V LDS bodo oblikovali pogajalsko skupino za pogovore o sestavi prihodnje koalicije in koalicijski pogodbi. Glede morebitnih koalicijskih partnerjev v LDS nimajo zadržkov ne do DeSUS ne do SLS, a predsednica Katarina Kresal ob tem opozarja, da ti dve stranki pri sestavi koalicije ne moreta imeti enakega položaja kot stranke levosredinskega trojčka.
Izvršni odbor (IO) stranke je danes razpravljal o prvih analizah volitev. Čeprav rezultat volitev za LDS morda ni tak, kot so ga pričakovali oziroma želeli, pa se v IO po besedah Kresalove zavedajo, da je šla stranka skozi težko obdobje in hudo krizo. Zato so dejstvo, da je LDS prišla v parlament in dobila pet poslanskih mandatov, ocenili kot dober rezultat. Njihov glavni cilj je namreč bil, da pride do zamenjave oblasti in drugačnega vodenja Slovenije, pravi Kresalova. Zato so člani izvršnega odbora odločitev, da postanejo sestavni del t.i. levosredinskega trojčka, ocenili kot pravilno.
Izvršni odbor LDS se je seznanil tudi z dosedanjimi neformalnimi pogovori s SD in Zares ter ugotovil, da se bodo, ko bodo znani končni rezultati volitev, začela pogajanja o sestavi prihodnje koalicije. V stranki bodo oblikovali posebno pogajalsko ekipo, napoveduje Kresalova, ki pričakuje, da se bo v prihodnjih dneh začel resen pogovor o vsebini koalicijske pogodbe. O razdelitvi ministrskih resorjev in morebitnih imenih sicer danes niso govorili, pravi Kresalova.
Glede morebitnih koalicijskih partnerjev so v LDS po besedah Kresalove na načelni ravni odprti tako do DeSUS kot do SLS. A ob tem opozarja, da pozicija LDS kot enega od pobudnikov levosredinskega trojčka v pogajanjih o prihodnji koaliciji ne more biti enaka poziciji DeSUS ali SLS. Stranke, ki so sestavljale trojček, so se namreč zavzemale, da mora priti do spremembe oblasti, medtem ko so v DeSUS in SLS do konca vztrajali v vladni koaliciji. Zato meni, da pozicij ne gre enačiti in je s tega vidika potreben razmislek tudi pri nadaljnjih sestavah koalicije.
Pahor: Pripravljen sem popustiti za kak milimeter
Čeprav Borut Pahor še ni priznal zmage, vseeno že razkriva nekaj svojih potez. Čeprav se je kot predsednik državnega zbora pogosto omenjal Miran Potrč, bo Pahor to mesto prepustil koalicijskim strankam: "Moja osebna želja je, da stranka, ki zmaga na volitvah – v tem primeru je to lahko SD – nima v rokah tako zakonodajne veje oblasti kot izvršne."
Pahor je glede imen skrivnosten, znano je le, da bo Mitja Gaspari minister brez listnice, ki bo usklajeval delo vlade in celotne koalicije. "On bo to storil glede na svoje izkušnje in znanje po svojih najboljših močeh, v to sem prepričan," zatrjuje Pahor.
Prvi sestanek s trojčkom bo konec tedna, predvidoma v četrtek. "Zaenkrat je dogovor tak, da bo SD kolegom stranke Zares in LDS predstavila osnutek koalicijske pogodbe in skupaj z njimi pogledala, ali so potrebni kakšni temeljiti popravki," je napovedal prvak SD.
Pri ministrskih mestih bodo načeloma veljala razmerja iz državnega zbora: "Pripravljen sem popustiti za kakšen milimeter levo ali desno, tudi zato, da bi prišlo do sestave kompetentne ekipe!" Zgolj zaradi sodelovanja v DZ pa Pahor pričakuje tudi soočenje z Janšo in Jelinčičem.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.