Opis neformalnih povezav med stečajnimi upravitelji in načinov, kako uspešno goljufati pri pridobivanju stečajev, je povezal informacije, o katerih smo mediji že poročali. Opis pa je sprožil tudi ostre odzive.

Upraviteljica Alenka Gril trdi, da dokumentacijo pripravlja sama, je pa potrebovala pomoč pri prvih vzorcih. Upravitelja Branko Đorđevič in Borut Soklič ostro zanikata sodelovanje v neformalnih stečajnih skupinah, spet drugi sodelovanje priznavajo, vendar v skladu z zakoni in dobro prakso. Dodatno raziskovanje pa potrjuje navedbe, da nekateri upravitelji za stečaje v celoti posodijo le ime.
O tem, da gre za konkretne informacije sicer anonimnega pisma, je že v ponedeljek za 24UR potrdil predsednik okrožnega sodišča Anton Panjan. "V tej zvezi mi že izvajamo nekatere dokaj drastične ukrepe, o katerih vas ne morem obvestiti," je dejal Panjan.
Oster odziv je doživel le del navedb o treh neformalnih skupinah, BDO, GEMINI in skupina okoli Marine Marinc Pilej.
Rudolf Hramec je danes sicer poudaril, da ni vodja skupine GEMINI. "GEMINI je naziv mojega podjetja (s. p.), preko katerega opravljam funkcijo upravitelja. Upravitelje, navedene v anonimki v domnevni skupini, katere vodja naj bi bil, poznam (vsaj večino) in z njimi sodelujem le strokovno, kot samostojni podjetnik pa ne. Vezano na domnevne nepravilnosti pri dodeljevanju stečajev je več kot zadosten podatek, da stečaji, ki jih vodim, spadajo v kategorijo malih (večinoma brez stečajne mase) ali kvečjemu srednjih stečajev (razen Primorja, d. d.) in sem se tudi sam spraševal, kako je to mogoče," pravi Hramec.
Med seboj si pomagajo, a ne gre za nič nezakonitega
Grega Erman je za časnik Finance sicer potrdil, da jih je 10 do 12, ki si med seboj pomagajo in sodelujejo, da pa ne gre za nič nezakonitega. Podoben odziv je za časnik podala Marinc Pilejeva, ki je dejala, da sicer za nekatere vodi računovodstvo in pomaga z nasveti, nikakor pa ne sodeluje z včeraj omenjenim Igorjem Bončino, Melito Butaro in Katarino Benedik.
Butara je dejala, da za obstoj formalno in neformalno delujočih skupin ne ve nič. "Sigurna pa sem, da jaz ne spadam v nobeno od teh skupin," je poudarila.
Grilova pojasnjuje, da do prve dražbe premoženja v Pomurki ni imela spisanega teksta dražbe, zato ji je Darja Seme posredovala njen vzorec in enako pozneje za zbiranje ponudb. Pravi, da je ta vzorec nato uporabljala in da se na vseh pri njej ustvarjenih dokumentih kot avtor pojavi ona. "Pri Vegradu pa je bilo javno objavljeno, da je nekaj mesecev sodelovala in je tudi pripravila nekaj poročil (za projekte, kjer je bila zadolžena), pozneje pa sem zopet uporabljala te vzorce," še dodaja Grilova.
Hramec pravi, da je kot upravitelj z dolgoletnimi izkušnjami pripravil več predlogov dokumentov za predloge sklepov, razpise dražb, pomembne druge vloge ipd., ki so jih kot dobre prepoznali tudi kolegi in jih uporabljajo. "Jaz za druge upravitelje nikoli ne pripravljam vlog, niti v začetni fazi," poudarja Hramec.
Borut Soklič pa poudarja, da ni član nikakršne združbe upraviteljev, stečajne postopke pa vodi avtonomno in neodvisno. "Za vsakega sposobnega upravitelja pa je drugačno ravnanje izpod sprejemljivega, etičnega, strokovnega nivoja. Se pa bojim, da zaradi medijskega linča in metanja v isti koš vse več upraviteljev izgublja voljo do opravljanja te funkcije," meni.
Etično vprašljivo pa je denimo delovanje bivšega sodnika Antona Jagodica. Jagodic v tem trenutku vodi 26 postopkov. Osebnih stečajev in prisilne poravnave nismo preverjali. Med šestimi stečaji nad pravnimi osebami pa mu glede na Ajpes v vseh primerih dokumentacijo pri pripravi dražb in vabil k oddajanju ponudb pripravljajo drugi.
Sicer pa sodišče popravlja našo navedbo, da je v stečaju Hana Investicij pri preskoku vrstnega reda upraviteljev sodelovala sodnica Irena Pahor. Pahorjeva je res stečaj prevzela pozneje, odstopanje od prakse pa je krivda sodnice Andreja Simčič.

Nepravilnosti priznavajo tudi na zbornici
Nepravilnosti pri preskakovanju upraviteljev pa priznavajo tudi na zbornici. "Zgodili so se preskoki za več upraviteljev naenkrat, tudi 20 in več, na nekaj sodiščih, kar pa na zbornici nismo razumeli kot vpliv posameznika na sistem. Na te napake smo sproti opozarjali tudi ministrstvo," pravi Melita Butara.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.