Grozljivi prizori še vedno prihajajo iz vasi Letuš, kjer se združita reki Paka in Savinja. "Dovolj nam je trepetanja," je predlog občine, da jih preseli, za nekatere prebivalce zasijal kot luč na koncu tunela. Mnenja pa so različna. Nekateri vas želijo zapustiti, nekateri ne. "Že štirikrat se je zgodilo, tokrat pa je bilo najhujše in zdaj je dovolj," pove vaščanka, proti njej pa sosed, ki krivi občino, češ da bi ta že ob začetku gradnje mogla reči ne.
V občini Braslovče je 150 hiš, od tega okoli 30 vikendov, ki so jih odločeni preseliti, podreti. "Imamo plan z ministrstvom, stroko in vlado, da poiščemo nadomestna zemljišča, naredimo hiše na ključ, jih preselimo in bo to razlivno območje Savinje," pojasnjuje župan Tomaž Žohar. S tem ne bi zaščitili le Braslovč, ampak tudi Solčavo, pa Laško in Celje, doda.
Prebivalce Letuša pa bi medtem neuradno preselili na območje Rakovelj, a kot pove župan, natančna lokacija še ni znana, saj jo je treba najprej strokovno preveriti. Izziv za občino bo pa, kako narediti ustrezne nadomestne gradnje, tako da bodo vsi zadovoljni. "Popisalo se bo celotno stanje vsakega posameznika, v smislu kakšno premoženje ima ta trenutek. Na podlagi tega bomo naredili dve ali tri rešitve," pove župan.
Kdor ne bo hotel nadomestne gradnje, naj bi mu ponudili odškodnino za nepremičnino. In medtem ko je tudi župan prepričan, da je bila napaka iz preteklosti, da se je na tem območju sploh smelo graditi, so pomisleki prisotni tudi pri domačinih. "Dogovor je bil, da bodo uredili nasip, ampak se ni nič zgodilo," pojasnjuje Zoran Jeseničnik. In če na to župan odgovarja, da utrditveni zid ne bi prinesel rešitve in da bo treba ljudi umakniti v roku največ dveh let, se bo vendarle večina težko poslovila od svojih hiš. "To je naš dom, trga se mi srce," pove obupana vaščanka.
KOMENTARJI (194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.