Uradno se zima še ni začela, zato pa smo že vstopili v novo kurilno sezono. Navadno se novembra opazno poveča število dimniških požarov, zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom, ki mu pravijo tudi tihi ubijalec, pa vsako leto umre od pet pa tudi do več kot deset ljudi. Največ lahko za preventivno storimo sami.
Zakaj pride do dimniškega požara?
Čistoča in primerno vzdrževanje toplotnih naprav sta za varnost bivališča in nas samih izjemnega pomena. Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje so lani zaznali 532 dimniških požarov, letos pa do sredine novembra že 383. Simon Dovrtel, predsednik sekcije dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS), nam je pojasnil, da do dimniškega požara pride, ko se v dimniku nabere večja količina katranskih oblog, ki se zaradi višje temperature vžgejo.
Obloge se nabirajo ob uporabi neprimernega goriva, slabe kakovosti lesnih peletov ali sekancev, nepravilno dimenzioniranega dimnika, pa tudi zaradi kurjenja različnih odpadkov in neurejenega dovoda zraka. Kot še pojasnjuje Dovrtel, so znaki dimniškega požara močno bobnenje, iskre plamena na ustju dimnika, površine dimnika postanejo bolj tople ali celo vroče, zažarijo lahko kovinski dimnik, dimniška vratca ali povezave med pečjo in dimnikom.
Sami lahko zmanjšamo možnosti za požar
"Možnosti, da pride do dimniškega požara, lahko občutno zmanjšamo sami," svetuje Dovrtel. S pravilno vgrajeno kurilno napravo, ustrezno dimenzioniranim dimnikom, zagotovljen mora biti dovod zgorevalnega zraka, pri centralnih pečeh mora biti vgrajen hranilnik za toplo vodo, zraka se med kurjenjem ne sme pripirati, prav tako pa je pomembno, da dimnikarji redno čistijo naše kurilne naprave.
"Dimnikarske storitve se začnejo s prvim pregledom po vgradnji ali rekonstrukciji, nato se opravljajo redna čiščenja, redni letni pregledi in redne meritve emisij dimnih plinov," pravi Dovrtel in dodaja, "najslabše je, ker uporabniki pogosto sploh ne prijavijo peči, saj menijo, da bodo s tem prihranili. Ko se zgodi nesreča, pa v najslabšem primeru nimamo zgolj visokih stroškov."
Januarja stopa v veljavo nova dimnikarska zakonodaja
Januarja 2017 bo v veljavo stopila nova dimnikarska zakonodaja, ki velik del odgovornosti prenaša na uporabnike. V prvi fazi morajo uporabniki do 30. junija prihodnje leto izbrati dimnikarsko družbo, ki bo pri njih opravljala dimnikarske storitve. Pri tem je izjemno pomembno, da uporabniki upoštevajo strokovnost dimnikarske družbe.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.