General Colin Powell, ameriški državi sekretar v letih 2001–2005, je danes v Ljubljani ocenil razmere v Iraku in Afganistanu.
Upokojeni ameriški general je dejal, da umik še zadnjih bojnih enot iz Iraka ni bil neodgovorno dejanje, ampak dogovorjen proces z iraško vlado, ki bo zdaj morala prevzeti odgovornost za stanje v državi. Poleg tega v Iraku še vedno ostaja okoli 50.000 ameriških vojakov, ki naj bi sicer predvsem usposabljali iraške varnostne sile, vendar pa lahko tudi bojno delujejo, je opozoril Powell.
Sicer je priznal, da je bilo v Iraku od začetka ameriške invazije leta 2003 storjenega tudi nekaj napak; morali bi že v začetku nameniti več za stabilizacijo države, ne pa da so dopustili, da so se uporniki okrepili.
Toda po drugi strani ni več režima Sadama Huseina, ki je zatiral in pobijal lastne ljudi. "Čeprav nismo imeli prav glede orožja za množično uničevanje (...) nam zdaj za to ni treba več skrbeti. Iračanom smo dali priložnost, da si postavijo stabilen demokratičen sistem," je Powell opisal rezultate vojne v Iraku.
Irak ima demokratično vlado
"Irak zdaj ima demokratično vlado; čeprav se med seboj prerekajo, pa nihče nima namena nasilno prevzeti oblasti. Imajo ustavo in zdaj se prerekajo, kako bi sestavili vlado. Podobno ste imeli take razprave tudi v Sloveniji in tudi mi na primer leta 2000 več tednov nismo vedeli, kdo je zmagal na volitvah," je dodal.
Glede situacije v Afganistanu je opozoril, da gre za precej kompleksne razmere, da pa bi bilo treba narediti več na strani civilnih oblasti. Problemi so predvsem s koruptivnostjo administracije predsednika Hamida Karzaja, je povedal. Kljub temu si je treba prizadevati, da Afganistan nikoli več ne postane zatočišče teroristov.
"Spomniti se morate, da je Al Kaida iz Afganistana sprožila ene najhujših terorističnih napadov, kar smo jim bili priča v zgodovini," je spomnil na napade 11. septembra 2001. "To so teroristi in šli bodo proti vsakemu, za katerega bodo mislili, da je proti njim. Udarili so v Londonu, v Španiji in drugod v svetu," je dejal.
"Zato je pomembno, da imamo partnerstva enako mislečih držav v svetu, da se spopadamo s problemi terorizma in problemi v tistih delih sveta v razvoju, ki potrebujejo pomoč. Ni več ene supersile, ki bi diktirala svetu, ampak imamo svet partnerstev. Nekateri partnerji so večji od drugih, drugi bogatejši, tretji pa imajo večje vojske od drugih. In Afganistan je prostor, kjer bi civiliziran svet, ki verjame v demokracijo in svobodo, moral priti na pomoč Afganistancem, da razvijejo podoben političen sistem in družbo, kot jo uživamo mi v ZDA in vi v Sloveniji," je še povedal Powell.
Al Kaida deluje iz Pakistana
V tej luči se je Powell dotaknil tudi situacije v sosednjem Pakistanu in dejal, da verjetno teroristična mreža Al Kaida zdaj deluje iz Pakistana in ne Afganistana. In tudi v Pakistanu je situacija kompleksna, še bolj zapletena pa je postala z zadnjimi uničujočimi poplavami, je dejal in pozval, da je treba storiti več za pomoč tamkajšnjim ljudem.
Dotaknil se je tudi vprašanja iranskega jedrskega programa in dejal, da bi moral Iran dokazati, da ne bogati urana do stopnje, ki bi bila primerna za jedrsko orožje. Izrazil je dvom, da bi mednarodne sankcije proti iranskemu režimu lahko same prepričale Iran, da se odpove jedrskemu programu, vendar pa druge možnosti pravzaprav ni.
Bi pa tu po mnenju Powella morala ključno vlogo odigrati tudi Rusija, ki si prav tako ne želi Irana z jedrskim orožjem. "Noben razumen človek si ne želi novega konflikta v tem delu sveta. Že s tem, kar imamo zdaj, je dovolj dela," je še dejal Powell.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.