To je sicer vsakoletni dogodek, ki pade v čas, ko goduje sveti Lovrenc, zato ta vesoljski pojav v Sloveniji poznamo tudi kot solze svetega Lovrenca.
Perzeidi so med drugim znani tudi po številnih zelo svetlih meteorjih in bolidih. Ti so lahko tako svetli, da v našem ozračju pustijo sledi, ki so na temnem nebu s prostim očesom vidne tudi nekaj minut.
Astronomska društva organizirajo opazovanje vesoljskega pojava
Številna astronomska društva bodo pripravila astronomsko opazovanje. Tako se bodo denimo v astronomskem društvu Orion zbrali na travniku na Šmartnem na Pohorju, v astronomskem društvu Labod pa bodo v nebo zrli na Medvedjem Brdu pri Logatcu.
Utrinke si lahko ogledate tudi preko spletnih kamer
Nebo nad Slovenijo vsako jasno noč snema tudi nekaj vsenebnih kamer po Sloveniji. Na posnetkih teh kamer je moč videti vsa svetlejša ozvezdja, Rimsko cesto, planete, meteorje in druge pojave. Glede na to, da se obeta jasna noč, si boste tako utrinke lahko uživo prek spleta ogledali tudi iz domače postelje.
Perzeide človeštvo opazuje že skoraj dve tisočletji
Perzeidi so od nekaj mikro- do nekaj centimetrov veliki prašni delci, ostanki kometa Swift-Tuttle. Vsako leto od sredine julija do sredine avgusta Zemlja prečka oblak ostankov kometa, ti delci, ki so stari več kot 1000 let, se zaletijo v atmosfero in v njej zgorijo. Pojav je dobil takšno ime, ker prihaja iz ozvezdja Perzej.
Meteorski dež bo najbolje viden na severni polobli, med ponočjo in zoro. Meteorji bodo različnih hitrosti in barv, saj so perzeidi znani po svoji barvitosti. V zemeljsko atmosfero pa vstopajo s hitrostjo okoli 60 km na sekundo.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.