Slovenija

'Ne zapadimo v množični tok, ki od nas pričakuje čustva, ki jih ne čutimo'

Ljubljana, 24. 12. 2018 07.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Maja Korošec
Komentarji
24

Na miljone luči, sreča, družina, veselje, zabava. Besede, ki odzvanjajo v božično-novoletnem času in jih je družba okronala za normative prazničnih dni. A kako to, da se ravno v tem času blišča številni počutijo še bolj osamljene kot sicer in doživljajo čustvene stiske? Ali osamljenost narašča v razvitem svetu? Kako praznike občutijo otroci? Kakšne so rešitve, kako si lahko pomagamo sami?

Decembra, ko kraji zažarijo v čarobnem vzdušju, ko se izza domačih oken bohotijo novoletne smreke, diši po prazničnih dobrotah in je srečo mogoče čutiti na koži ... Na drugi strani mnogi v srcu občutijo žalost, tesnobo, osamljenost.

Družba nam narekuje, da so prazniki čas, ko moramo biti srečni, veseli. Zato se mnogi, ki nimajo veliko prijateljev, počutijo potrte.
Družba nam narekuje, da so prazniki čas, ko moramo biti srečni, veseli. Zato se mnogi, ki nimajo veliko prijateljev, počutijo potrte. FOTO: Thinkstock

A zakaj so ti težki občutki še bolj izraziti prav v času, ko še trgovci skrbijo, da se 'srečo' da kupiti, ko pozornost prihaja od vse povsod in ko poljubljamo ter objemamo ljudi, ki jih sicer med letom ne ali pa jih celo ne poznamo? Zato, ker je razlika med družbenimi zapovedmi, da se je treba veseliti, zabavati in tem, kar kdo čuti v sebi, zelo velika, je pojasnil klinični psiholog Tristan Rigler: "Božično-novoletni prazniki so obdobje, v katerem se v naši družbi promovira druženje s sorodniki, prijatelji in v katerem je poleg obdarovanja v ospredju povezanost, ljubezen in prijateljstvo. Tako je nekakšna socialna naloga, da se družimo, komuniciramo in drug drugemu želimo lepe želje. Ljudje, ki nimajo široke socialne mreže v smislu družine in prijateljev, se takrat zavedo, da so na tem področju prikrajšani. Tako so pogosto soočeni z vprašanjem, ali je kaj narobe z njimi in zakaj so drugačni od večine. Takrat so soočeni z lastno osamljenostjo in s tem so pogoto povezani občutki potrtosti, tesnobe in žalosti."

Kdo se počuti osamljenega, kdo ima več možnosti, da doživlja praznični blišč kot obdobje, ki bi ga najraje preskočil ali prespal? Rigler je razložil, da je težko govoriti o tipičnem vzorcu ljudi, saj se osamljenost navezuje predvsem na lastni občutek. "Res je, da so določeni ljudje objektivno bolj osamljeni, na primer starejši ljudje, prišleki, ljudje brez družine. Osamljenost pa je predvsem subjektivni občutek, saj je oseba lahko osamljena tudi, če je obdana z ljudmi, a se z njimi ne more povezati ali pa se počuti drugačno od drugih."

Osamljeni ljudje so običajno zmotno prepričani, da so sami in nesrečni samo oni.
Osamljeni ljudje so običajno zmotno prepričani, da so sami in nesrečni samo oni. FOTO: Thinkstock

Osamljen človek običajno doživlja, da so drugi ljudje bolj srečni od njega

Občuti, da imajo drugi ljudje več prijateljev, družino ali drugih ljudi, s katerimi so povezani. A ne samo to, počuti se, da ga ljudje nimajo radi in da so ga zapustili. Ti negativni občutki vplivajo na samopodobo, zato osamljeni lahko razmišlja, da ima slabe lastnosti in se zato nemalokrat počuti krivega. "V tem prazničnem času je pogosta fantazija, da so vsi razen njega srečni in se zabavajo, zaradi česar z nesrečo opazujejo rajanje, s katerim so obdani skoraj na vsakem koraku. Takšne primerjave pa so običajno izkrivljene in zmotne," je poudaril Rigler.

