Poslanec SLS Franc Pukšič je javno pozval ministra za finance Franca Križaniča k razrešitvi predsednika nadzornega sveta Nove kreditne banke Maribor (NKBM) Danila Topleka. Na novinarski konferenci v Mariboru je navrgel vrsto obtožb zoper Topleka, ki je hkrati prvi mož kidričevske družbe Talum. Skrbelo naj bi ga celo za bodoče poslovanje tega podjetja.
"Upam, da bo moje današnje javno opozorilo nekakšen branik pred novim množičnim odpuščanjem ljudi, kot se je lani zgodilo v Murski Soboti in se pravkar dogaja na Koroškem. Na srečo je vsaj nekaterim ljudem znotraj Taluma počil film, saj sicer javnost ne bi bila seznanjena z zgodbo o kupovanju delnic NLB od Merkurja, kar je počela Talumova hčerinska družba Vital. Katastrofalni zaključek nadzornikov družbe ob tem je bil, da so zadovoljni z odgovori prvega moža Taluma," je dejal Pukšič.
Poslanec SLS, ki svojih virov ni želel razkriti, je dejal, da so se v SLS odločili, da bodo nepravilnosti povedali izključno zaradi interesa zaposlenih. Opozoril je zlasti na po njegovem dvomljivo izvedeno revizijo leta 2007, v kateri naj bi podjetje revidiralo kar same sebe, prav tako pa na vprašljive menjave domačih dobaviteljev, pri katerih je večino poslov začel prevzemati Merkur. Namignil je tudi, da je del zaslužka šel za nekoga, ki je na ta način postajal solastnik Merkurja.
"Zakaj je zdaj Vital kupoval in reševal Merkur? Zato, ker je imel nekdo iz Taluma delež v Merkurju in je torej prej in zdaj z državnim denarjem reševal svoj prikriti delež," je dejal Pukšič in dodal, da je bil obveščen tudi o drugih večkratnih lastninjenjih manjših podjetij s strani Topleka v zadnjem desetletju, preko katerih se pretaka veliko denarja. Nekatere med njimi so po njegovem mnenju že šle v stečaj, tudi zato, da so izbrisali sledove.
Med obtožbami se je znašla tudi, da naj bi Talum elektriko Elesu kot njihovemu največjemu lastniku plačeval prek posrednikov, prav tako naj bi Toplek zamenjal švedskega dobavitelja glinice z dobaviteljem iz bosanskega Zvornika, a ne neposredno, pač pa prek posrednikov v Beogradu. Pukšič je omenjal tudi bistriški Impol, s katerim naj bi imel Talum sklenjeno pogodbo za 40.000 ton aluminija letno, a ga dobi največ 14.000 ton. Preostanek po Pukšičevih besedah Impol prejme preko norveškega dobavitelja, a se sprašuje, ali ne gre pri tem le za dobavo na papirju.
"Vse to nas v SLS navdaja, da Križaniča pozovemo, naj nemudoma preko večinskega lastništva v NKBM Topleka razreši z mesta člana in predsednika nadzornega sveta. Ob tem gospodarsko ministrico in predsednika vlade tudi pozivamo, naj ukrepajo in v Talum pošljejo neodvisne revizorje ter takšnemu poslovanju naredijo konec," je dejal Pukšič, ki je sicer prepričan, da se to ne bo zgodilo. Kot je dejal, je namreč Toplek pred leti v Talumu zaposlil sedanjega poslanca SD Dejana Levaniča, zato je zdaj očitno prišel čas za polaganje računov.
Toplek: Sodijo naj lastniki, ne politiki
Toplek se je odzval z zatrdilom, da so vse poslovne odločitve uprave družbe Talum sprejete v skladu z internimi pravili družbe, dobrimi poslovnimi običaji in slovensko zakonodajo ter imajo podporo in soglasje nadzornega sveta Taluma. ''Ob tem menim, da je vsakršno povezovanje funkcije predsednika nadzornega sveta Nove KBM s funkcijo predsednika uprave družbe Talum – ki jo po prepričanju lastnikov in nadzornega sveta opravljam dobro – nepotrebno in škodljivo za obe družbi, njune delničarje in ne nazadnje zaposlene.''
''O tem, ali svoje delo kot predsednik nadzornega sveta druge največje slovenske banke opravljam dobro ter ali ga naj opravljam še naprej, pa bodo odločali lastniki in ne predstavniki političnih strank. Ne nazadnje sam vsaj enkrat letno položim račune svojega dela lastnikom družbe in trgu, zato so zadnji, ki lahko presojajo, ali svoje delo opravljam dobro, predstavniki politike, ki nimajo nobenih izkušenj pri vodenju velikih poslovnih sistemov,'' je dodal.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.