Danes ponoči so padavine zajele predvsem zahod in jugozahod Slovenije. Dopoldne so že naraščale reke v zahodni in osrednji Sloveniji, kjer so zdaj dosegle svoj maksimum in bodo v naslednjih urah po večini začele upadati. V spodnjem toku bo Soča še naraščala, prav tako tudi Vipava, nekoliko naj bi narasla tudi Ljubljanica. Sava bo v svojem spodnjem toku naraščala še vso noč, naraščala bo tudi Krka in bo naraščala še celo nedeljo in bo ponovno poplavila na območju vsakoletnih poplav.
"Manjše reke pa so že dosegle svoj maksimum, recimo Gradaščica že upada in tudi Sora," je povedal hidrolog Arsa Janez Polajnar. Pri tem je dodal, da so naraščati začele reke v vzhodni Sloveniji. To so pritoki reke Savinje in reke na Kozjanskem, v Halozah ter tudi v Slovenskih Goricah. Te reke bodo zaradi padavin, ki so se pomaknile proti vzhodu, naraščale še vso noč. Po zadnjih izračunih bodo padavine na vzhodu nekoliko manj obilne, kot so sprva predvidevali, a še vedno obstaja možnost, da bo kakšna manjša reka za krajši čas prestopila bregove in poplavila, opozarja hidrološki prognostik.
"Ker je čez dan na kraškem območju zapadlo, južno od Ljubljane, nekje med 30 in 50 litri na kvadratni meter, pa pričakujemo, da se bodo gladine rek tekom noči na kraških poljih Notranjskega in Dolenjskega krasa pa tudi v Suhi krajini, nekoliko povečali, ali pa se bodo ohranjale na ravni, na kateri so zdaj," pojasnjuje Polajnar. Iška se je, kot dodaja, zopet pojavila in teče po celi strugi, dosegla je pretok okoli 15 kubičnih metrov, zdaj pa že upada.
Dopoldne so že naraščale reke v zahodni in osrednji Sloveniji. Na teh območjih imajo Soča v svojem spodnjem toku, reka Vipava, Reka, Sora in Gradaščica velike pretoke. Upadanje rek je mogoče pričakovati v nedeljo.
Hidrolog Nejc Pogačnik pa je že dopoldne povedal, da se bodo zaradi padavin sedanje poplavljene površine ohranile, ponekod pa se bodo ponovno nekoliko povečale. Na to pa po besedah Pogačnika najverjetneje ne bo vplivalo naraščanje rek, temveč odtoki vode iz zaledja oziroma naraščanje meteornih voda.
Na Primorskem je glavnina padavin že padla. Reke imajo na tistem območju sicer visoke vodostaje, vendar ne poplavljajo. Ob slovenski obali je zaradi nizkega zračnega pritiska trenutno povišano plimovanje morja, gladina se bo poviševala tudi v soboto zvečer in nedeljo dopoldan. Tedaj lahko morje poplavi najnižje dele obale.
Na Barju pričakujejo mirno noč
Na območjih, kjer še odpravljajo posledice katastrofalnih poplav, ki so Slovenijo prizadele pred tednom dni, so razmere danes posebej pozorno spremljali. Na Ljubljanskem barju tako domačinom že od jutra pomaga tudi 40 pripadnikov Slovenske vojske. Z ministrstva za obrambo pa so sporočili, da bo Slovenska vojska v primeru, da bi bilo to zaradi poplav potrebno, na prizadeta območja takoj poslala zahtevano število vojakov in opreme, ki so v pripravljenosti za reševanje.
Načelnik oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo na Mestni občini Ljubljana Robert Kus je dejal, da na območju Ljubljanskega barja pričakujejo mirno noč, voda ne narašča in ljudem ni treba skrbeti zaradi dodatnih poplav. Vodostaj bi se sicer lahko rahlo povišal, a posledica naj bi bila predvsem to, da bo voda, ki je na barju sedaj, počasneje upadala. Tako civilna zaščita kot gasilci bodo tudi to noč še vedno dežurali.
Na Štajerskem za zdaj mirno
Mariborski center za obveščanje pa je sporočil, da je stanje zaenkrat mirno. Prihaja le do težav, ki se pojavljajo vedno ob močnejšem deževju in so posledica predvsem neurejenih razmer v gospodinjstvih. Nimajo pa podatkov o večjih porastih vodotokov.
Podobno so povedali na ptujskem centru za obveščanje. Omenjeni podvoz na Zagrebški cesti na Ptuju poplavi ob vsakem večjem deževju, zato je tam polovična zapora ceste.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.