetjih. To pa je tudi edino premoženje, ki ga ima v Sloveniji.
Več tisoč evrov mesečne preživnine
Čeprav običajno beremo zgodbe, kjer se nekdanja zakonca prepirata zaradi nekaj sto evrov preživnine za otroke, pa v bogatih družinah ti zneski mesečno lahko dosegajo tudi več tisoč evrov. Drago šolanje na uglednih zasebnih šolah in prestižnih univerzah v tujini, visok življenjski standard v svetovnih prestolnicah in podobno. Tudi nekdanja žena Hetema Ramadanija se je po ločitvi z otroki preselila v Londonu, vendar so se za preživnino pravdali na ljubljanskem sodišču, medtem ko se zgodba o delitvi milijonskega premoženja odvija tudi v Angliji, kar spremljajo tudi nekateri otoški mediji. Pri preživninah je sodna praksa že zavzela stališče, da mora imeti otrok tudi po razvezi staršev približno enak življenjski standard kot ga je imel prej, saj tudi po ločitvi otrokove potrebe običajno ostajajo enake, na drugi strani pa sama ločitev ne spreminja finančnih zmožnosti staršev. Ali drugače povedano, če sta starša otrokom nudila visok življenjski standard, drago šolanje v tujini, številne obšolske ali študijske dejavnosti, potovanja v tujino in podobno, sta mu dolžna to nuditi tudi po ločitvi, če jima seveda še naprej to dopušča finančno stanje. Sodišče pri določanju preživnine torej ne presoja potreb povprečnega otroka določene starosti, ampak v vsakem konkretnem primeru presoja njihove potrebe glede na dosedanji življenjski standard, za katerega ne sme biti prikrajšan. Zato preživnine, v katere so vključeni tudi visoki stroški šolanja v tujini, v bogatih družinah lahko znašajo tudi po več tisoč evrov mesečno.

Milijonski naftni posli
Ramadanija so nekateri tuji mediji imenovali tudi naftni tajkun in Inin milijarder, ker se je njegovo ljubljansko podjetje znašlo v preiskavi hrvaškega Uskoka oziroma njihovega protikorupcijskega urada zaradi domnevno spornih poslov v naftni industriji, kjer naj bi kot posrednik Ine v trgovini z nafto in plinom pred skoraj desetletjem prišel do posla stoletja na Hrvaškem, ki je podjetju prineslo rekordne zaslužke. Ramadani je bil ob pravem času na pravem mestu, se povezal z vplivnimi ljudmi, njegovo podjetje pa se je v naftni industriji odlično znašlo. Ti posli so ga tudi izstrelili med 300 največjih podjetji v Evropi. Ramadani pa svojih poslov in družinskih zadev za medije ne komentira.
KOMENTARJI (147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.