Greenpeace je po vsem svetu spomnil na jedrsko katastrofo v Fukušimi, ki se je zgodila 11. marca lani. Nesreča se je zgodila zaradi neustreznega upravljanja, potem ko sta Japonsko prizadela potres in cunami. Omenjena katastrofa je končala paradigmo varne rabe jedrske energije.
Tudi na Prešernovem trgu so se zbrali aktivisti, ki so opozarjali na lekcijo iz Fukušime. Pozivali so pristojne oblasti, naj ustavijo vse načrte za gradnjo dodatne jedrske elektrarne v Krškem.
Zastopnik za energetsko politiko Dejan Savić je ob tej priložnosti spomnil, da je zaradi katastrofe v Fukušimi več kot 150.000 ljudi zapustilo svoje domove in pustilo za sabo vse svoje imetje. "Nekateri se ne bodo več vrnili. Fukušima je poleg Černobila najhujši opomnik o nevarnosti jedrske energije, zato je čas, da jo opustimo in se preusmerimo na čiste ter varne vire energije," je dejal.
Slovenska oblast bo letos odločala o Nacionalnem energetskem programu (NEP), ki bo določal tudi prihodnost jedrske energije v Sloveniji. Strokovnjaki Instituta Jožef Stefan so predvideli pet scenarijev oskrbe Slovenije z energijo do leta 2030. Trije kažejo, da bo Slovenija leta 2030 tudi brez gradnje dodatne jedrske elektrarne v Krškem izvažala električno energijo. Scenarija, ki predvidevata gradnjo dodatne jedrske elektrarne, predvidevata še bistveno višji izvoz električne energije v tujino. V enem primeru bi tako leta 2030 izvažali kar 70 odstotkov vse proizvedene elektrike, so v Greenpeaceu zapisali v izjavi za javnosti.
Savić je ob tem opozoril, da študije najuglednejših institucij v državi kažejo, da Slovenija za domače potrebe ne rabi dodatne jedrske elektrarne. Po lanskih dogodkih na Japonskem meni, da je odločitev še za eno elektrarno neodgovorna. "Nekateri bi radi v tujino izvažali jedrsko elektriko, tveganja in grožnjo pa bi nosili prebivalke ter prebivalci Slovenije. To je absolutno nesprejemljivo," je prepričan.
Aktivisti še pravijo, da je treba takoj ustaviti vse aktivnosti v povezavi z izgradnjo dodatnega jedrskega reaktorja v Sloveniji, in dodajajo, da se mora država raje usmeriti v izkoriščanje obnovljivih virov energije.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.