Poceni delovna sila iz Indije in s Filipinov je bila pri enem od naših prevoznikov že praksa v preteklosti, se spominja Goran Lukič iz Delavske svetovalnice. "V tem trenutku jih v tem avtoprevozniškem podjetju ni več, so pa bili tam zaposleni, zdaj pa vprašanje, kje so," se sprašuje Lukič.
In v kakšnih pogojih zdaj živijo, nadalje Lukič, saj so po odpovedi velikokrat prepuščeni sami sebi. Tudi pogoji dela in življenja v podjetju Marinblu oziroma Selea, ki so, spomnimo, pretekli teden pretresli javnost, so se že zgodili, in to praktično vsem na očeh. "Vem za zgodbe, ki so se dogajale v centru Ljubljane z Bangladeškimi delavci, ki so spali dobesedno na tleh ene gostilnice na koncu Trubarjeve in delali po 15, 16 ur, s tem, da jim je delodajalec osebne dokumente odvzel. Epilog: na koncu ni bilo nič, še vedno je kazenska ovadba aktualna," opozarja Lukič.
0,13 evra za prevožen kilometer
In zakaj sploh iskanje tujih delavcev? Ker so slovenski po pravično plačilo odšli v tujino, pojasni Boris Perš iz Neodvisnega sindikata delavcev. "Voznik v Sloveniji bi moral za svoje nadure in vse stvari imeti plačano okoli 2500, 2600 evrov plače," opozori Perš. Kakšna pa je realnost? "Pri nas plačujejo po kilometru, a kršijo evropsko uredbo."

"Plačan sem bil po prevoženem kilometru. 0,13 evra je bil prevožen kilometer, 70 evrov pa sem dobil, če sem vozil čez vikend v tujini," svojo izkušnjo pri nekdanjem prevozniku potrjuje tudi eden izmed voznikov, ki želi ostati anonimen. In še več: "Na moji plačni listi piše, da je to moja plača za 180 delovnih ur. A vsak mesec sem oddelal po 240 ur."
Nekateri delodajalci zaposlene silijo h kršenju obveznega odmora
"Ko pridemo do obračuna, ena tretjina plače manjka," opozarja Perš. "Ko prideš v podjetje, podpišeš izjavo, da v podjetju ni manipulacije tahografov in da vse stroške, ki se tičejo manipulacije tahografov, če te ustavi policija, nosi voznik sam," razlaga drugi anonimni sogovornik, ki ga je šef silil v kršenje obveznega 9-urnega odmora, kar ga je pred možmi v modrem stalo 300 evrov. "Šef podjetja ti pravi: izvleči kartico, daj na pavzo, in se pelješ naprej, brez kartice v tahografu. Pravi, če ti ne odgovarja, pojdi stran, daj odpoved!"
"Preveč je lukenj in zavržb in tega, da se ne ukrepa takoj. Če se že ukrepa, se ukrepa z milejšimi ukrepi, z opomini in opozorili," pove Lukič in dodaja: "Inšpektor, njegova naloga je, da ve, saj zato pa je inšpektor za delo, da ugotovi, kje vse se dogajajo krivice na področju izkoriščanja delavcev, delavk, socialne zakonodaje." Da ne bomo prišli do točke, zaključi Lukič, ko bo takšna slika postala povsem običajna praksa.
KOMENTARJI (231)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.