Slovenija

Nejevoljni še tisti redki izvajalci, ki sploh zavihajo rokave

Črna na Koroškem, 27. 11. 2024 12.43 | Posodobljeno pred 26 minutami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
T.H., STA
Komentarji
4

Že nekaj mesecev Občina Črna na Koroškem nima denarja za poplačilo izvajalcev, ki opravljajo sanacijo po ujmah v letu 2023. Lansko predplačilo iz državnega proračuna v višini 5,8 milijona evrov je namreč hitro porabila, hitrejši dotok obljubljenih novih sredstev pa upočasnjujejo birokratske ovire. Županja Romana Lesjak denar pričakuje do 15. decembra.

Po lanskih poplavah, med katerimi so bile najhujše tiste v avgustu, je 115 prizadetih občin lani na podlagi zakona o odpravi posledic naravnih nesreč od države prejelo skupno 218,5 milijona evrov predplačila za nujno obnovo poškodovane občinske infrastrukture.

Črna na Koroškem po poplavah
Črna na Koroškem po poplavah FOTO: Aljoša Kravanja

Posamezna občina je prejela največ dvakratnik primerne porabe občine, ob tem pa je bilo napovedno, da bodo občine, ki bodo sredstva porabile v enem letu, prejele dodatna sredstva do skupno predvidenih 40 odstotkov ocenjene škode.

Občini Črna na Koroškem je tako postavljen kriterij prinesel 5,8 milijona evrov predplačila, čeprav je bila škoda v tej občini bistveno višja kot denimo v kakšni drugi po številu prebivalcev večji občini, ki pa je zato, ker ima več prebivalcev in prejema višjo povprečnino, lahko dobila več sredstev predujma.

"Glede na to, da je bila Črna najbolj poškodovana občina, je ta znesek absolutno premalo za dela, ki bodo zagotavljala normalno prevoznost cest in varnost za ljudi," je, kot že večkrat doslej, tudi na današnji novinarski konferenci podčrtala županja Občine Črna na Koroškem Romana Lesjak.

Še tisti redki izvajalci nejevoljni

Prav zaradi zagotavljanja varnosti so na občini na lastno odgovornost z deli nadaljevali, podlaga za izplačilo nadaljnjih sredstev, ki jih država sicer ima na voljo, pa so v več različnih korakih potrjene projektne oz. investicijske dokumentacije, ki morajo med drugim dobiti tudi zeleno luč pri državni tehnični pisarni. Ob tem županja priznava, da imajo tudi na občini kadrovsko stisko za urejanje potrebne dokumentacije, primernih kadrov pa tudi sicer na trgu primanjkuje.

Romana Lesjak, županja Črne na Koroškem
Romana Lesjak, županja Črne na Koroškem FOTO: Luka Kotnik

"Od 16. maja dalje se zatika pri financiranju. Odprtih imamo okoli šest milijonov evrov za že opravljena dela," je povedala županja. Maja letos je namreč vlada sprejela redni sanacijski program za odpravo posledic poplav, od takrat dalje pa je predviden tudi drugačen postopek zagotavljanja sredstev občinam za sanacijo.

Zastoj pri financiranju povzroča nejevoljo pri že tako redkih izvajalcih, ki se v Črni prijavljajo na občinske razpise. Poleg tega je občina za sanacijo iz letošnjega občinskega proračuna založila 1,8 milijona lastnih sredstev in tako občino za zdaj "prikrajšala" za druge naložbe.

Zadoščalo bi že 50 do 60 milijonov

Kot je danes dejala županja, glede na obljube ministra za naravne vire in prostor Jožeta Novaka pričakuje, da bodo sredstva za opravljena dela na občini prejeli najkasneje do 15. decembra letos. V enakem položaju so se po njenih podatkih znašli tudi v sosednjih občinah Mežica in Prevalje.

Postavljanje pontonskega mostu v Mežici s pomočjo nemškega helikopterja.
Postavljanje pontonskega mostu v Mežici s pomočjo nemškega helikopterja. FOTO: Aljoša Kravanja

Županja je ob tem ocenila, da so v dobrem letu dni v občini, ki ima več kot 300 kilometrov občinskih cest, v okviru sanacije po ujmi opravili ogromno dela. Sanacijska sredstva so namenili za obnove in ureditve več cestnih odsekov in drugih javnih površin, sanacije objektov, škarp in plazov, postavitve zaščitnih ograj, odvoze naplavin in materiala ter drugo. Poudarila je, da je država veliko opravila tudi na vodotokih, prav tako intenzivno potekajo dela na državni cesti Mežica-Črna.

Po preliminarni oceni je bila škoda v črnjanski občini po lanskih ujmah ocenjena na okoli 200 milijonov evrov, a se je kasneje pokazalo, da ne bo tako visoka. Županja zdaj ocenjuje, da je dejanska škoda nižja in da bi nekje od 50 do 60 milijonov evrov zadoščalo za to, da bi lahko rekli, da so "Črno sanirali do te mere, da je odporna, da je trajnostna in da zagotavlja varnost naših ljudi in obiskovalcev".

Spomnila je, da so v Črni lani imeli poplave julija in avgusta, pa tudi julija letos in da se tudi po poplavni obnovi kažejo dodatna dela, ki jih je treba ustrezno financirati. Za zdaj ocenjuje, da je v občini opravljena četrtina potrebne sanacije. Cilj županje je, da bi se popoplavna sanacija končala do leta 2026.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Heprk
27. 11. 2024 13.05
+2
Logicno, koroska ni ljubljana. 3raz os se gradi 30 let, narejeno 1%, ljubljanska obvoznica pa se bo sirila proti domzala naslednje leto, ceprav se papirjev nimajo, ampak bojo uredili ker pac ljubljancani rabijo.
Oliguma
27. 11. 2024 12.58
+4
Od telih poplav..bo tudi pol denarja pokradenega..
Rožice že odcvetajo
27. 11. 2024 12.54
+3
Bodite PRESREČNI, da ste sploh kaj dobili, nekateri baje še nič.
torks11
27. 11. 2024 12.51
+4
Črnjani so že pozabljeni z strani države isto kakor Posočje po potresu.