Prebivalci vasi Lokev pri Sežani ter člani društva TIGR, Zveze združenj borcev narodnoosvobodilne vojske Slovenije in Civilne iniciative za Primorsko so dopoldne skupini italijanske organizacije Unija Istranov preprečili obisk jame Golobivnica pri Lokvi, kjer naj bi se nahajalo grobišče italijanskih civilistov.
Pri srečanju je prišlo do napetosti, ki pa se niso sprevrgle v nasilje. Po mnenju Unije Istranov je bil protest krajanov necivilizirana manifestacija, protestniki pa so menili, da je pobuda optantske organizacije provokacija, kritični pa so bili tudi do slovenske politike.
Skupina pripadnikov Unije Istranov je v Lokev prispela z avtobusi do kraja, kjer leži jama Golobivnica – tam so hoteli ob italijanskem dnevu spomina na povojne poboje pripraviti spominsko slovesnost – pa so po cesti, ki Lokev povezuje z vasico Prelože, odšli peš. Malo pred jamo jih je pričakala večja skupina krajanov ter članov društva TIGR, ZZB NOV in Civilne iniciative za Primorsko, ki so nosili slovensko in evropsko zastavo ter različne transparente, pa tudi posnetke, ki so prikazovali požig Narodnega doma v Trstu leta 1920 ter zločine italijanske vojske in fašističnih enot na slovenskem ozemlju med drugo svetovno vojno.
Dogajanje je spremljalo večje število policistov. Ko sta obe skupini približali, se je vnel prepir, saj so domačini in ostali protestniki peli partizanske pesmi, vzklikali gesla in pozivali optante, naj gredo domov, saj jim ne dovolijo iti naprej, ker poznajo zgodovino svojega kraja in vedo, da v Golobivnici ni italijanskih žrtev.
Pripadniki Unije Istranov so protestnikom očitali, da ne spoštujejo pokojnih. Predsednik organizacije Massimiliano Lacota je zatrjeval, da so v Golobivnici italijanske žrtve, pri čemer se je skliceval na pisanje slovenskega zgodovinarja Mitje Ferenca. Novinarjem je povedal, da je to že drugi dokaz "evropskosti" Slovenije oziroma da Slovenija ni obračunala z lastno preteklostjo v nasprotju s trditvami predsednika Danila Türka, saj po 65 letih ne priznava lastne krivde, ki jo na svoji spletni strani priznava celo slovenska vlada. Opozoril je, da je Unija Istranov pridobila vsa potrebna dovoljenja, in izrazil obžalovanje, da je slovenska policija dopustila protimanifestacijo, ki ni imela dovoljenja. Napovedal je nadaljnje ukrepanje tudi po pravni poti. Zborovanje protestnikov je označil za necivilizirano in dodal, da ima del slovenske politike lažno željo po spravi.
Ker niso mogli do jame Golobivnice, so predstavniki optantov položili cvetje ob robu ceste in opravili molitev za žrtve, nakar so se vrnili v Lokev, kmalu zatem so se razšli tudi protestniki.
Po dogodku so predstavnik društva TIGR Lucijan Pelicon, predstavnik Civilne iniciative za Primorsko Božo Novak, podpredsednik lokavske sekcije ZZB NOV Boris Čok in zgodovinar Jože Pirjevec pobudo Unije Istranov označili za "lažnivo manifestacijo in čisto provokacijo", ki je domačine užalila, saj poznajo zgodovino svoje vasi in vedo, da v Golobivnici ni italijanskih žrtev.
Poudarili so, da nihče ne zanika pobojev, ki pa niso imeli take razsežnosti, uperjeni pa niso bili proti Italijanom, temveč proti fašizmu in nasprotnikom komunističnega režima. Če bo šlo tako naprej, ne bo nikoli miru, saj se obnavlja situacija, značilna za čas pred prvo oziroma drugo svetovno vojno, in če se slovenska politika tega ne zaveda, je to velika pomanjkljivost. Obenem so Italijo pozvali k objavi poročila mešane komisije zgodovinarjev o slovensko-italijanskih odnosih.
'Slovenija naj se opraviči!'
Podtajnik na italijanskem ministrstvu za okolje Roberto Menia zdaj zahteva opravičilo: "Slovenija naj se uradno opraviči Italiji in naj jo bo sram pred Evropo," je v sporočilu za javnost zapisal tržaški poslanec desnosredinskega Ljudstva svobode, po mnenju katerega so bili italijanski optanti pregnani kot pred šestdesetimi leti, medtem ko so prinašali cvetje k breznom, kjer so bili pobiti njihovi svojci. "Kar se je zgodilo danes, povsem jasno dokazuje, da obstaja preteklost, ki ne mine in da nostalgiki Tita in fojb obstajajo na obeh straneh meje," je zapisal Menia. Po njegovem mnenju so za dogajanje sokrive tudi slovenske oblasti in policija, "tudi zato, ker je očitno, da če določeni predsedniki s svojimi izjavami sejejo veter, so to viharji, ki se jih žanje". "Prav imajo torej tisti, ki trdijo, da je govoriti o spravi gotovo prezgodaj in morda nekoristno," je prepričan Menia.
Dogajanje v Lokvi je komentiral tudi predsednik Unije Istranov Massimiliano Lacota, ki je dejal, da je že uradno protestiral tudi pri italijanskem veleposlaništvu v Ljubljani. Po njegovih besedah naj bi nekateri slovenski policisti priznali, da protestniki niso imeli dovoljenja manifestirati, a jim tega niso mogli preprečiti, za predsednika Unije Istranov pa naj bi za tem stala "režija, ki je v rokah slovenske manjšine v Trstu."
KOMENTARJI (352)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.