Američani so za 50 odstotkov bolj izpostavljeni osamljenosti kot pred tridesetimi leti. Skoraj 43 odstotkov starih nad 45 let trpi za kronično osamljenostjo. Statističnega urada U.S. Census Bureau

'Osamljenost se zelo verjetno veča zaradi večje odtujenosti med ljudmi'

Ali je osamljenost proizvod sodobnega časa ali jo človek doživlja že vseskozi? Se jo da kako izmeriti in zatrditi, da je povezana z razvitim svetom, nas je zanimalo? Rigler je potrdil, da je osamljenost občutek, ki se ga da ovrednotiti poleg različnih občutkov, ki spremljajo depresivnost in občutke potrtosti. Obstajajo različne lestvice, vprašalniki in klinične ocene, ki omogočajo proučiti in ovrednotiti stopnjo izolacije, ki jo človek čuti v odnosu do socialnega sveta, je pojasnil: "Zgodovina merjenja človekovih občutkov in čustev je dokaj kratka in tako nimamo referenčne točke za preteklost. Bolj verjetno je, da je psihologija veda, ki hitro napreduje in vedno več vemo o človeškem delovanju in vedno več pozornosti posvečamo temu. Tako lahko pride do efekta, da pojav vedno bolj natančno raziskujemo in spremljamo, zaradi česar statistično pride do tega, da je v porastu. Osamljenost se zelo verjetno veča zaradi večje odtujenosti med ljudmi, kar po eni strani sprožajo spremenjene družinske vrednote in načini medsebojnih odnosov ter komunikacije."

Društvo Zaupni telefon Samarijan deluje 24 ur na dan, vse dni v letu. Letošnje leto bomo zaključili s preko 24.000 pogovori. Društvo Zaupni telefon Samarijan

Kakšna je statistika klicev na zaupne telefone v Sloveniji?

Ali se v Sloveniji v božično-novoletnem času zares več ljudi počuti osamljeno? Iz društva Zaupni telefon Samarijan, kamor lahko pokličejo ljudje, ki so v kakršnikoli stiski, ugotavljajo, da v tem času sicer ne pokliče več posameznikov, se pa razlikuje tematika pogovorov in razlogi za klic. "V ospredju je osamljenost in pomanjkanje socialnega stika. Pogosto sta temi prepleteni tudi s slabšim gmotnim položajem in boleznijo," so nam sporočili.

Otroci med prazniki manj kličejo na zaupni telefon TOM.
Otroci med prazniki manj kličejo na zaupni telefon TOM. FOTO: Thinkstock

Pri otrocih je statistika nekoliko drugačna, kažejo podatki Zveze prijateljev mladine Slovenije (ZPMS). Na njihov TOM telefon, kamor lahko pokličejo mladi, ki jih pestijo težave, jih med božično-novoletnimi prazniki pokliče celo nekaj manj kot med letom. Prav tako je manj e-vprašanj in klepetov. Na ZPMS menijo, da je klicev manj zato, ker je to čas šolskih počitnic, njihova ciljna populacija pa so ravno šoloobvezni otroci in mladostniki. Počitnice ponavadi mladim denejo dobro, saj takrat v ospredje stopijo druženje in prostočasne aktivnosti. "Več je tudi družinskih stikov in medsebojne pozornosti. To seveda velja za tiste, ki imajo urejene družinske razmere. Na žalost pa nekateri mladi nimajo te sreče," je poudarila Lea Štumberger z ZPMS.

