Za izkaze proračuna za leto 2003 je Mestna občina Ljubljana (MOL) prejela mnenje s pridržkom. MOL mora v 90 dneh po prejemu revizijskega poročila predložiti računskemu sodišču odzivno poročilo.
Pri revidiranju pravilnosti poslovanja MOL so ugotovili, da je občina šest javnih naročil v skupnem znesku 930,551 milijona tolarjev oddala brez javnega razpisa in štiri javna naročila male vrednosti v skupnem znesku 2,597 milijona tolarjev v nasprotju z internim predpisom o naročilih male vrednosti.
Poleg tega je izvedena investicijska dela v skupnem znesku 169,371 milijona tolarjev plačala brez ustrezne podlage na proračunski postavki, situacijo za investicijska dela v skupnem znesku 96,883 milijona tolarjev je potrdila, preden so bila dela opravljena, za štiri javna naročila male vrednosti v skupnem znesku 32,493 milijona tolarjev ni pridobila bančnih garancij za dobro izvedbo pogodbenih obveznosti in ni spoštovala zakonskih rokov za plačilo pogodbenih obveznosti v skupnem znesku 45,033 milijona tolarjev.
MOL tudi ni razporedila sredstev splošne proračunske rezervacije v znesku 199,751 milijona tolarjev v finančni načrt neposrednih uporabnikov, zaradi nepravilnega obračuna valorizacije obrokov pa je za 12,719 milijona tolarjev previsoko plačala pogodbene obveznosti.
Poleg tega je računsko sodišče ugotovilo, da je občina dolgoročno zadolžena v skupnem znesku 9,056 milijarde tolarjev (skupaj z danimi poroštvi) oziroma v znesku 17,74 milijarde tolarjev skupaj z dolgoročnimi obveznostmi iz finančnega najema in dolgoročnimi obveznostmi iz zadolževanja javnih podjetij, povezanih v Holding.
Ob upoštevanju navedenih obveznosti bi skupna zadolžitev občine (brez zadolžitve in danih poroštev za financiranje stanovanjske gradnje, oskrbe z vodo ter za odvajanje in čiščenje odplak v skupnem znesku 10,07 milijarde tolarjev) predstavljala 23,8 odstotka realiziranih prihodkov občine v letu 2002.
O prekinitvi pogodbe s Triglavom bodo seznanili tudi kriminaliste
Nadzorni odbor Mestne občine Ljubljana obravnaval tudi razvezo predpogodbe med MOL in Zavarovalnico Triglav, o čemer nameravajo zaradi suma na kaznivo dejanje obvestiti tudi ljubljanske kriminaliste. Glede razveze pogodbe so nadzorniki ugotovili, da obstaja sum oškodovanja mestnega proračuna za več kot milijardo tolarjev, zato so županjo pozvali, naj sprejme ustrezne ukrepe za sanacijo ali zmanjšanje škode. Ker pa so ugotovili, da bi lahko šlo tudi za kaznivo dejanje, so nadzorniki sprejeli sklep, da se celotna dokumentacija posreduje kriminalistom in tožilstvu, da ugotovita morebitno kazensko-pravno odgovornost posameznih odgovornih oseb, ki so v teh poslih sodelovale.
Županji predlagajo, naj stori vse potrebno za odpravo oškodovanj proračuna MOL iz tega naslova. Če pa Zavarovalnica Triglav ne bi bila pripravljena za naknadno pošteno ureditev razmerij iz pogodbe, naj županja vračilo unovčenega vračila po tej pogodbi izterja od Zavarovalnice Triglav po sodni poti, še predlagajo člani nadzornega sveta.
Tudi o nakupu zemljišča za stadion
Na sredini seji nadzornega odbora so člani obravnavali tudi problematiko nakupa zemljišča v Stožicah, večina članov pa je podprla predlog, da se županjo pozove k dodatnim pojasnilom v zvezi z očitanimi nepravilnostmi in oškodovanji, ki naj bi izhajala iz te poslovne transakcije, je še pojasnil Toplak.
Za to, da preveri, ali je bil nakup zemljišča v Stožicah opravljen v skladu z načeli dobrega gospodarja ima županja na voljo 14 dni. Toliko časa ima na voljo tudi, da nadzornemu svetu posreduje vse pogodbe in drugo razpoložljivo dokumentacijo v zvezi z zemljiščem za novo stavbo NUK, vključno z oceno morebitno povzročene škode. Odprta vprašanja, ki jih bo potrebno reševati z zavarovalnico, pa nimajo roka, saj bodo tam najverjetneje potrebna pogajanja, je ob tem še pojasnil Toplak.