V nedeljo v večernih urah so se s težavami zaradi posledic deževja soočali v številnih krajih po državi, od Šmarja pri Jelšah preko Štor pa do Koroške. Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje so gasilci v 12 urah skupno zabeležili 82 dogodkov. Aktiviranih je bilo 35 gasilskih enot, ki so skupaj z ostalimi pristojnimi službami odpravljale posledice poplav in s protipoplavnimi vrečami zavarovale ogrožene objekte. Narasle so reke Mislinja, Dravinja in Oplotnica ter njihovi pritoki, ki so poplavljale.
Na območju slovenjgraške občine ocenjujejo škodo
Po nalivih in poplavljanju reke Mislinje s pritoki so si danes predstavniki Mestne občine Slovenj Gradec in tamkajšnje civilne zaščite že ogledali prizadeta območja, poteka tudi ocena poplavne škode. Narasla Mislinja je v Tomaški vasi med drugim poškodovala objekt kulturne dediščine, Herčevo (Erčevo) žago in mlin. Preliminarne ugotovitve o obsegu in znesku povzročene škode bodo znane v prihodnjih dneh, so sporočili z Mestne občine Slovenj Gradec.
Prve večje težave zaradi nalivov so se pojavile na območju vaških skupnostih Turiška vas, Legen, Šmartno pri Slovenj Gradcu in Pameče v nedeljo nekaj po 19. uri. Največ škode je po navedbah občine nastalo v vaških skupnostih Šmartno in Turiška vas, kjer so naplavine drevja skoraj uničile most, deroča Mislinja pa je zaradi otežene pretočnosti pod mostom pričela ogrožati stanovanjsko hišo na Brdah.
Prostovoljni gasilci z Legna so preprečili večjo škodo pri domačiji v Golavabuki, kjer je tudi odneslo del ceste. Veliko posredne škode je tudi na kmetijskih zemljiščih, saj je razlita voda nanašala naplavine, kar je deloma uničilo pridelek, povzroča pa tudi preglavice kmetom pri nadaljnji obdelovanju zemljišč.
Zaradi nevarnosti je bil v večernih urah sprožen tudi zvočni signal za nevarnost ob naravnih nesrečah. Aktiviranih je bilo več gasilskih ekip, ki so s posredovanjem preprečile še večjo škodo, med drugim so gasilci s protipoplavnimi vrečami pred naraslimi vodami zaščitili več objektov.
Glede na objave na družbenih omrežjih je zaradi močnih nalivov potok Radoljna tako narasel, da je odnesel enega od mostov v Lovrencu na Pohorju.
Gasilce so aktivirali tudi na območju občine Šentjur, tam je zvečer zaradi močnega deževja voda ogrožala objekt v Kostrivnici. Gasilci so objekt zavarovali in preusmerili tok vode. V mariborskem regijskem centru za obveščanje so v nedeljo na območju mariborske občine prejeli podatke o sedmih dogodkih, na katerih so posredovali poklicni in prostovoljni gasilci, ki so občanom pomagali pri pokrivanju odkritih streh, črpanju vode iz kleti ter s cest odstranjevali podrta drevesa. Podobno je bilo na območju občine Sveta trojica v Slovenskih goricah.
V Celju je v nedeljo zvečer na Cesti na grad meteorna voda ogrožala stanovanjski objekt. Teharski prostovoljni gasilci so preusmerili tok meteorne vode in preprečili zalivanje stanovanjske hiše. V naselju Bukovžlak pri Celju pa je meteorna voda zalila cestišče.
V Lahomnem v občini Laško se je zamašil zbirni jašek meteorne vode, kar je povzročilo zatekanje vode v kotlovnico stanovanjske hiše. Laški prostovoljni gasilci so na kraju preusmerili tok vode ter odprli pokrov jaška, omogočili odtekanje vode ter odstranili mulj, travo in kamenje.
V Kaplji vasi v preboldski občini so gasilci prav tako preusmerili tok meteorne vode, ki je ogrožala stanovanjsko hišo in odstranili podrto drevo.
V Jankovi v občini Vojnik je strela udarila v stanovanjsko hišo in poškodovala streho. Vojniški prostovoljni gasilci so streho ponovno prekrili in sanirali poškodbe. Po močnem nalivu na območju Vojnika so gasilci izčrpali meteorno vodo iz prostorov stanovanjske hiše in prodajalne, odstranili podrto drevo ter očistili zamašene propuste.
Ob 20.41 je strela udarila v zvonik cerkve v kraju Rečica ob Savinji. Posredovali so gasilci PGD Rečica ob Savinji, Grušovlje in Pobrežje, ki so pregledali objekt ter ugotovili, da do požara ni prišlo.
Na območju Podvelke so zaradi deročih meteornih vod morali zapreti dotok vode v ribogojnico, gasilci pa so prekopali pot vode in zagotovili dotok sveže vode. S pomočjo delovnih strojev so očistili strugo pod mostom lokalne ceste.
Okoli 20.30 je močnejša nevihta potovala tudi preko dela Dolenjske. V regijskem centru za obveščanje Novo mesto so zabeležili večje število poplav meteornih voda v stanovanjske, poslovne in gospodarske objekte na območju občine Šentjernej. Šentjernejski gasilci so črpali vodo iz objektov in jih obvarovali z vrečami.
Po podatkih Uprave za zaščito in reševanje so številne klice na pomoč prejeli tudi z območja Rogaške Slatine, med drugim, da plaz ogroža stanovanjsko hišo in o plazu čez cesto.
Na Kočevskem je meteorna voda zalila več kleti, garaž ter pritličnih stanovanjskih in poslovnih objektov.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.