"Pravkar v Preboldu, smer proti severu," je zapisal bralec Dino. Vesna nam je poslala severni sij nad Majskim vrhom, kot je viden v Vidmu pri Ptuju. "Morda aurora borealis," je Mitja pripisal pod sliko iz Maribora. "Danes ob 18:15 smo na Gorenjskem v kraju Podbrezje mogoče videli severni sij," je napisala Meta. "Pošiljam vam fotografije polarnega sija," je napisala Anja iz Prepolja v občini Starše. Sanja je fotografijo naredila v okolici Ormoža, Dejvid pa se je žareče nebo nad Prekmurjem trudil ujeti kar iz avtomobila.
"Pošiljam lepoto, ki sem jo ujela pred nekaj minutami," je napisala Larisa. Teo se je oglasil iz Prlekije, Aleksander in Noah iz Šmarij pri Jelšah, Miha iz Prebolda, Denis iz Benedikta.
Boris pa nam je poslal serijo fotografij žarečega neba nad Radovljico.
Ko Zemljina atmosfera zažari
Nad Evropo in Ameriko je severni sij v zadnjih tednih že nekajkrat navduševal. Čudovite barve so se risale na nebu nad Veliko Britanijo, ZDA in celo Nemčijo, kjer pojav ni tako pogost. Astronomi pa so v petek zaznali nov velik sončev izbruh in delci so poleteli proti Zemlji.
Zakaj so Aurore Borealis zadnje čase tako pogoste, smo razložili že v prejšnjih prispevkih. Sonce ravno zaključuje svoj 11-letni cikel, ob tem tudi menja strani svojega južnega in severnega pola, pri čemer pa se na njegovem površju stalno ustvarjajo nevihte. Ob teh se v vesolje spusti ogromna količina ionov. In ko ti zadenejo Zemljino atmosfero, ta zažari. Na severnem polu, kjer je veliko dušika, v zeleno-modrih barvah, tam, kjer je več kisika, pa v rumeno-oranžnih odtenkih.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.