Policisti so uresničili svojo napoved, da bodo v drugi polovici letošnjega leta na območju Ljubljane testirali kombinirano napravo za nadzor vožnje skozi rdečo luč in kontrolo hitrosti.
Naprava je namreč začela testno delovati, omogoča pa slikovno dokumentiranje neupoštevanja svetlobne prometne signalizacije s pomočjo digitalnega fotoaparata, kar zadostuje tudi za dokazovanje storitve prekrška. Policisti zato voznike opozarjajo na spoštovanje prometnih predpisov, ker bodo na podlagi pridobljenih fotografij zoper kršitelje ukrepali.
Za testiranje naprave so izbrali križišče Glavarjeve, Vodovodne in Slovenčeve ceste, predvsem zaradi bližine prostorov policije, kjer deluje nadzorni center, ter stroškov, ki so bili zaradi kratke razdalje in obstoječe infrastrukture minimalni.
Razlog pa je tudi to, da so policisti v tem križišču letos obravnavali že šest prometnih nesreč. Med najpogostejšimi vzroki zanje so bili prekratka varnostna razdalja, nepravilno prehitevanje in neprilagojena hitrost.
S testiranjem želijo policisti ugotoviti učinkovitost naprave pri preprečevanju vožnje skozi rdečo luč. Če se bodo njihova pričakovanja uresničila, bodo križišča z njimi opremili v prihodnjih letih.
In kako naprava deluje?
Takoj ko zapeljete prek senzorjev, ki so skriti v tleh, vas kamera posname. Naprava potem preveri, ali ste morda zapeljali v rdečo luč in v tem primeru zabeleži tudi, koliko časa je rdeča luč pred tem že gorela. Vendar policisti opozarjajo, da bodo tudi pri tistih, ki v križišče zapeljejo le sekundo po tem, ko se prižge redeča luč neizprosni. Tudi v rumeno je prepovedano voziti, v rdečo pa sploh, so pojasnili.
Ta naprava meri tudi hitrost vožnje. Na fotografijah tako ne bodo ovekovečeni le ''vozniki z barvno slepoto'', ampak tudi cestni dirkači. Policistom bo ostala le še dolžnost, da napišejo položnice.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.