Smo pred eno največjih groženj miru in stabilnosti v EU po drugi svetovni vojni. To bi lahko vodilo h konfliktu širših razsežnosti, opozarjajo evropski funkcionarji. Pa so njihove besede pretirane? V oddaji 24UR ZVEČER smo gostili strokovnjaka za mednarodne odnose Boštjana Udoviča, ki pravi, da so besede resnično nekoliko pretirane.
Da se ponavlja zgodba, ki smo jo leta 2014 videli že na Krimu, pravi. "Najprej se začne z vojaškimi napadi, nato z razglasitvijo samostojnosti, sledil pa bo verjetno tudi še referendum, združitev z Rusijo. Zgodbe se torej ponavljajo, vprašanje pa je, ali gre tu za zadnjo fazo, ali nas čez nekaj let čaka še kakšna," se sprašuje.
'Gre za merjenje mišic'
Ob tem poudarja, da sankcije vedno stanejo in da ne stanejo le ene strani. Kaj pa bo rusko-ukrajinska kriza pomenila za povprečnega Slovenca? Napovedana je na primer tudi porast cen plina. "Zavedati se moramo, da se nam približuje pomlad, a da po njej pride tudi zima," pravi in pojasni, da govori o cenah energentov, kar da bo zagotovo prizadelo tudi slovenske državljane in celotno EU. "Cene plina se bodo zaradi špekulacij morda dvignile že spomladi, čemur bo sicer nato sledila poletna sezona, a jeseni bodo cene zagotovo krepko višje," dodaja.
Nemčija je sicer že ustavila projekt severnega toka 2, prav tako so cene nafte in plina že zdaj visoke. Na družbenem omrežju se je oglasil tudi ruski nekdanji predsednik Dimitrij Medvedjev, ki je pisal o krasnem novem svetu, v katerem bi Evropejci plačevali dvojno ceno za plin. Vendar pa bo posledice čutilo celotno gospodarstvo, ne le energenti. "Tu gre za merjenje mišic. Nemčija je projekt severnega toka 2 verjetno ustavila le začasno," meni Udovič in dodaja, da bo regulator znova slej kot prej dal soglasje, ko se bodo razmere nekoliko umirile in ko bomo duha vsaj malce vrnili v steklenico.
"Čez tri mesece bomo na situacijo gledali drugače," je prepričan.
Kot pravi, sankcije na področju surovin, trgovin, gospodarskega sodelovanja za zdaj sicer še niso predvidene, če pa jih bo EU predvidela, to ne bo prizadelo le slovenskih podjetij, temveč vsa podjetja v uniji. "Prizadene lahko tudi delovna mesta, kar je problematično sploh v tem postcovidnem okrevanju," še dodaja.
Udovič večjega napada na Kijev ne pričakuje
Kaj je ključ spora med Rusijo in Ukrajino? "Gre za čisto enostavno geopolitično igro med ključnima igralcema – na eni strani ZDA, na drugi strani Ruske federacije. Žal mi je, da Evropske unije tu vmes ni, saj je Ukrajina predvsem evropska država," pravi Udovič.
Kot poudarja, gre za tehtanje: "Ker je Putin zaznal, da ne bo nihče zares reagiral, je stopil korak naprej. Zdaj je sicer prišlo do neke reakcije, ampak to še ne pomeni, da se bo ustavil." Ob tem dodaja, da nekega velikega in masovnega napada na Kijev ne pričakuje, da pa bi se lahko vseeno zgodil kakšen korak naprej. "To je, da dejansko pride do referenduma in priključitve teh dveh deklariranih republik k Ruski federaciji," pojasnjuje.
"Gre za neke grožnje, ki nam ne povedo nič konkretnega, prav tako ne izvemo, kaj te sankcije bodo," komentira napovedane sankcije. "Ne pričakujem pa nekih radikalnih sankcij, ki bi Rusko federacijo spravile na kolena." Kot dodaja, EU, Združeno kraljestvo in ZDA to moč imajo, če bi si to želele. Če bi to želela Evropska unija, če bi to želelo Združeno kraljestvo ali ZDA – to moč imajo.
'Rusija prek Ukrajine kot voda pronica nazaj v Evropo'
Kaj ima od tega ZDA in kaj Rusija poleg težnje po tem ozemlju in kdo bo najbolj nasrkal? Kot pravi sogovornik, bodo na slabšem vse države, tako prebivalci Rusije kot tudi Evropske unije in ZDA. "Amerika se pozicionira v odnosu do Rusije, Rusija pa prek Ukrajine kot voda počasi pronica nazaj v Evropo," dodaja. Meni sicer, da do večjega napada ne bo prišlo, da pa lahko priključi obe razglašeni republiki in nato nadaljuje pritiske na druge dele svoje zahodne meje.
"Postavljajo se neke nove geopolitične situacije, v katerih nismo bili vse od konca hladne vojne," pravi. Ta zgodba se je sicer začela že pred osmimi leti na Krimu, pojasnjuje. "Točno zato menim, da gre tokrat za popolnoma enak scenarij. Bojim se, da ta tudi še ni končan." Meni, da se Rusija, če ne bo prišlo do jasne reakcije Evropske unije in ZDA, ne bo ustavila. "Njej je namreč v interesu spremeniti to geopolitično situacijo."
"Ne gre se za postavljanje na eno ali drugo stran. Gre se za to, da moramo biti zagovorniki mednarodnega prava," ob tem pojasnjuje. Jasen je namreč, da je prišlo do očitne kršitve mednarodnega prava, podpisanih pogodb in konvencij. "Slovenija mora imeti tu jasno stališče in dejanje obsoditi," pove in dodaja, da dejanje obsoja ves svet. "Še najboljše zaveznice Ruske federacije ob odločitvi Rusije niso ostale tiho in z njo niso soglašale," še pravi in tu izpostavi Turčijo ter Kitajsko.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.