Slovenija

Nekdanji direktor Teš 6: Projekt smo vodili v duhu odgovornega gospodarja, kršili nismo nobenih zakonov

Ljubljana, 13. 09. 2017 18.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Preiskovalna komisija DZ za ugotavljanje politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij pri investiciji v Teš 6 je zaslišala nekdanja direktorja Teša Uroša Rotnika in Simona Tota. Tot vztraja pri tem, da je bila ob podpisu pogodbe z dobaviteljem tehnološke opreme Alstomom finančna konstrukcija projekta zaprta le na papirju, državnega poroštva še ni bilo. Rotnik trdi nasprotno.

Nekdanji direktor Teš 6 Uroš Rotnik sebe opisuje kot odgovornega in skrbnega gospodarja.
Nekdanji direktor Teš 6 Uroš Rotnik sebe opisuje kot odgovornega in skrbnega gospodarja. FOTO: POP TV

Preiskovalna komisija DZ za ugotavljanje politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij pri investiciji v Teš 6 je danes vendarle soočila nekdanja direktorja Teša Uroša Rotnika in Simona Tota. Med drugim sta odgovarjala na vprašanja o finančni konstrukciji projekta, vprašljivi pogodbi z Alstomom ter njuni komunikaciji s HSE in vlado.

Rotnik je Termoelektrarno Šoštanj (Teš) vodil v času odločitve o gradnji projekta, od aprila 2003 do novembra 2010, in je podpisal sporno pogodbo z Alstomom. Njegov naslednik Tot, ki je bil direktor do januarja 2013, pa je podpisal pogodbo, ki opredeljuje pogoje za državno poroštvo za 440 milijonov evrov vredno posojilo pri Evropski investicijski banki.

Tot je danes vztrajal pri tem, da je bila ob podpisu pogodbe z dobaviteljem tehnološke opreme za Teš 6 Alstomom finančna konstrukcija projekta zaprta le na papirju, državnega poroštva še ni bilo. Rotnik namreč trdi nasprotno, da je bila finančna konstrukcija decembra 2009 zaključena. "Lahko so se črpala le lastna sredstva," je pojasnil.

Ker finančna konstrukcija ni bila zaprta, je bil Teš v podrejenem položaju, je menil Tot. Osnovna pogodba z Alstomom je namreč po njegovem prepričanju neuravnotežena in enostranska v korist dobavitelju.

Ko je pogodba stopila v veljavo, je Alstom 110-odstotno začel s projektom, je dejal Tot. "Investitor je imel malo obveznosti v tej pogodbi, ampak ključno je bilo, da poravna vse dogovorjeno oz. da plača, ko je določena stvar narejena. In tu je nastal glavni problem. Vsakokrat ko smo prišli do te točke, so bila potrebna pogajanja, v nasprotnem primeru je imel Alstom možnost in pravico prekiniti pogodbo in vse stroške obesiti na investitorja," je pojasnjeval Tot.

Ker finančna konstrukcija ni bila zaprta, je bil Teš v podrejenem položaju, je menil Tot.
Ker finančna konstrukcija ni bila zaprta, je bil Teš v podrejenem položaju, je menil Tot. FOTO: Blaž Garbajs

Rotnik je trditve, da je bil Teš v podrejenem položaju, zavrnil, na vprašanje predsednika komisije Matjaža Hanžka, kako ocenjuje svojo odgovornost pri podpisu pogodbe z Alstomom, pa je podobno kot na zaslišanjih tudi danes poudaril: "Nihče mi ni nikoli odsvetoval podpisa te pogodbe." Prav tako je ponovil, da so projekt v Tešu vodili v duhu odgovornega gospodarja in da niso kršili nobenih zakonov.

Če je ravnal kot odgovoren in skrben gospodar, kako je lahko potem podpisal aneks, ki je iz pogodbe izvzel stroške montaže, nanašal pa se je na bistveno eskalacijo klavzule, je podpredsednica komisije Maruša Škopac (SMC) vprašala Rotnika.

"Še vedno sem mnenja, da nisem podpisal nobene škodljive pogodbe. Eskalacijska formula je bila že v rezervacijski pogodbi in ta formula se bistveno ni spreminjala," je pojasnil Rotnik. Tot pa je ob tem dejal, da se je s podpisom aneksa rezervacijska pogodba spremenila na slabše, nenavadno pa se mu zdi, da je Alstom soglašal s pogajanji za znižanje eskalacijske vrednosti.

