Slovensko predsedstvo se ne vmešava v odločitve držav članic, so zapisali na spletni strani predsednika Vlade Republike Slovenije.
Portugalski premier Jose Socrates je namreč v sredo kritiziral izjavo svojega naslednika na položaju predsedujočega EU, slovenskega premiera Janeza Janšo, ki da je Portugalsko posvaril pred izvedbo referenduma o Lizbonski pogodbi.
"To so obžalovanja vredne izjave, saj Portugalska ne potrebuje nasvetov o tem, kaj lahko oz. česa ne sme narediti glede evropskega projekta," je izjavil Socrates v parlamentu, kjer je potekala razprava o Lizbonski pogodbi, ki so jo evropski voditelji 13. decembra podpisali v Lizboni. "Portugalska med predsedovanjem EU ni nikoli komentirala metod ratifikacij in je odločitev o tem prepustila vsaki članici sami," je dodal.
Odgovor na kritiko
Na spletni strani predsednika vlade pa so zapisali, da je ena od prednostnih nalog slovenskega predsedstva spremljanje ratifikacijskih postopkov po državah članicah. V času slovenskega predsedovanja se bodo o Lizbonski pogodbi odločali kar v 20 državah članicah.
"Slovensko predsedstvo se zaveda občutljivosti vprašanja ratifikacije Lizbonske pogodbe po državah članicah. Na to je opozoril predsedujoči Svetu Janez Janša, ko je dejal, da morajo vsi, ki se odločajo o tem, kako pristopiti k temu zelo delikatnemu projektu ali pa fazi projekta, misliti tudi širše. Ne samo na razmere doma, ampak tudi na razmere v celotni EU',“ so zapisali.
V nadaljevanju so zapisane besede premierja Janše, da je Portugalska "vložila veliko naporov in dosegla velik uspeh z medvladno konferenco oktobra v Lizboni in tudi s podpisom Lizbonske pogodbe decembra, prav tako v Lizboni“.
"S tega vidika nihče ne dvomi v podporo, ne samo vlade oz. politike, ampak tudi državljank in državljanov Portugalske, temu dokumentu, ki tudi nosi ime po njihovem glavnem mestu. Torej, jaz sem prepričan, da tudi, če bi bil na Portugalskem referendum, bi bil ta pozitiven in je popolnoma suverena pravica državljank in državljanov Portugalske, vlade, parlamenta, da se odločijo, na kakšen način bodo opravili postopek ratifikacije,“ je dejal Janša.
To naj bi bilo tudi vse, kar je na temo ratifikacije Lizbonske pogodbe v povezavi s Portugalsko izrekel Janša, trdijo v kabinetu. Iz Janševih besed naj bi bilo tudi razvidno, "da se slovensko predsedstvo ni vmešavalo v notranjepolitične razprave v državah članicah in se ne bo niti v prihodnje".
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.