Šest nekdanjih poslancev je zaprosilo za podaljšanje nadomestila plače do upokojitve, poroča današnji Dnevnik. Do tega nadomestila so sicer upravičeni leto dni po izteku mandata oziroma največ dve leti, če v tem času izpolnijo pogoje za upokojitev. Več kot 30 poslancem se tako pravica do nadomestila izteka, šest pa jih je zaprosilo za podaljšanje.
Ob preučitvi seznama nekdanjih poslancev, ki nadomestilo še vedno prejemajo (avgustovskega jih je prejelo 33), so pri časniku ugotovili, da naj bi pogoje za upokojitev prihodnje leto izpolnili Josip Bajc, Stanislav Brenčič in Marjan Drofenik (vsi SLS), Rudi Veršnik in Bojan Starman (oba SDS) ter Ciril Testen (NSi).
Josip Bajc je potrdil, da naj bi nadomestilo prejemal do 18. aprila 2010, ko bo izpolnil enega od pogojev za upokojitev. Povedal je, da pri 60 letih ni lahko iskati nove službe in je niti ni iskal. Tudi Veršnik, Testen in Brenčič so potrdili, da želijo nadomestilo prejemati do upokojitve prihodnje leto.
Veršnik je zatrdil, da možnosti, da bi se po končanem mandatu vrnil na prejšnje delovno mesto, ni bilo, saj so njegovo prejšnje podjetje medtem reorganizirali, zamenjali pa so tudi lastnika. "Če si enkrat politično okužen in prepoznaven, je službo veliko težje najti," je dejal Veršnik. Ciril Testen pa je menil, da je službo po koncu mandata težko najti, še posebno, če si na koncu kariere.
Stanislav Brenčič je povedal, da ga prejemanje nadomestila moralno bremeni, saj je kot poslanec zagovarjal predloge, da bi nekoliko omejili nekatere privilegije poslancev, a bi vendarle na človeka dostojen način uredili njihove pravice po izteku mandata.
'Regres jim ne pripada'
Predsednik državnega zbora Pavel Gantar je danes dejal, da nekdanjim poslancem, ki po zakonu o poslancih prejemajo nadomestilo plače, regres ne pripada, zato je mandatno volilni komisiji predlagal, naj s sklepom ugotovi, da morajo nekdanji poslanci, ki so regres prejeli, le-tega vrniti.
Ne glede na to, da je člen, ki v zakonu o poslancih govori o regresu, nejasno napisan, "ni nobenega dvoma v interpretaciji tega člena", je prepričan Gantar. Kot je pojasnil, je v njem zapisano, da bivšim poslancem, če imajo v tem času pravico do letnega dopusta, pripada tudi regres za letni dopust.
"Pravice do letnega dopusta ne morejo imeti, saj vendar ne delajo in seveda tudi ne prejemajo drugih takšnih dodatkov, ki bi jim sicer pripadali, kot so nadomestilo za ločeno življenje, povračilo stroškov za vožnjo in prehrano," je poudaril Gantar.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.