Jožek Horvat Muc se je za nepreklicni odstop z mesta predsednika Sveta romske skupnosti odločil tako iz profesionalnih kot osebnih razlogov. Pravi, da je bilo v času njegovega mandata narejenih nekaj pozitivnih stvari, med drugim tudi to, da je svet uskladil svoje zahteve in dopolnitve na nacionalni program vladnih ukrepov za Rome ter da kljub pomanjkanju izkušenj svet postaja partner in sogovornik državnih organov.
A kritično je ocenil, da so se pokazale tudi slabosti. Pravi, da je delovanje Sveta romske skupnosti še vedno premalo odmevno v javnosti, za večji vpliv primanjkuje več sodelovanja in več enotnosti. "To razhajanje med Romi, ta neenotnost se še vedno bolj povečuje," je za 24ur.com dejal Horvat Muc.
Dodatno s položaja odstopa tudi zato, ker je ugotovil, da sam ne zmore opravljati dveh funkcij, ki sta zelo odgovorni. Poleg tega da je bil predsednik Sveta romske skupnosti, namreč Horvat Muc predseduje tudi Zvezi Romov Slovenije. Na čelu slednje sicer ostaja še naprej, hkrati pa tudi nadaljuje aktivno delo kot član Sveta romske skupnosti.
Pomembno tako sodelovanje med Romi kot tudi sodelovanje z državo
Horvat Muc sicer pravi, da bi morajo vsi člani Sveta s sodelovanjem doseči, da bodo Romi predvsem sami reševali svoje probleme in se borili za boljše razumevanje. "Država in občina nam pri tem lahko le pomagata," pravi.
A tudi težava nosi svoje breme. Poudaril je, da je veliko nedorečenih stvari, za katere sicer lahko govorimo, da so zakonsko urejene, ampak da vse skupaj ostaja zgolj na papirju. "Veliko stvari se ne izvaja, niso uresničene, v praksi je to čisto drugače," je dejal.
"Iz zakona o Romih izhaja, da je Svet romske skupnosti tisti, ki lahko daje določena mnenja, stališča, predloge vladi in vladnim inštitucijam, kadar gre za vprašanja romske skupnosti. Tu sem opazil, da je to deklarativno," je dejal Horvat Muc. Pravi, da je Svet lahko nekaj predlagal, pa kljub temu da zakon nekaj predpisuje, to ostane na papirju.
"Zakon o Romih in tudi nacionalni program vladnih ukrepov za Rome govorita o reševanju romske tematike, kar je prav in lepo. Vendar potem obstaja veliko kontrazakonov, ki to onemogočajo," je dejal.
Za primer je Horvat Muc navedel med drugim tudi to, da zakon govori o tem, da ko občina ne ureja romskih naselij, da lahko vmes poseže država. "To se ne dogaja,“ je poudaril.
Ne nazadnje pa na to, da nekaj ni prav s tem, kar je predpisano, in s tem, kaj se potem dejansko dogaja, kaže tudi zadnji primer iz Grosuplja. Kot je znano, občinski svetniki Elka Hudorovaca niso potrdili kot romskega svetnika. "Zdaj se bo moral svetnik sam spet pritožiti in upam, da mu bo to uspelo," je dejal.
Kdo bo prevzel funkcijo?
Po poslovniku Sveta romske skupnosti mora komisija za poslovnik in kadrovska vprašanja pripraviti poziv za kandidaturo za novega predsednika, pripraviti vso dokumentacijo v 45 dneh. Nato se opravijo volitve za novega predsednika v 30 dneh po vložitvi kandidatur na seji Sveta. Horvat Muc pravi, da ne želi napovedovati svojega naslednika. "Ne bi rad izpadel kot nekdo, ki je odstopil, pa že postavlja sam svojega naslednika, jaz ne bi rad tega delal. Pustimo času času," je dejal. Do izvolitve novega predsednika bo naloge predsednika opravljal najstarejši podpredsednik Sveta Bojan Tudija.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.