Severni sij oziroma avrora je v krajih ob tečajniku zelo pogost pojav, v obdobju, ko je Sonce bolj dejavno, pa lahko ta pojav opazujejo tudi južneje od polarnega kroga, najpogosteje jeseni in spomladi.
Ko Zemlja zažari
Kot pojasnjuje naš hišni prognostik Rok Nosan, je ta čudovit pojav posledica močne Sončeve nevihte, ki jo povzročijo eksplozije, ki neprestano nastajajo v notranjosti Sonca. Nekatere med njimi so tako izrazite, da tok nabitih delcev – protonov in elektronov – zapusti površje Sonca in se usmeri proti našemu planetu. Ti delci se nato ujamejo v Zemljino magnetno polje in ko pridejo v stik z molekulami v zraku, reagirajo in pri tem zasvetijo. Zaradi velike oddaljenosti med Soncem in Zemljo običajno mine vsaj kakšen dan, da posledice Sončevega izbruha opazimo v naši atmosferi.
Kot pove že ime, se severni sij oziroma aurora borealis pojavlja predvsem na severu celine. Še zlasti je ta pojav pogost na območjih, ki ležijo znotraj polarnega kroga. V obdobju, ko je Sonce bolj dejavno, pa lahko severni sij občasno opazujemo tudi pri nas. Intenzivnost in pogost pojavljanja severnega sija je namreč močno odvisna od Sončeve aktivnosti, ki običajno sledi 11-letnemu ciklu. Ravno sedaj se nahajamo blizu maksimuma Sončeve aktivnosti, kar pomeni, da so avrore pogostejše in izrazitejše kot sicer, saj je na Soncu več izbruhov nabitih delcev.
Barva severnega sija je odvisna predvsem od sestave ozračja in tudi od višine, na kateri se vse skupaj dogaja. Najpogostejša barva je zelena, ki nastane pri trku delcev z molekulami kisika na okoli sto kilometrov nad Zemljinim površjem. Če kisik reagira s Sončevimi delci višje v ozračju, na vsaj 250 kilometrov višine, se nebo obarva rdeče. Pri reakciji z dušikom, ki ga je v zraku največ, pa na nebu prevladujejo modro-vijoličasti odtenki.
Pri nas severni sij največkrat vidimo le kot šibko žarjenje rdeče, vijolične, oranžne in rumene svetlobe na severnem obzorju, kar lahko hitro zamenjamo s svetlobnim onesnaženjem, ki se najbolj intenzivno pojavlja ravno blizu obzorja. Možnosti za opazovanje severnega sija si povečamo, če se umaknemo nekam, kjer ni svetlobne onesnaženosti in je obzorje odprto proti severu.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.