Nekdanji guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari bo kandidiral za predsednika republike. Za kandidaturo se je odločil zaradi velike podpore v javnomnenjski raziskavah. Podrobnosti o volilni kampanji Gaspari še ni želel razkriti, poudaril pa je, da si jo predstavlja kot široko javno razpravo o vrednotah, ciljih in strategiji razvoja Slovenije. Gaspari se tako želi v volilno tekmo podati kot neodvisni kandidat, zato bo zbiral podpise volivk in volivcev, podpira pa ga tudi LDS.
Gaspari se tako želi v volilno tekmo podati kot neodvisni kandidat s podporo državljanov in s pomočjo LDS, ki si bo prizadeval "za stabilno, odprto in razvito Slovenijo, za strpno iskanje skupnih odgovorov na izzive časa in sodelovanje z vsemi tistimi, ki tako sodelovanje želijo". Ob vsem tem pa si bo prizadeval tudi za prijazno državo za vse državljane, "da bi jim bilo življenje v tej državi prijetno in prijazno", je poudaril.
Gaspari ima sicer namen voditi umirjeno in skromno kampanjo, ki bo usmerjena k ciljem in vsebini, ne pa toliko k sami obliki kampanje. Kot je pojasnil, je široka podpora cilj vsakega kandidata, ki se poda v predsedniško tekmo, vendar pa je najpomembnejša podpora ljudi, ki se je pokazala v sedanjih javnomnenjskih raziskavah. Več podrobnosti o sami kampanji Gaspari sicer še ni želel razkriti, saj bi to pomenilo, da je dokončno odločitev sprejel že prej, bo pa to storil v naslednjih dneh.
Odločitev združenja Zares, da v predsedniški tekmi podpre profesorja na ljubljanski pravni fakulteti Danila Türka, Gaspari šteje kot legitimno odločitev. Kljub temu pa je še vedno odprt za podporo drugih in ni politično omejen s podporo, ki mu jo izkazuje LDS, je poudaril. Nekdanji guverner hkrati meni, da več kandidatov v tej kampanji pomeni "bogatejšo razpravo, več možnosti izbire in boljšo vizijo naše prihodnosti". Razprava pa bo razkrila tudi prednosti in slabosti predsedniških kandidatov.
Predsednik republike je po Gasparijevem mnenju "človek, ki mora s svojo osebno držo poskušati najti tiste stične točke v družbi in državi, ki omogočajo takšni družbi in državi napredek, z zavedanjem tega, da je predsednik samo ena od tistih funkcij, ki v državi odloča". "Uspeh predsednika je, če uspe čim širši krog ljudi, hkrati tudi tiste, ki politično odločajo, nagovoriti, da gredo za osnovnimi cilji, ki jih država ima," je poudaril Gaspari. Dodal je, da mora predsednik odpirati vrata tudi navzven, hkrati pa imeti jasno idejo, da je njegova politika usklajena z drugimi vejami oblasti. Gaspari bi sicer kot predsednik republike dal poudarek predvsem umirjeni drži, kvalitetnim predlogom in iskanju rešitev, kadar pride do problemov.
Bogata bera kandidatov
Do zdaj je kandidaturo na predsedniških volitvah napovedalo še sedem kandidatov. 45-letni podjetnik iz Radovljice, Jože Andrejaš, bo svoj program gradil na človekovih pravicah, socialni državi, tehnološkem razvoju in skrbi za okolje. Politične podpore strank na volitvah ne bo iskal, saj bo nastopil kot neodvisni kandidat. Andrejaš namreč trdi, da se lahko poistoveti tako z desno in levo politično opcijo.
Podjetnik Marjan Beranič iz Skok pri Mariboru se zavzema predvsem za dvig življenjskega standarda Slovencev. Po njegovem bi morala minimalna plača znašati vsaj 1.000 evrov bruto.
Kandidaturo so napovedali še prvak SNS Zmago Jelinčič, ki pravi, da ga ne zanimajo problemi "Konga, Brazlije, Pacifika in Karibov", temveč "problemi, potrebe, želje in težave Slovenk in Slovencev" in uveljavitev Slovenije kot urejene države.
Darko Kranjc iz SMS je ob predstavitvi svoje kandidature povedal: "Danes verjamem, da je Slovenija dovolj zrela, da je pripravljena na moderno politiko, ki dela za ljudi in je sposobna, da prepozna razliko in drugačnost." Pojasnil je še, da se je za kandidaturo odločil, potem ko so ljudje po pogovoru z njim prepoznali njegovo vnemo za spreminjanje sveta na bolje.
Edina ženska, ki je do sedaj napovedala kandidaturo za predsednico, je Monika Piberl, predsednica zunajparlamentarne stranke Glas žensk Slovenije (GŽS). Volivcem se bom predstavila kot "strankarska kandidatka, ki ni politično obremenjena", je zatrdila. Kot predsednica republike bom delovala v dobro vseh državljanov. Prizadevala si bom za "homogeno Slovenijo, ki bo navzven delovala kot topla in prijazna država", je dodala.
Kandidaturo sta napovedala tudi Danilo Türk in Alojz Peterle. Evropskega poslanca Peterleta podpirajo pomladne stranke SDS, NSi in SLS. Peterle ne mara delitve, temveč meni, da bi se morali pogovarjati opodobi, dostojanstvu predsednika in kaj naj naredi za državo navznoter in navzven.
Profesorja na ljubljanski pravni fakulteti Türka podpirajo Pahorjevi Socialni demokrati (SD), združenje Zares in DeSUS. Türk, ki je po mnenju podpornikov osebnost, ki lahko združi Slovenijo, bo kandidiral s podpisi volivk in volivcev.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.