Slovenija

Ne želijo sarajevskega diktata

Ljubljana, 10. 05. 2006 17.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Razrešeni vodja muslimanov v Sloveniji Osman Đogić je ustanovil svojo skupnost, ki si želi več samostojnosti.

Nekdanji mufti Osman Đogić: Imenovanje iz Sarajeva pomeni nezaupnico za slovenske muslimane
Nekdanji mufti Osman Đogić: Imenovanje iz Sarajeva pomeni nezaupnico za slovenske muslimane FOTO: POP TV

Nekdanji vodja muslimanske skupnosti v Sloveniji mufti Osman Đogić je v ponedeljek pri Uradu za verske skupnosti registriral Slovensko muslimansko skupnost, njen predsednik pa je postal Haris Rosić.

Na potezo nekdanjega muftije Đogića so se danes odzvali v vodstvu Islamske skupnosti v Sloveniji, ki meni, da je njihova organizacija "temeljna institucija" muslimanov v Sloveniji. "Vsaka druga oblika organiziranja muslimanov s stališča Islamske skupnosti v Sloveniji je lahko odbor, društvo ali pa pač druženje prebivalstva," so zapisali v izjavi.

Kot je znano, je Islamska skupnost v Bosni in Hercegovini v Sarajevu konec aprila imenovala islamskega teologa iz Sarajeva Nedžada Grabusa za novega poglavarja muslimanske skupnosti v Sloveniji.

Đogić: Nezaupanje v slovenske muslimane

S to potezo se Đogić ni strinjal, zato se je odločil, da bo 'šel na svoje' in skupaj s simpatizerji ustanovil novo versko skupnost muslimanov v Sloveniji. Za ta korak so se po besedah Đogića odločili zato, ker je "Slovenija edinstven primer v svetu, kjer imama imenuje islamska skupnost neke druge države".

Đogić poudarja tudi, da je imenovanje imama iz Sarajeva moč razumeti tudi kot to, da "slovenski muslimani niso dovolj zreli, da bi ga izbirali sami", in da ima "tuja skupnost svoj interes v Sloveniji".

Nov mufti Islamske skupnosti v Sloveniji Nedžaf Grabus (levo)
Nov mufti Islamske skupnosti v Sloveniji Nedžaf Grabus (levo) FOTO: Arhiv 24ur.com

V pričakovanju novega muftije

Islamska skupnost v Bosni in Hercegovini (BiH) je na seji 30. aprila lani razrešila Đogića. Medtem v Islamski skupnosti v Sloveniji pričakujejo novega muftija Grabusa, ki naj bi v Ljubljano prispel v začetku junija. Mešihat islamske skupnosti ob tem navaja, da so Grabusu že čestitali imami iz slovenskih mest, kjer živijo muslimani.

V novoustanovljeno versko skupnost po besedah Đogića vstopajo muslimani iz vse Slovenije, predvsem pa tisti, ki želijo graditi boljšo komunikacijo z lokalno skupnostjo, še vedno pa želijo ohranjati prijateljske odnose s skupnostmi, od koder prihajajo, to pa sta predvsem BiH ter Kosovo.

"Želijo si administrativno samostojnost skupnosti v Sloveniji, sprejemajo pa vso doktrino," je o namenih svojih privržencev povedal Djogić. Po njegovih navedbah so "celo pripravljeni sprejeti, da bi v Sarajevu potrjevali imame, ki bi jih slovenski muslimani imeli pravico sami izvoliti". Po Đogićevih besedah namreč boljša integracija muslimanov v lokalno skupnost ne pomeni prekinitve duhovnih vezi s skupnostmi, od koder prihajajo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jungle@email.si
11. 05. 2006 12.05
to so začetki nastajanja muslimanskih grupacij , kar bi država lahko vzela mal za razmislek, kaj mislte ne b blo neumn,a ne!
Rijad Proši?
10. 05. 2006 19.42
Vsa čast g. Đogić