Osamljenost še ne pomeni, da smo v depresiji

Osamljenost je občutek, ki ga večina zlahka prepozna. Če pa stiska traja dalj časa in ovira človekovo splošno funkcioniranje, je na mestu, da se posameznik posvetuje s strokovnjakom, svetuje Rigler. Dolgotrajna osamljenost lahko vodi v depresijo, ne pomeni pa, da če smo osamljeni, da smo tudi depresivni. Depresija je namreč širši pojem. Občutek osamljenosti je torej lahko le del negativnih občutkov, ki jih doživlja človek, ki trpi zaradi depresivnosti. "Depresivnost ima nemalo značilnih simptomov, kot so kronificirani občutki žalosti, pomanjkanje volje, hotenja, motnje spanja in apetita, izguba veselja do dejavnosti, ki so nas nekoč veselile. Osamljenost je tako le del kompleksne slike, ki jo tvori depresivnost," je razložil Rigler in dodal, da je prav depresivnost prevladujoča duševna motnja, ki lahko v najhujših primerih pripelje tudi do samomora.

Zato Rigler svetuje, da če se znajdemo v stiski, se pogovorimo z ljudmi, ki so nam blizu in jim zaupamo: "To so lahko prijatelji, družinski člani ... Če pa težave presegajo laično pomoč, je treba poiskati pomoč strokovnjaka."

Na Zaupni telefon Samarijan najpogosteje pokličejo ljudje, ki se počutijo osamljene.
Na Zaupni telefon Samarijan najpogosteje pokličejo ljudje, ki se počutijo osamljene. FOTO: Thinkstock

Na Zaupni telefon Samarijan pokličejo ljudje z najrazličnejšimi težavami, ki jih zaupajo usposobljenemu prostovoljcu za vodenje pogovorov, da bi bilo breme zato morda lažje. V ospredju so stiske povezane s težavami na področju medosebnih odnosov, s pomanjkanjem socialne mreže, življenjem z boleznijo in osamljenostjo. "Osamljenost je v ospredju, vendar jo malokdo zmore ubesediti. Ne gre samo za osamljenost v fizičnem pomenu, predvsem gre za občutek osamljenosti, kljub siceršnji socialni mreži. Pogosto nas pokličejo tisti posamezniki, ki pravzaprav nimajo nikogar, ki bi mu lahko zaupali, se razbremenili," so razložili z Zaupnega telefona Samarijan.

Najpogostejše stiske mladih pa so povezane z odraščanjem in se skozi leta bistveno ne spreminjajo, opažajo na ZPMS. Najpogosteje jih obremenjujejo težave z vrstniki in ljubezenske zagate. V zadnjih letih pa se pojavljajo nove oblike težav, ki so povezane z uporabo digitalnih tehnologij. Mladi namreč vedno večji del prostega časa preživljajo za računalniki, tablicami in pametnimi telefoni. "Opažamo porast medvrstniškega spletnega nasilja in spletnih zlorab," je opozorila Štumbergerjeva.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V letu 2017 je na TOM telefon zaradi osamljenosti poklicalo 68 mladih, letos do konca oktobra 63. Največkrat iščejo oporo zato, ker nimajo prijateljev ali družbe. Nekateri pa doživljajo globje občutke osamljenosti. "Povejo, da imajo občutek, da jih nihče ne razume, da nikomur ni mar za njih in da nimajo osebe, na katero bi se lahko obrnili v primeru stiske," je pojasnila Štumbergerjeva.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kako svetovalci pomagajo mladim?

Najprej jih empatično poslušajo, da spregovorijo o tem, kar jih teži. Pogovarjajo se o tem, kaj so že poskusili narediti – iščejo torej izjeme, je razložila Štumbergerjeva: "Kdaj jim je že uspelo, kaj je bilo takrat drugače, kaj jim je takrat pomagalo. Potem te izjeme krepimo. Skupaj raziskujemo njihove vire moči, v čem so dobri, kaj jih veseli, kaj od tega bi lahko naredili, ponovili in skupaj z njimi oblikujemo konkretne korake. Včasih pa že zelo veliko pomeni samo to, da je otrok slišan in da čuti, da ni sam s svojo stisko."

