
Ob svetovnem dnevu kontracepcije so potekale številne akcije, v katerih so organizacije mlade pozivale k varni in predvsem premišljeni spolnosti. Da je ta izjemnega pomena, pričajo rezultati raziskav, ki kažejo, da celo mladi prebivalci razvitih držav, med katerimi smo tudi Slovenci, kljub vsem nevarnostim, ki jih prinaša neodgovorna spolnost, navodil ne upoštevajo.

Kot je povedala Bojana Pinter z Ginekološke klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, kontracepcija dejansko rešuje življenja. Ker se z njo preprečuje neželeno nosečnost, se tudi preprečuje problem posledic nedovoljenih prekinitev nosečnosti, zaradi katerih ženske zbolevajo in tudi umirajo. S strokovno dejavnostjo slovenskih ginekologov, drugih zdravnikov in zdravstvenih delavcev ter učiteljev je Slovenija v zadnjih desetletjih iz povprečne evropske države postala država z eno od najnižjih dovoljenih splavnosti med mladostnicami ter z najnižjim deležem nosečnosti pri mladostnicah v EU. "To je uspeh, na katerega smo lahko vsi skupaj upravičeno ponosni," je dejala. Poleg tega je kontracepcija po njenih besedah pri nas zelo dostopna. Na voljo so praktično vse znane metode kontracepcije, vse oblike hormonske kontracepcije, maternični vložek in sterilizacija pa so tudi krite iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. "Takšne države v EU ni, tako da smo v tem pogledu edinstveni," je dejala.

Izguba nedolžnosti pri 17 letih, po večini brez kontracepcije
A mladi še vedno ne ravnajo dovolj odgovorno. Ravno obratno, podatki kažejo, da večina mladih v Sloveniji nedolžnost izgubi pri 17 letih, pri tem pa jih kontracepcijo uporabi le 25 odstotkov. 37 odstotkov spolno dejavnih mladih po vsej Sloveniji je imelo nezaščiteni spolni odnos z novim partnerjem, kot glavni razlog pa jih 17 odstotkov navaja, da kontracepcije ne marajo, 14 odstotkov fantov ter 8 odstotkov deklet je nanjo pozabilo zaradi alkohola, 17 odstotkov fantov in 8 odstotkov deklet pa po rezultatih raziskave trdi, da to "ni kul“. Najpogosteje uporabljene metode kontracepcije so hormonske metode, ki jih po njeni oceni v Sloveniji uporablja 40 odstotkov parov, za kondom se odloča okoli 30 odstotkov parov, maternični vložek pa uporablja okoli deset odstotkov žensk.
Organizatorji akcije so na Kongresnem trgu postavili stojnice, na katerih so mladim delili izobraževalno brošuro Vodnik po kontracepciji, isto brošuro pa so s pomočjo Ministrstva za šolstvo in šport danes razdelili vsem dijakom prvih letnikov vseh srednjih šol v Sloveniji.
Zaskrbljujoči rezultati po vsem svetu

Do zaskrbljujočih rezultatov je pred kratkim prišla tudi mednarodna ustanova Parenthood. Njihovi strokovnjaki se bojijo, da priporočila o varnih spolnih odnosih pri mladih naletijo na gluha ušesa, saj je raziskava pokazala, da spolno aktivni mladi predvsem v ZDA in evropskih državah, npr. v Franciji, ne uporabljajo zaščite, ko vstopajo v odnose z novim partnerjem ali partnerko.
V ZDA je delež teh z 38 odstotkov leta 2009 narasel na 53 odstotkov v letošnjem letu, v Franciji pa celo z 19 na 40 odstotkov. Raziskava, ki je poleg ZDA in evropskih držav zajela tudi države azijsko-pacifiške regije, Latinske Amerike in Egipta, je pokazala na pereče stanje zlasti na Tajskem, kjer ima 62 odstotkov mladih nezaščitene spolne odnose z novim partnerjem ali partnerko. Podobno visoke številke z deležem nad 50 odstotkov so sicer značilne tudi za države, ki se na videz zelo razlikujejo med seboj – Kitajsko, Južno Korejo, Norveško in Estonijo.
Kot najpogostejši razlog za neuporabo zaščite so mladi navedli, da v času spolnega odnosa ni bila na voljo nobena zaščita.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.