Vsi poslanci DeSUS-a se bodo po robu postavili ostalim koalicijskim strankam pri glasovanju vladnega predloga zakona o verski svobodi. Pridružili se bodo namreč opozicijskim strankam pri obstrukciji glasovanja, ostale koalicijske stranke pa nimajo dovolj poslancev, da bi lahko izvedle glasovanje.
Poslanci DeSUS-a so skupaj z opozicijskimi kolegi že julija preprečili dokončno glasovanje o vladnem predlogu verskega zakona, ki pomeni slovo slovenske države od položaja laične države in prevlado katoliške cerkve nad drugimi verskimi skupnostmi, pravijo v omenjenih strankah. Zgodba se bo glede na napovedi ponovila.
V veliki dvorani bo ob glasovanju, če bodo vsi ostali koalicijski poslanci čili in zdravi ter bodo odpovedali vse službene poti, le 45 poslancev, za glasovanje pa jih mora biti vsaj 46. Največja koalicijska stranka je zato z odločitvijo najmanjše koalicijske stranke vse prej kot zadovoljna.
Vse je torej odvisno od dveh poslancev narodnosti, ki bi zasedla 46. in 47. stol. Anton Rop (LDS) računa, da bo v prvi fazi vladajoča koalicija disciplinirala vse svoje poslance, plus oba poslanca narodnosti, da bosta prišla in glasovala s koalicijo za ta zakon.
Poslanec italijanske narodne skupnosti pa se seje zagotovo ne more udeležiti, saj je službeno odsoten, možen dan za glasovanje o verskem zakonu pa je petek, 15. december. Poslanka madžarske narodne skupnosti Marija Požonec pa bo najverjetneje prisotna na glasovanju.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.