Čeprav smo si vas 1. aprila, ko smo poročali o severnem siju, malo privoščili, smo ga tokrat v noči na ponedeljek res lahko opazovali tudi iz Slovenije. Ob dovolj močnih Sončevih nevihtah severni sij namreč lahko opazujemo tudi pri nas, a največkrat ga vidimo le kot šibko žarjenje rdeče, oranžne in rumene svetlobe na severnem obzorju, kar lahko hitro zamenjamo s svetlobnim onesnaženjem, ki se najbolj intenzivno pojavlja ravno blizu obzorja.
Severni sij oziroma avrora je v krajih ob tečajniku zelo pogost pojav, v obdobju, ko je Sonce bolj dejavno, pa lahko ta pojav opazujejo tudi južneje od polarnega kroga. Intenzivnost in pogost pojavljanja severnega sija je namreč močno odvisna od Sončeve aktivnosti, ki običajno sledi 11-letnemu ciklu.
Ravno sedaj se približujemo maksimumu Sončeve aktivnosti, kar pomeni, da so avrore pogostejše in izrazitejše kot sicer, saj je na Soncu vse več izbruhov nabitih delcev, med katerim prevladujejo protoni in elektroni. Tako smo že konec februarja poročali o severnem siju, ki je razsvetlil nebo vse od Londona do Berlina, do leta 2025, ko bomo predvidoma dosegli vrh Sončeve aktivnosti, pa lahko pričakujemo še več podobnih prizorov.
Severnij sij je v Sloveniji med drugim osvetlil nebo nad Selško dolino. Predstavo na nebu je na Gorenjskem v objektiv ujel Amadej Bernard.
Sicer so pojav lahko opazovali tudi z drugih koncev sveta. Danes zjutraj so severni sij ujeli nad Stonehengeom v Združenem kraljestvu.
V Nemčiji:
Na Češkem:
Opazovali so ga tudi v več zveznih državah Amerike. Denimo v mestu Tarkio, v Missouriju.
Pa v Kaliforniji:
Severni sij v Wisconsinu:
Idaho, ZDA:
Severni sij je navduševal tudi Ruse. Spodaj je fotografija, posneta nad vasjo Podolye v Rusiji, 70 kilometrov vzhodno od Sankt Peterburga.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.