Nekaj praktičnih nasvetov pred potovanji v tujino.
Vedno preverite osebne dokumente
Gospa je dva dni pred letovanjem, za katerega je odštela par tisočakov, prišla v turistično agencijo, da bi si uredila zdravstveno zavarovanje z asistenco v tujini. Ker so jo poznali, so med vnosom podatkov ugotovili, da ima na potnem listu drugačen priimek kot na potovalnih dokumentih. Po poroki si namreč ni uredila novega potnega lista, saj je bil na dokumentu še vedno stari priimek. Takoj je odhitela na upravno enoto in si uredila izdelavo novega. Če bi si zavarovanje urejala sama, morda tega niti ne bi opazila. Bi jo pa na to prav gotovo opozorili na letališču. Kako bi se končala zgodba o težko pričakovanem dopustu, si lahko le predstavljamo. Pred potovanjem v tujino se je potrebno držati določenih pravil oziroma priporočil, predvsem pa je treba vedno navesti točne podatke in imeti urejeno vso potrebno potovalno dokumentacijo.
Navidezno čudne zahteve za vizume je vseeno treba spoštovati
Z identifikacijskim dokumentom na potovanjih dokazujete svojo istovetnost. Pomembno je, da se osebni podatki na letalskih vozovnicah in voucherjih ujemajo s podatki na osebnem dokumentu. Če ti ne bodo enaki, vam bodo na letališču v najboljšem primeru zaračunali spremembo imena ali pa vam letalska vozovnica sploh ne bo veljala. Ne pozabite pa tudi pregledati otroških dokumentov, ki imajo krajši čas veljavnosti. Pri vstopu v določene države je nujno potrebno, da je potni list veljaven še vsaj šest mesecev.

Če si urejate rezervacijo preko spleta, poglejte v splošna navodila za rezervacijo, kjer je opisan točen postopek rezervacije z vsemi navodili, tudi kako se vpisujejo podatki, navadno brez šumnikov in preglasov.
Za potovanje v določene države si je potrebno na diplomatskem ali konzularnem predstavništvu te države predhodno pridobiti vizum. Določene države imajo ta postopek precej dolgotrajen ali zapleten, zato se ga lotite pravočasno. Upoštevajte pa tudi njihova splošna določila, kot je določilo, da je treba obrazec izpolniti s točno določeno barvo ali debelino pisala, vpisati podatke o vaših starših in podobno. Čeprav se nam to včasih zdi nerazumljivo ali morda celo smešno, je treba to upoštevati, sicer vas lahko odslovijo.
V izogib nevšečnostim si dokumente skopirajte
V tujino je priporočljivo imeti s sabo vedno kopije potovalnih dokumentov, osebnega dokumenta, kreditnih kartic, pa je tudi fotografijo. To vam bo še posebej prišlo prav v primeru izgube ali tatvine in vam prihranilo veliko nevšečnosti in časa. Zadeve boste uredili hitro in lahko prej nadaljevali z ogledi. S sabo imejte tudi kontaktne podatke diplomatskih ali konzularnih predstavništev Republike Slovenije ali drugih držav Evropske unije, ki vam nudijo pomoč v primeru kraje ali izgube potnega lista, političnih konfliktov ali naravnih katastrof. Aktualne objave glede varnosti na potovanju lahko preverite na spletni strani ministrstva za zunanje zadeve.
Denar: gotovina in kreditne kartice
"V Tuniziji smo najeli avto, da bi si ogledali notranjost države. V poslovalnici za najem vozila so nam zagotovili, da na bencinskih črpalkah sprejemajo kreditne kartice, zato smo imeli s sabo manj gotovine. Na vratih so sicer povsod imeli nalepke vseh mednarodnih kartic, v praksi pa smo doživeli nekaj povsem drugega. Tako smo skoraj vso gotovino porabili za gorivo." To je ena izmed zgodbic naivnih turistov, ki pogosto ugotovijo, da je teorija eno, praksa pa drugo. Zato imejte na potovanjih v tujino vedno s sabo tako gotovino kot kreditne kartice. Gotovino imejte spravljeno na več mestih. Če je v hotelu možen najem sefa, ga shranite skupaj z dokumenti tja. Manjše vrednosti imejte v manjši denarnici pri sebi. Velikokrat se zgodi, da spravimo denar na mesta, na katera pozneje pozabimo in ga najdemo šele ob povratku domov, pred pranjem oblačil.