Rotnik je znova pojasnil, da so imeli ob podpisu eskalacije na voljo dve možnosti: podpis pogodbe za 740 milijonov evrov plus eskalacijo v obe smeri ali podpis za 720 milijonov evrov plus eskalacijo navzgor. Odločili so se za slednje, s čimer so prihranili 20 milijonov evrov, kar po njegovem mnenju tudi z današnjega vidika pravilna odločitev.

Člane komisije je med drugim zanimalo tudi, kdo je po Rotnikovem mnenju politično odgovoren za investicijo v Teš 6 in ali meni, da politični funkcionarji, ki vztrajno poudarjajo, da z vsebino pogodbe niso bili v celoti seznanjeni, krivdo valijo nanj.

Na to vprašanje Rotnik ni odgovoril konkretno, je pa pojasnil, da s politiki takrat o projektu ni govoril ter da niti ni imel pristojnosti, da bi o projektu obveščal nadzorni svet HSE in Teša ter skupščino HSE, torej vlado. Tako ni znal oceniti, ali je bila vlada takrat seznanjena z obema odložnima pogojema v pogodbi. "Sam konkretno nisem nikoli vladi govoril o Tešu 6," je poudaril.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

LLLEPI
14. 09. 2017 15.10
+4
Tes je bil od vsega zacetka zgresena investicija glede okolja in je bil samo pralnica denarja nasih vrlih in postenih politikov
Transformerji
14. 09. 2017 13.50
+3
Verjamem, tudi Bavčar trdi isto! Bog ne daj, da gledamo to prazno, ničvredno sodno proceduro še nadaljnih 20 let!
User1063544
14. 09. 2017 12.08
+1
Nič nismo kršili, dobro smo gospodarili, samo denar je izginil in ne vemo kam in ne koliko.... Lepo se delajo norca, ni kaj...
povanpireni
14. 09. 2017 16.57
+1
nič nismo kršili, samo dobro smo si nakradli !!!!!!!!!!!!!!!
barjan?ek1
14. 09. 2017 11.08
+1
In potem je svizec zavil čokolado.
gulmor
14. 09. 2017 10.15
+1
Jaz bi tudi rad odgovorno vodil investicijo 1,5 milijarde € državnega denarja, temelječega na dragih kreditih tujih bank.
funi
14. 09. 2017 09.18
+0
Kadar kradejo pripadniki "zdravih sil" je vse legalno dovoljeno od leta 45 naprej.
Die einemaister
13. 09. 2017 21.49
+0
Ta izjava je ekvivalentna Jankovičevi, da v Sloveniji ni problem s sistemsko korupcijo.
pepikrlinca
13. 09. 2017 21.39
-1
hahaha........
TitCankar
13. 09. 2017 21.05
+2
Kaj druga kot lopov pošteno je delal le za svoj žep a vedite Slovenčki nikoli ne bo šel v zapor. Sodniki se takih ne lotijo država jih podpira.
proofreader
13. 09. 2017 20.46
+1
Kako je dobil milijone evrov pa Rotnika niso vprašali?
srebrnibreg
13. 09. 2017 20.22
+9
Rotnik kaj pa najden denar? Verjetno kar z neba padel.
bobitupi
13. 09. 2017 19.35
+10
Ni mi jasno zakaj že enkrat ne zaprejo to največjo sramoto in krajo od osamosvojitve, v času ko cela evropa poskuša zmanjšati izpuste smo mi zgradili enega največjih onesnaževalcev. Sedaj je že vsem jasno da bo teš 6 ostal zgubaš za vse večne čase in je nesmiselno vztrajat pri tem da obratuje. Od nafte in plina smo odvisni od drugih že ves čas pa vse deluje. Ne vidim razloga zakaj nebi uvažali el. ko pa so presežki le te v evropi čedalje večji in je tudi vse bolj poceni. Tistim ki so gradili in so soodgovorni za to sramoto vključno z politiki ki so podpirali ta projekt bi pa morali postavit spominsko ploščo na vhodu v teš 6 z vsemi imeni in pripisom o kakšni bedariji in kraji je reč.
LLLEPI
14. 09. 2017 15.12
+1
korintos23
13. 09. 2017 18.33
+10
Toti Rotnik je že po faci poštenjak.
LLLEPI
14. 09. 2017 15.14
+1
Tako bo odlocilo tudi nase sodstvo ki je pokasiralo velike provizije od te investicije