Po eni strani smo priča čedalje večji revščini, po drugi strani pa vse večjem bogatenju določenega sloja - novopečenih bogatašev. V Sloveniji zadnja leta po mnenju sindikalistov naraščajo revščina in socialne stiske ljudi, posebno tistih, ki so izgubili službo.
Kljub vedno boljšim gospodarskim kazalcem je namreč dejstvo, da je več kot 90 odstotkov novih delovnih mest za določen čas. To pa pomeni, da se delavci iz bojazni ne včlanjujejo niti v sindikate, ker jim potem ne bi podaljšali delovnega razmerja. Poleg tega vsaj 20 odstotkov podjetij, gre predvsem za trgovska, gostinska, tekstilna in gradbena podjetja, ne spoštuje kolektivnih pogodb. Nič bolje se ne godi zaposlenim v velikih trgovskih družbah, kjer je edini cilj pobrati dobiček.
Bojazen pred izgubo delovnega mesta je danes veliko večja kot kdajkoli prej, pravi predsednik Pergama-KSS Dušan Rebolj in dodaja, da je ohranitev delovnega mesta zdaj veliko bolj vprašljiva kot v letih bivšega režima. Ob tem pa se položaj delavcev, seveda zaradi nizkih plač hitro poslabšuje, in tako prihaja do čedalje večjih socialnih razlik. Le-te po Rebolju kažejo tudi na neurejenost plačne politike. Če temu dodamo tudi premajhno stimulativnost delavcev in s tem povezano uravnilovko, zlasti med zaposlenimi s srednjo izobrazbo, smo priča po eni strani velikim socialnim razlikam oz. čedalje večji ogroženosti zaposlenih z najnižjimi prejemki in vse večjem bohotenju sloja novopečenih bogatašev po drugi strani, poudarja Rebolj.