Pozanimajte se o navadah v državi kamor potujete
"Plačali smo hotel pet zvezdic in storitev vse vključeno, pa ni bilo niti dunajskega zrezka niti pomfrija. Pa še kava je bila zanič," se pogosto pritožujejo čez hrano turisti. Pred potovanjem se zato pozanimajte o navadah, običajih, kulturi in zakonih v državi, v katero potujete, še posebej če potujete v neevropske države. Lokalne navade je potrebno upoštevati in spoštovati. V islamskih državah ne boste našli na jedilniku svinjine, v nekaterih državah vas lahko na recepciji v primeru, če s partnerjem nimate istega priimke vprašajo, ali ste poročeni. Prav tako velja, da v večini hotelov ne točijo alkoholnih pijač, ponekod pa je prepovedano kopanje zgoraj brez, ali pa so bazeni ločeni za ženske in moške.

Pri najemu avtomobila razmišljajte praktično
Eden najlepših načinov odkrivanja tujih dežel je v lastni organizaciji. Tisti, ki do destinacije potujejo z letalom, pogosto najamejo avto. Pred tem se dobro pozanimajte o prometnih predpisih, če potujete z otroki, pa tudi o standardu otroške opreme, predvsem pa varnosti otroških sedežev. Ta je lahko namreč izven Evrope nekaj čisto drugega kot ste navajeni doma, zato povprašajte po evropskih. Ne pozabite, da vas domačini prepoznajo po registrskih tablicah in reklamnih napisih na avtomobilu. Pazite se domačinov, ki prežijo na tujce in jih radi 'poučijo' o lokalnih predpisih.
Zdravstveno zavarovanje in cepljenja
Pred odhodom v tujino si je potrebno urediti zdravstveno zavarovanje. Če potujete znotraj držav Evropske unije, EGP, Švice, Makedonije, Srbije, Črne gore in Avstralije, je dovolj evropska kartica zdravstvenega zavarovanja. V BiH se uporablja konvencijsko potrdilo. Izven Evrope ali če želite dodatne vključene storitve in višjo zavarovalno vrednost, pa se lahko odločite za zdravstveno zavarovanje z asistenco v tujini, ki jih ponujajo vse slovenske zavarovalnice. Ponujajo pa ga tudi nekateri izdajatelji mednarodnih plačilnih kartic. Pri sebi imejte številko police nezgodnega zavarovanja in telefonsko številko klicnega centra za pomoč, kamor lahko pokličete 24 ur na dan. Če potujete v rizične države, se je priporočljivo posvetovati z ambulanto za potnike, kjer vam bodo na podlagi termina in podrobnega programa potovanja povedali, katera cepljenja so obvezna in priporočljiva. Zdravila proti določenim boleznim imajo veliko stranskih učinkov, v določenih letnih časih in območjih pa se lahko zaščitite tudi na druge načine. Tudi glede izbire zdravil, katere vzeti s sabo, se je najbolje posvetovati z zdravniki.
Varnostni predpisi na letališčih
Iz varnostnih razlogov morajo potniki pred vstopom v območje izhodov opraviti varnostni pregled oseb in ročne prtljage. Na letališču ne puščajte prtljage brez nadzora, da ne bo obravnavana kot sumljiva. Iz Azije izvira več zgodb o podtikanju mamil, za katere je predvidena zaporna kazen. V ročni prtljagi lahko prenašate le manjše količine tekočin z največjo prostornino 100 mililitrov v raznih oblikah, tudi pastah, gelih in podobno. Hrano za otroke boste morda pred varnostno kontrolo morali poskusiti sami in dokazati, da je to res hrana za otroke. Na rentgenskem pregledu so lahko precej zorni kovinski deli, zato pasove, denar, ključe, večji kovinski nakit, čevlje s kovinskimi deli v podplatih in ure raje položite v namenski zabojček. Upoštevajte tudi dovoljeno težo prtljage, ki je odvisna od letalskega prevoznika. Vsak presežek teže je potrebno doplačati, kar zna biti precej drago.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.