Matej Letnik je bil vojak natanko 12 let, šest mesecev in 22 dni. Konec leta 2015 je službo v Slovenski vojski zapustil. Kot pravi, je imel dovolj slabe opreme, slabih odnosov, slabe plače ...
Tudi, če so v vojski naročili nove uniforme, novih nikoli ni bilo dovolj za vse, se spominja. Če so se strgale hlače, so jih morali vojaki zašiti kar sami. Novih niso dobili, ker jih ni bilo. Tudi Letniku se je zgodilo, da so mu na škornjih podplati odpadli.
Zdaj razmere v vojski spremlja od daleč. Na srečo, pravi. "Drugače bi bil pri 45 letih na cesti. Tako država skrbi za vojake, ki so najboljša leta dali državi," je kritičen.
Razmere se v času, odkar je vojsko zapustil, niso spremenile, sliši od nekdanjih kolegov.
Tiskovni predstavnik Slovenske vojske Simon Korez je danes pojasnjeval razmere glede opreme. Dejal je, da ne moremo govoriti o neustrezni opremi, pač pa da imajo nekateri vojaki mogoče bolj občutljive noge. Da škornjem odpadejo podplati, pa še pravi Korez, je nekaj običajnega na terenih v ekstremnih pogojih. "Narobe bi bilo, če bi vojaki imeli zelo zglancane škornje, ko pridejo s terena," je dejal.
"Naj si ne mečejo peska v oči, stanje je katastrofalno," pa je na to odvrnil nekdanji vojak Letnik. S to oceno se strinjajo tudi sindikalisti, ki zaradi slabih razmer že zbirajo podpise pod peticijo, ki jo bodo v opozorilo predali odgovornim. Zadnji dogodek pa je po njihovem mnenju "ogledalo naši politiki, našim odločevalcem".
Peticija za ureditev slabih razmer
Sindikat Ministrstva za obrambo je namreč zaradi nevzdržnih in neurejenih razmer na področju zaposlenih v SV in zaposlenih v obrambi pripravil peticijo, s katero želi pridobiti javno podporo vseh državljank in državljanov RS, ki jim je mar tako za svojo varnost in varnost RS.
"S peticijo in z vašo podporo želimo, da nam Vlada RS in Ministrstvo za obrambo preneha odrekati in kršiti zakonsko pravico do kolektivne pogodbe. Ustavno sodišče je vojakom in zaposlenim v obrambi odreklo pravico do stavke, ni pa nam odreklo pravice do kolektivne pogodbe. Vojakom in zaposlenim na področju obrambe je zaradi zavračanja sklepanja kolektivne pogodbe tako kršena ne samo zakonska pravica, ki jo opredeljuje Zakon o kolektivnih pogodbah, ampak tudi ustavna svoboda, ki izhaja iz svobode delovanja sindikatov (76. člen Ustave). Člen ustave tako opredeljuje, da je pravica sindikatov, da se v imenu delavcev, ki se vanje združujejo, s predstavniki delodajalcev prostovoljno avtonomno kolektivno pogajajo in sklepajo kolektivne pogodbe o socialnih in ekonomskih vprašanjih, povezanih z delovnimi razmerji," so zapisali.
KOMENTARJI (271)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.