Slovenija

Neenakopravna obravnava funkcionarjev

Ljubljana, 13. 03. 2008 12.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ustavno sodišče je sprejelo pobudo ocene ustavnosti določenih členov zakona o sistemu plač v javnem sektorju.

Ustavno sodišče je na seji 6. marca sprejelo pobudo za začetek postopka ocene ustavnosti določenih členov zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki se nanašajo na varuha in namestnike. Predlog, naj se do končne odločitve ustavnega sodišča zadrži izvrševanje zakonskih določb, pa je zavrnilo, so danes sporočili iz ustavnega sodišča.

Zdenka Čebašek-Travnik
Zdenka Čebašek-Travnik FOTO: POP TV

Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek - Travnik je izpodbijala posamezne določbe zakona o sistemu plač v javnem sektorju (ZSPJS), ki se nanašajo na plačo varuha in njegovih namestnikov. Prepričane je, da je izpodbijana ureditev v neskladju z ustavo. Menila je, da funkcije varuha in njegovih namestnikov niso uvrščene v ustrezne plačne razrede. ZSPJS oz. njegov 23. člen po njenem mnenju neutemeljeno razlikuje med sodniki, državnimi tožilci in državnimi pravobranilci, ki so upravičeni do različnih dodatkov, in drugimi funkcionarji, ki jim pripada le dodatek za delovno dobo.

V neskladju z načelom enakosti pred zakonom naj bi bil tudi drugi odstavek 49. člena ZSPJS, ker se po prvem odstavku omenjenega člena ZSPJS sodnikom, državnim tožilcem in državnim pravobranilcem, ki so se zaposlili pred uveljavitvijo ZSPJS in bi jim po uveljavitvi zakona pripadala nižja plača, v celoti varuje njena nominala, drugim funkcionarjem pa se lahko plača zniža za pet odstotkov. Znižanje plač funkcionarjem v času trajanja mandata bi bilo tudi v neskladju z načelom varstva zaupanja v pravo, je prepričana varuhinja.

Nižja plača namestnikov

Poslabšanje položaja funkcionarjev varuha v hierarhiji plač funkcionarjev naj bi zmanjšalo avtoriteto institucije varuha in poslabšalo položaj varuha v razmerju do državnih organov ter s tem omajalo zaupanje posameznikov v njegovo delo. Prihodnje delo institucije bi bilo po mnenju varuhinje oteženo tudi zato, ker na mesta funkcionarjev pri varuhu naj ne bi bilo mogoče dobiti sposobnih posameznikov.

Glede 49. člena ZSPJS, po katerem lahko funkcionar, ki se zaposli po uveljavitvi zakona, takoj prejme nižjo plačo, varuhinja zatrjuje, da pomeni podlago za neenakopravno obravnavo funkcionarjev pri samem varuhu, ker bodo namestniki varuha, ki bodo na to funkcijo imenovani po 1. januarju 2008, prejemali nižje plačilo kot namestniki, ki so začeli opravljati to funkcijo pred navedenim datumom. Varuhinja predlaga, naj ustavno sodišče do končne odločitve zadrži izvajanje izpodbijanih zakonskih določb. Težko popravljive posledice, ki naj bi nastale z njihovim izvajanjem, utemeljuje s tem, da se zastavlja vprašanje nadaljnje učinkovitosti izvajanja nadzorne funkcije varuha.

Varuhinja je zahtevala presojo izpodbijanih zakonskih določb na podlagi zakona o ustavnem sodišču. Na tej podlagi lahko varuh začne postopek za oceno ustavnosti oziroma zakonitosti predpisa ali splošnega akta, izdanega za izvrševanje javnih pooblastil, če meni, da predpis ali splošni akt, izdan za izvrševanje javnih pooblastil, nedopustno posega v človekove pravice ali temeljne svoboščine.

Varuhinji ni mogoče priznati procesne legitimacije za vložitev zahteve v obravnavanem primeru, je odločilo ustavno sodišče. Zahteva ni institut, namenjen varstvu interesov predlagatelja, je dodal. To po mnenju ustavnega sodišča pomeni, da bi bilo treba vlogo varuhinje v tej zadevi, če bi jo ustavno sodišče obravnavalo kot zahtevo, zavreči.Ustavno sodišče je pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti 23. člena, drugega odstavka 49. člena, desetega odstavka 49.č člena in Priloge 3, kolikor se nanaša na varuha in namestnike, ZSPJS sprejelo v obravnavo. Ker niso izpolnjeni pogoji iz prvega odstavka 39. člena zakona o ustavnem sodišču, je ustavno sodišče predlog za začasno zadržanje zavrnilo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
13. 03. 2008 21.53
Pa še poduči se naj, kdo naj skrbi za njeno plačo, Ustavno sodišče seveda ni pravi naslov!
Tonček Balonček
13. 03. 2008 20.43
Za razliko od računskega sodišča, Kosove komisije, varuhinje osebnih podatkov in še nekaterih, sta čebaškova in Kutinova zgled tvornega in konstruktivnega sodelovanja z oblastjo. Posebno primerna je njena namestnica! Očitno s ene zaveda, da varuh ni strokovna funkcija, ampak gre za politično! Sicer ne bi bila zdravnica ampak pravnica. Na pravobrabilstvih, tožilstvih in sodiščih sedijo le pravniki, ne zdravniki, sociologi ali kulturologi.....
User101983
13. 03. 2008 20.26
ni to super? prvo imamo varuha...ki varuje zgolj cigane.....zdaj imamo varuha..ki varuje zglj sebe:D
User24447
13. 03. 2008 16.10
namesto da bi skrbela za človekove pravice, skrbi le za svojo plačo. ogabno!
User292310
13. 03. 2008 15.54
Varuhinja, daj objavi koliko imaš plače skupaj z vsemi dodatki. Ne nam naštevat vseh teh členov, ker to nas ne zanima. Imamo sedaj varuhinjo, da se ukvarja sam s sabo?