Otrokom in mladostnikom sporočamo, da svoje stiske in svojih bremen ne rabijo nositi in reševati sami. Ko spregovoriš, se začnejo odpirati nove poti in rešitve! ZPMS

Ker pa ima telefonsko svetovanje tudi svoje omejitve, jim vedno ponudijo tudi druge različne kontakte, kamor se lahko zatečejo po pomoč. To so naprimer: šolska svetovalna služba, nevladne organizacije, krizni centri in varne hiše, zdravstvene ustanove, centri za socialno delo, policija. "Prav tako skupaj z njimi raziskujemo, kdo bi lahko bila oseba v njihovi bližini, ob kateri se počutijo varno in bi se ji bili pripravljeni zaupati," je strnila Štumbergerjeva.

Metoda dela Zaupnega telefona Samarijan

Usposobljeni prostovoljci za vodenje pogovorov v stiski ne svetujejo. Njihov način dela temelji na poslušanju, empatiji, spoštovanju. "Biti človek človeku. Tega namreč danes primanjkuje. V zaupnem, anonimnem pogovoru se vzpostavi varno okolje, kjer se posameznik lahko odpre in spregovori o globini svoje stiske. To pa je pot k razbremenitvi, kar je cilj vsakega pogovora," so poudarili.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

'Ne zapadimo v množični tok, ki od nas pričakuje čustva, ki jih ne čutimo'

