Na koprski policijski upravi so potrdili, da so dobili prijavo glede domnevno spornega nakupa Intereuropinih tovornjakov. Zdaj preverjajo, ali obstaja sum storitve kakšnega kaznivega dejanja, več pa zaradi interesa preiskave ne želijo povedati.
Koprsko tožilstvo je za 24ur.com potrdilo, da so pred dnevi od komisije za preprečevanje korupcije prejelo dve poročili, ki se nanašata na domnevne nepravilnosti v Intereuropi. Časopis Dnevnik poroča, naj bi se nepravilnosti nanašale na predsednika uprave Intereurope Andreja Lovšina. Eno naj bi se nanašalo na nabavo tovornih vozil, drugo pa na suhozemni terminal v Moskvi, je za časnik povedal vodja Okrožnega tožilstva v Kopru Slavko Ožbolt, ki pa o podrobnostih ni želel govoriti. Na tožilstvu so že začeli preverjati vsebino obeh poročil.
V Intereuropi pa so se že odzvali na obtožbe o nepravilnostih glede terminala v Moskvi: "Navedena informacija o predaji zadeve tožilstvu še ne pomeni začetka preiskave, kot tudi še ne govori o njenem izidu. Intereuropa o poteku postopka ni uradno seznanjena, o tem smo izvedeli iz medijev. Odločno zatrjujem, da je poslovanje družbe Intereuropa d.d. in njenih odvisnih družb popolnoma zakonito. In tudi če je morebitna preiskava v teku, ne pričakujem neugodnega izida za Intereuropo."
Kaj pa tovornjaki?
Z nabavo domnevno spornih tovornjakov se ukvarjajo tudi koprski kriminalisti. Po pisanju časnika Dnevnik naj bi šlo za nabavo 50 tovornjakov, ki jih je Intereuropa že pred časom kupila v Turčiji. Ti tovornjaki pa naj ne bi ustrezali evropskim normativom in jih je bilo zato treba prilagoditi.
"Intereuropa je omenjenih 50 tovornjakov kupila v Nemčiji, kar je potrdil tako nadzorni svet družbe Intereuropa d.d. kot tudi dobavitelj vozil, družba AC-Intercar d.o.o.. Vozila so bila povsem ustrezna za trge, ki so jim bila namenjena. Ker gre za države izven EU, ki imajo različne standarde od države, kjer so bili tovornjaki proizvedeni (Nemčija), so bile potrebne zgolj minimalne prilagoditve. V kolikor bi prilagoditve tovarniško naročili, bi na tovornjake čakali 6 mesecev, v tem času pa so omenjeni stroški z uporabo vozil bili že takoj pokriti. Kljub temu je bil nakup vozil, vključno s prilagoditvami, ki so skupaj znašale 10.400 EUR za vseh 50 vozil, ekonomsko upravičen in nesporen," je tiskovna predstavnica Intereurope zapisala v sporočilu za javnost.
Može opozarjal na nepravilnosti
Na sporen nakup tovornjakov in še na nekatere druge domnevne nepravilnosti Andreja Lovšina naj bi že konec leta 2006 javno opozoril nekdanji nadzornik Intereurope Anton Može, ki se je moral kmalu zatem na predlog Kapitalske družbe posloviti z mesta nadzornika, še navaja Dnevnik.
Lovšin pa naj bi že takrat priznal, da tovornjaki niso bili povsem ustrezni in da so jih morali nekoliko prilagoditi za vzhodni trg, a je vztrajal, da so kljub prilagoditvi privarčevali 380.600 evrov. Pojasnil naj bi, da so za prilagoditev vseh 50 tovornjakov porabili 10.400 evrov, za nakup teh tovornjakov pa naj bi takrat odšteli 400.000 evrov manj, kot so bili tovornjaki vredni. Lovšin, tako Dnevnik, pravi, da so bili vsi posli Intereurope opravljeni zakonito, zato se preiskave ne boji.
"Dodatno pojasnjujemo, da so bili poleg očitka o domnevno spornem nakupu tudi ostali očitki tedanjega nadzornika Možeta zavrnjeni kot neutemeljeni in neupravičeni, njegove izjave pa ocenjene kot subjektivno mnenje in ne mnenje nadzornega sveta kot celote," so zapisali v Intereuropi.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.