
Eno ključnih vprašanj v aferi o orožju pa ostaja: kdaj, če kdaj, bo ministrica za obrambo Ljubica Jelušič objavila vse zaupne dokumente o trgovini z orožjem in zakaj tega ne želi storiti.
Milan Zver, morebitni predsedniški kandidat SDS, ugotavlja, da se afere okoli Janše pojavijo, ko Janša politično pridobiva. “Dvorni oprode so po tem, ko je SDS kljub strupeni kritiki rasla, spremenili taktiko. Poglabljali so se v Janševo duševno stanje, analizirali njegovo psihično strukturo, jo mrcvarili in razčlenjali do onemoglosti ... toda tarča ni Janša kot tak, ampak njegov politični program,” piše Zver.
Je Janša lahko še kdaj premier?
Zares pa se sprašuje, ali je Janša še lahko premier in če imajo o orožarskih poslih v arhivih kaj obremenjujočega tudi Hrvati in ali je to razlog, da mejnega spora s sosedi ni rešil.
Poslanec Zares Tadej Slapnik pravi, kako lahko takšna oseba neodvisno vodi vlado. Vodja poslanske skupine Zares Aurelio Juri je prepričan, da se zgodovina tajkunstva začne pri orožarskih aferah. Vinko Gorenak iz SDS pa: "Ker približno poznam premoženje Janeza Janše, ima tisto dvosobno stanovanje in staro hišo, in dokler si Kresalova v dveh ali treh letih kupi 5 avtomobilov za pol milijona, ob sumu utaje davkov, me nihče ne bo prepričal, da se ukvarjamo s pravo temo.”
Jelušičeva se ne da
A eno so politični spopadi, drugo dejstva. Na obrambnem ministrstvu, ki ga vodi Jelušičeva, je za vsaj kak meter dokumentov o trgovini z orožjem pod oznako zaupno. A Jelušičeva se ne da. Čeprav je slišala javni poziv Janše, naj objavi orožarsko poročilo iz leta 1993, pa javni poziv Slapnika, čeprav ima na ministrstvu že tri novinarske prošnje, od danes tudi od POP TV, naj razgali dokumentacijo, se ne zgodi nič. Kot pravi, so novinarske prošnje v obdelavi, javni pozivi politikov pa niso uradne zahteve. A jasno je, da je ministrica osebno proti objavi dokumentov zaradi embarga, ki je veljal v 90-ih.

“Jaz osebno sem že imela dogovor s takratnim državnim sekretarjem na Morsu. Na tri kupe smo razdelili dokumente in za en kup smo se dogovorili, da bo stopnjo tajnosti umaknilo. Po odhodu državnega sekretarja pa je ministrica obljubo snedla," pa pojasnjuje informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar. Pirčeva še dodaja, da bi se mogla najti politična volja, ki pa je menda ni.
Za umik zaupnosti
Dušan Kumer na vprašanje, ali so za objavo orožarskih dokumentov, odgovarja: "Absolutno."
Gregor Golobič pa pravi: "Jaz sem za to in bom tudi na vladi predlagal, da se umaknejo zaupnosti iz teh listin."
SD bo objavo celo uradno zahtevala od obrambnega, notranjega, zunanjega in finančnega ministrstva.
Kazenski postopki v aferi orožje so tako že zastarali, a ključna bo beseda Ljubice Jelušič.
KOMENTARJI (349)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.