Za konec je psiholog Tristan Rigler namenil vsem, ki se počutijo osamljene ali doživljajo stisko, še nekaj besed, ki odpirajo razmislek in še en pogled na praznične dni. Morda vam bo ob njih lažje: "Praznični čas predstavlja neke vrste socialni pritisk, ki sproža pričakovanja, da smo v tem obdobju srečni, povezani in družabni. Potrebno pa se je zavedati, da s tem zares proslavljamo odnose in ljubezen ljudi, ki smo jo gojili ne le celo leto, temveč celo nekaj let. Zato je izven prazničnega časa neskončno priložnosti, da najdemo ljudi, ki so nam blizu in si tudi pustimo biti dostopni drugim. Svetujem, da ljudje ne zapadejo množičnemu toku, ki pričakuje od nas čustva, ki jih morda ne čutimo. Vsak ima pravico do lastnih občutkov in lastnega načina, kako preživljati praznični čas. Konec koncev pa pri medosebnih odnosih ne gre za kvantiteto, temveč za kvaliteto."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (24)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Radoveden
25. 12. 2018 18.40
+2
Jaz padem v praznično depresijo, ko pogledam televizijski spored. Tudi enega primernega filma, ki bi se spodobil za Božične praznike ni. Pogljete TV hrvaško - Ben Hur itd. Da vas ni sram, atesiti v TV hišah, a dela prost dan vam pa paše, pa dodaki za praznik?
thetech
25. 12. 2018 20.55
+1
Praznična depresija zaradi slabega TV programa? Ha, ta je pa res butalska :))
Mejduš
25. 12. 2018 11.29
+0
dolgčas ponavadi pride tistim ki po alkoholu sežejo če si brez alkohola in svojo delo delaš in si že tistem zadovoljen tako da sam sabo tudi zadovoljen in tiste prave prijatelje boš imel kaj ti pijan hoditi na okrog te niso dolžni gledati kaj še poslušati.
aladin38
24. 12. 2018 19.10
+3
a je Katja Jevšek nocoj tudi osamljena
proofreader
24. 12. 2018 18.52
+28
Jutri in v sredo bo veliko klicev, ker bodo trgovine zaprte.
Kollerik
24. 12. 2018 13.55
-15
lahko kakšen prevod, prosim....
Simoni?
24. 12. 2018 14.06
+19
Kollerik
24. 12. 2018 20.07
-9
Nadzornik
24. 12. 2018 10.58
+38
Še v službah so ljudje osamljeni. Noben jih ne pogreša, ne pogleda, ne nameni lepe besede ali pohvale. Le da je del narejen. Svetujem* neumnosti je treba kdaj pa kdaj narediti da te delodajalec sploh opazi, al pa kako zadevo namerno narediti narobe. Pozornost, pa ceravno negativna.
anakondabox
24. 12. 2018 10.31
+83
Eno je samost, drugo osamljenost. Mnogi ljudje uživajo, da so sami, da prav na tako noč razmislijo o svojem življenju ter novih izzivih ali pa berejo dobro knjigo in poslušajo svečano, umirjeno glasbo. Mnogi, ki praznujejo v družinskem krogu, se tam počutijo še bolj sami, saj ob popitem alkoholu privrejo na dan zamolčane zdrahe in stiske. #samdoma
tesros
24. 12. 2018 11.08
+25
Nadzornik
24. 12. 2018 09.41
-34
Godzila po sliki sodeč si bliz unih ko že po naftalinu dišijo, ko iz omare uniformo z zvezdo vzamejo. Pa mislijo da so sami zvezda.
godzila
24. 12. 2018 08.53
+38
biti sam s sabo je prav lepo,prideš kadar hočeš,greš kamor hočeš ni ti treba nikomur polagati računov nikomur se ni treba prilagajati pa če ti paše si lahko vsak dan drugo pripelješ domov vse na zgražanje in fovšijo sosedov,saj bi tudi oni ampak so oženjeni pa otroci in obveznosti ,ti pa fraj ko ptiček na vej in lahko popikaš kero ti paše,,,,,
Simoni?
24. 12. 2018 09.33
+35
Godzilla. To je najbolj simpatičen komentar, ki sem ga prebral od leta 1979. naprej. Takrat je šef Udbe general Ivan Maček Matija spisal nekrolog ob smrti svojega svaka Edvarda Kardelja. Še posebej me je fasciniral stavek: "Vselej je imel posluh za ljudi, za sodelavce, za sobarice....". Človek je najbrž mislil na soborce, a dejstvo je da je imeltovariš Krištof tudi kar zelo konkretno razvit čut za posluh sobaric in higieničark.
Nadzornik
24. 12. 2018 09.38
-8
Valkoor
24. 12. 2018 10.28
-8
Res moraš bit neverjetno ubrisan, da pod takim člankom pišeš od udbe. A vi butalci sploh razumete članek?
Simoni?
24. 12. 2018 10.37
+25
Pisal sem o osamljenosti in veliki naklonjenosti do sobaric in čistilk, ki ga je gojil tovariš Krištof. To da je bil njegov svak Maček po nekem čudnem naključju šef Udbe je le posladek k tej zgodbi o osamljenosti in osamljenih. Naj ti še napišem da se je tovarišica Pepina zadrgnila zaradi osamljenosti?
Kollerik
24. 12. 2018 13.56
-3
Matija je bil dec...upam, da se še kdaj vrne
Simoni?
24. 12. 2018 17.01
+2
Ne bo se vrnil. Kdo bi pa vsak dan gledal tako zagovedenega sina?
godzila
24. 12. 2018 08.48
+86
bolje biti sam s sabo kot pa s nekom biti v zvezi ,ki si gresta dan na dan na živce in se tudi videti več ne moreta ,in če je nekdo sam še ne pomeni,da je zato osamljen je dosti takih ,ki so v zvezi pa so bolj osamljeni kot tisti,ki so sami,,,,,
fairplayy
24. 12. 2018 09.23
-39
Mas prav ampak potomce je enkrat treba imeti
xxdrgregoryhouse
24. 12. 2018 09.33
+43
zakaj že ,se pa res ni treba vsem razmnoževati
xxdrgregoryhouse
24. 12. 2018 09.33
+2
RUGIEVIT
24. 12. 2018 08.19
+58
Uźivajte še v teh praznikih saj bodo kmalu začeli motit drugače misleče in takrat ulice nebodo več tako okrašene!