
Nekdanji taboriščniki so se ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta, ki je bil v sredo, danes zbrali na slovesnosti v Ljubljani. Ministrica za kulturo Majda Širca je kot slavnostna govornica opozorila, da spomini oživljajo zavest, da smo nit zgodovine.
Spomini oživljajo zavest, da nas je zgodovina vpela "v nor, iracionalen, pošasten in nerazumljiv vozel, ki so ga pred nami morali živeti ljudje zgolj zato, ker jih je nekdo določil, da niso ljudje", je dejala ministrica na slovesnosti, ki jo je pripravila Zveza združenj borcev za vrednote NOB.
Ob takih priložnostih, kot je današnji dan, je po njenem opozorilu preveč preprosto reči, da je zgodovina opomin. Ta opomin je zakon, ki nam prepoveduje sleherno diskriminacijo, razločevanje narodov, ras, spolov in nazorov, je poudarila.
Po njenih besedah so nacionalizmi, ki "všečno in spretno prižigajo ogenj na vse preveč razbeljenih tleh naše skupnosti – in tudi Stare celine –, nevarna pot do razločevanj in konfliktov". Zato je treba spomine gojiti. "Apostoli spominjanja" smo vsi, ki želimo mir in ki spoštujemo drug drugega, je dejala.
Nekdanja taboriščnica Božana Legiša iz Ljubljane je o svoji izkušnji iz nemškega taborišča Ravensbrück povedala, da je to "nekaj, česar ne boš nikoli pozabil, le da je enkrat v tvojih očeh bolj, drugič malo manj živo. /.../ Vstajali smo ob štirih zjutraj, potem pa dve uri čakali, da so nas prešteli," se je spominjala.
"V Siemensu sem delala od jutra do večera. Nismo bile dobro oblečene, nismo imele ustreznih čevljev, bila je zima. Na dveh pogradih nas je spalo sedem," je dejala.
27. januar 1945 je dan, na katerega je bilo osvobojeno zloglasno taborišče Auschwitz, ki velja za središče načrtnega iztrebljanja Judov, v njem pa je umrlo več kot milijon ljudi.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.