V zadnjem času se je v javnosti razvnela razprava o pomembnosti parkirnih mest rezerviranih samo za invalide. Kot je opozoril profesor Aleš Bučar Ručman, so taka parkirna mesta pravica in ne privilegij ali dobrota vseh nas, ki nimamo težav.
"Vprašanje s preveč mesti je tudi past, v katero se ne smemo ujeti, in smer, v katero upam, da medijska debata ne bo zašla," je še dodal vodja raziskave Parkiraj izgovore drugam! Ne na mesta za invalide.
V Ljubljani le 2,5 odstotka javnih parkirnih mest namenjenih invalidom
V Ljubljani je v upravljanju Javnega podjetja ljubljanska parkirišča in tržnice (JP LPT) od več kot 13.000 javnih parkirnih mest invalidom namenjenih le slabih 2,5 odstotka parkirnih mest.
"Skupno število parkirnih mest za osebna vozila na parkiriščih in parkirnih hišah, ki so v upravljanju JP LPT je 5662. Dodatno je na voljo še 7400 parkirnih mest na območju kratkotrajnega parkiranja," pojasnjujejo na JP LPT.
"Število parkirnih mest, namenjenih gibalno oviranim, ki so urejena in v upravljanju JP LPT oziroma jih vzdržuje Mestna občina Ljubljana (MOL) po prometnih površinah, je 307," dodajajo.
V to število niso zajeta parkirna mesta na javno dostopnih zasebnih površinah, kot so trgovski centri, industrijske cone ipd., ki niso v upravljanju MOL.
'Na nedovoljeno parkiranje na mestih za invalide smo še posebej pozorni'
Mestno redarstvo posebne evidence o neupravičeni uporabi invalidske parkirne karte ne vodi: "Ugotavljamo pa, da so zlorabe dokaj pogoste, a težko dokazljive v samem prekrškovnem postopku."
V letu 2018 so na mestnem redarstvu zabeležili 718 prekrškov zaradi neupravičenega parkiranja na mestih, rezerviranih za invalide, v letošnjem letu pa so zabeležili že 257 takšnih prekrškov.
"Redarji ne preverjajo istovetnosti invalidnih oseb, saj običajno na kraju, kjer je parkirano vozilo označeno z invalidsko parkirno karto, voznika ni pri vozilu ali v njem," pojasnjujejo na ljubljanskem mestnem redarstvu.
V primeru, da obstaja kakršen koli dvom v upravičenost uporabe invalidske parkirne karte, redar na vozilo namesti obvestilo o prekršku, upravičenost uporabe invalidske parkirne karte pa se po prejemu plačilnega naloga in po vloženem pravnem sredstvu, preverja v prekrškovnem postopku.
"Nedovoljeno parkiranje na mestih, rezerviranih za invalide, je vsekakor pereč problem, na katerega smo še posebej pozorni. Ena izmed prioritet našega dela je prav izvajanje rednih nadzorov nad neupravičeno uporabo parkirnih mest za invalide," zagotavljajo ljubljanski redarji.
"Ljudje se premalokrat zavedajo različnosti, potreb in tudi omejitev ostalih ljudi, zato tudi prihaja do omenjenih kršitev, zato veliko pozornosti namenjamo tudi ozaveščanju ljudi, ki jih skozi različne preventivne akcije nagovarjamo k doslednemu upoštevanju prometnih predpisov in spoštovanju sočloveka," še dodajajo.
Ugotovili, da Slovenci množično neupravičeno parkiramo na mestih za invalide
Za ozaveščanje o problemu neupravičenega parkiranja na mestih za invalide je Fakulteta za varnostne vede v Mariboru izvedla raziskavo Parkiraj izgovore drugam! Ne na mesta za invalide.
Ugotovili so, da kar 63 odstotkov ljudi parkira na rezerviranih parkiriščih neupravičeno, skoraj 30 odstotkov pa je to storilo tudi, če so imeli v bližini prosta 'običajna' parkirna mesta. Vozil z dovolilnico je bilo torej le 37 odstotkov.
Na nekaterih parkirnih mestih, rezerviranih za invalide, je odstotek neupravičeno parkiranih vozil izredno visok, celo prek 80 in tudi do 90 odstotkov vseh vozil, ki so parkirala na določeni lokaciji.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.